סיקור מקיף

מקבץ: הטכניון ובן גוריון יורדים לעם בהרצאות בפאבים, סטודנטית מהמרכז האקדמי כרמל מצטיינת ארצית בפרויקט "פר"ח" ועוד

השחמטאי בוריס גלפנד קיבל פסל מ"מועדון המאה" של ארגון בוגרי הטכניון * KitLocate היא הזוכה בתחרות החדשנות של מסטרקארד והאיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות * מיקרוסופט פותחת את המחזור השני של מאיץ הסטארט-אפים בהשתתפות 13 חברות

שני בן שטרית, מצטיינת פרויקט פר"ח. צילום: המרכז האקדמי כרמל
שני בן שטרית, מצטיינת פרויקט פר"ח. צילום: המרכז האקדמי כרמל

שני בן שטרית (25) מחיפה, סטודנטית שנה ג' בבית הספר למינהל עסקים במרכז האקדמי כרמל מרגישה שזכתה במדליה. היא נבחרה כאחת מבין 12 הזוכים כמצטיינים ארציים של פרויקט החונכות "פר"ח". הזוכים הוכתרו בתואר מבין עשרות אלפי סטודנטים המשמשים חונכים בפרויקט. שני לא חשבה על הפרס, ומה שהפרויקט העניק לה לדבריה הוא הרבה מעבר לפרס הכספי. אגב, את סכום הפרס בסך 3,000 שקלים בכוונתה לתרום לבית יתומים שעל הכרמל.

,במהלך השנה האחרונה התנדבתי במסגרת הפרויקט אצל תלמידת כיתה ו' בת 12 מחיפה. בהתחלה הכנו שיעורים ועבודות, ובהמשך הפכתי למעין אחות גדולה עבורה. היא שיתפה אותי בנושאים האישיים שלה ואני מצידי ניסיתי לסייע לה ככל שיכולתי. ביקרתי אותה בהתחלה פעמיים בשבוע כשלוש שעות בכל מפגש, ובהמשך התרבו המפגשים מעבר למטלה הפורמלית עד שהילדה כבר הפכה גם לחלק מהמשפחה שלי. בד בבד נפגשתי גם עם מורתה, וזו הביעה שביעות רצון רבה מתוצאות המפגשים עם תלמידתה".

נשיא המרכז האקדמי כרמל פרופ' נחום ביגר הביע סיפוק רב מזכייתה. "שני עשתה היסטוריה כשהייתה לסטודנטית הראשונה שלנו שזכתה בתואר כה חשוב מבין עשרות אלפי סטודנטים. ישנם כיום תלמידים רבים הזקוקים לאדם בוגר שילווה אותם בפרק מסויים בחייהם. אנו מגייסים סטודנטים הלומדים במרכז האקדמי כרמל גם לפעילויות התנדבותיות נוספות במסגרת היחידה למעורבות חברתית, וכל סטודנט הנוטל חלק בפעילויות היחידה, הקיימת רק אצלנו, מקבל מלגת לימודים. עד כה בתוך כשלושה חודשים כבר הצטרפו כמאה סטודנטים לפעילויות התנדבותיות שונות בקהילה".

.

המרצה ינפץ לסטודנטים את המיתוסים על סקס
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב תקיים 20 הרצאות במרתון ה- Science Fest ("אוניברסיטה על הבר"), חגיגת הרצאות מדעיות ומשתה אל תוך הלילה ב-11 פאבים ברחבי באר שבע ועומר ב-7 בינואר 2013

במטרה להנגיש את המחקר המתקדם, המדע היישומי, התרבות והידע לציבור הרחב, יוזמת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, זו השנה השניה ברציפות, את אירוע הסיינס-פסט ((Science Fest-"אוניברסיטה על הבר". מדובר בסדרה של כ-20 הרצאות מדעיות שיתקיימו במקביל ב-7 בינואר ב-11 פאבים ובתי קפה ברחבי באר-שבע ואף בעומר. ה-Science Fest 2, שמבוסס על סדרת "קפה מדע" שנערך בשנים קודמות, יתקיים על ידי האוניברסיטה בשיתוף עם אגודת הסטודנטים.
סטודנטים, צעירי העיר ותושבי באר-שבע והסביבה מוזמנים לחגיגת מדע על כוס בירה (או יין) בברים ברחבי העיר. טובי המרצים באוניברסיטת בן-גוריון, בהם הרקטור, פרופ' צבי הכהן ("סיור במוחו של איש מדע"), המזכיר האקדמי, פרופ' אריאל פלדשטיין ("הרצל על כוס של בירה") ירצו בנושאים שונים בתחומי התמחותם. בין ההרצאות ניתן למצוא נושאים כגון: "מוסיקה ופיסיקה, מה הקשר?" (פרופ' ראובן שגב), "הקשר המסתורי והלא ידוע בין אלצהיימר לסוכרת" (ד"ר יפעת מילר), "מה נכון יותר-'ברת מזל' או 'בת מזל' ולמה זה חשוב (ד"ר אורי מור), "מהיר ועצבנית"-ניפוץ מיתוסים של סקס (ד"ר טל פלג), "כולנו משקרים" (פרופ' שאול שלוי) ועוד ועוד.
כל מפגש הינו הרצאה בת 45 דקות עד שעה, בה המרצה מספר בקצרה על עצמו ועל תחום המחקר שלו ומעביר לקהל בצורה קלילה נושא רלוונטי ומעניין בתחום התמחותו. מעבר להנגשת המדע לציבור הרחב באופן קליל ובלתי מחייב, הכוונה היא לתרום מהידע הרב הנצבר והמחקר הנרחב המתבצע באוניברסיטת בן-גוריון לקהילה ולחברה בבאר שבע ובנגב כולו, זאת במסגרת המנדט החברתי של המוסד האקדמי.
האירוע יתקיים, כאמור, בערב יום שני ה-7/1/2013 בפאבים ובתי קפה ברחבי העיר באר-שבע.

מרצי הטכניון הרצו בפאבים בעיר התחתית בחיפה

מרצי הטכניון, ובראשם הנשיא פרופ' פרץ לביא, "פשטו" אמש על הפאבים בעיר התחתית בחיפה והרצו בתחומי מומחיותם. פרופ' לביא הרצה בפאב הנתנזון על נושא "שנת חלום- אשנב לפעילות המוח", בנוכחות ראש העיר חיפה, עו"ד יונה יהב. הפאב היה מלא מפה לפה בכ-200 איש.

רעייתו של פרופ' לביא, ד"ר לינה לביא, ובנותיו נכחו גם הן בהרצאה. רעייתו ציינה כי הרצאתו משתדרגת בכל פעם ופרופסור משנה איתי ינאי מהפקולטה לביולוגיה בטכניון הגדיר אותו ככוכב רוק של המדע. פרופ' לביא ציין כי זו הפעם הראשונה בה הוא מרצה בפאב וההישג הגדול הוא שאף אחד לא נרדם במהלך ההרצאה.

פרופ' לביא סיים את האירוע יחד עם ראש העיר ומנהל העיר התחתית צחי טרנו בפאב העוגן, הנמצא גם הוא באזור.

עוד הרצו באירוע אדר' אורי כהן על צורות מגורים שונות בעולם ממאה השנים האחרונות (בסינקופה), פרופ' אבי ברמן על העקרונות המתמטיים שמאחורי מנוע החיפוש של גוגל (בפאב אללהמברה), פרופ' אורית חזן על שונות באוכלוסיה כאמצעי לקידום מטרות חברתיות (בפולה בר), ד"ר ליעד לוי על מכניקת הקוונטים (בליבירה), פרופ' נועם סוקר על יקומים מרובים (בפאב העוגן), פרופ' דפנה ויס על תאי סרטן (בפאב ג'ק והאפונים), פרופ' אהוד קינן על הבעיות הגלובליות שמציבה התפוצצות האוכלוסין (בפאב בארקי) ופרופ' אורי סיון על ננוטכנולוגיה (באלי'ס פאב). כל הפאבים היו מלאים עד אפס מקום.

העיר התחתית בחיפה עוברת בימים אלו שינוי משמעותי. האזור, שבעבר נתפס כמקום אפלולי ולא נעים, התגלה למבקרים הרבים שפקדו את הפאבים, כמקום אטרקטיבי שנעים להיות בו, מואר, נקי ושוקק חיים. וזו בסופו של דבר אחת המטרות החשובות של אירועים כגון זה, בצד קירוב המדע לאנשים – להחיות מחדש את העיר התחתית בחיפה.

השחמטאי בוריס גלפנד קיבל פסל מ"מועדון המאה" של ארגון בוגרי הטכניון
הפסל "משחק המלכים" הוא יצירתו של בוגר הטכניון, גדי כפיר

ענקת הפסל. מימין לשמאל: פרופסור פרץ לביא, בוריס גלפנד, גדי כפיר וד"ר אלי אופר. צילם: יואב בכר, דוברות הטכניון.
הענקת הפסל. מימין לשמאל: פרופסור פרץ לביא, בוריס גלפנד, גדי כפיר וד"ר אלי אופר. צילם: יואב בכר, דוברות הטכניון.

השחמטאי רב אומן בוריס גלפנד קיבל מ"מועדון המאה" של ארגון בוגרי הטכניון את הפסל "משחק המלכים", יצירתו של בוגר הטכניון, גדי כפיר. הפסל הוענק לו ולרעייתו מאיה באירוע מיוחד, בנוכחות יו"ר מועדון המאה, ד"ר אלי אופר, נשיא הטכניון, פרופסור פרץ לביא, סגנו לקשרי חוץ ופיתוח משאבים, פרופסור בועז גולני ועשרות מחברי "מועדון המאה", המורכב מראשי המשק והכלכלה בישראל.

"כאשר בוריס התמודד על התואר אלוף העולם, התמודדתי עם אבן אלבסטר מאיזור הכנרת שרציתי ליצור ממנה את פסל משחק המלכים", סיפר גדי כפיר. "הערכתי מאוד את נחרצותו של בוריס וקיוויתי ליום הזה, בו אוכל להעניק לו את הפסל, במסגרת ארגון בוגרי הטכניון, מוסד הדוגל ומטפח מצויינות".

בדברי תודתו אמר בוריס גלפנד: "אני מכיר בכך שנמצאים כאן המוחות המובילים והאנשים המצליחים בתחומים שונים. זה כבוד גדול בשבילי להשתלב בצמרת האינטלקטואלית הישראלית. השחמט לא נחשב, אמנם, מדע טהור, אלא שילוב של מדע, אמנות וספורט. אבל המימד המדעי בהחלט תופס מקום ניכר בלימודי השחמט. אני כמדען שחמטאי כל יום חוקר וחופר את העולם האינסופי של השחמט ומגלה שכבות ומימדים חדשים. בכל פעם אני שמח שמחה רבה וילדותית כאשר אני מצליח לחשוף יהלום קטן מתוך ערימה של פחמים. לכן אני חושב שבין שחמט לבין מדע מעשי יש דמיון רב. תודה על הכבוד הרב שהבעתם בפני. אני אעשה את מיטב יכולתי כדי לקדם את השחמט בארץ ולהביא כבוד ותהילה למדינת ישראל".

KitLocate היא הזוכה בתחרות החדשנות של מסטרקארד והאיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות

: מימין לשמאל: קרין מאיר רובינשטיין, מנכ"לית IATI, בלה סטבצ'נסקי, נשיאת חטיבת השווקים הצומחים באירופה של מסטרקארד, דניאל כהן, מנהל פעילות מסטרקארד בישראל ועומרי מורן, מנכ"ל KitLocate.
: מימין לשמאל: קרין מאיר רובינשטיין, מנכ"לית IATI, בלה סטבצ'נסקי, נשיאת חטיבת השווקים הצומחים באירופה של מסטרקארד, דניאל כהן, מנהל פעילות מסטרקארד בישראל ועומרי מורן, מנכ"ל KitLocate.

חברת הסטארט-אפ KitLocate היא הזוכה בתחרות החדשנות של מסטרקארד והאיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI) – כך הוכרז באירוע הסיום של התחרות שנערך ביום חמישי האחרון בתל אביב. למקום השני הגיעה חברת KidsCash, המציעה מערכת המאפשרת להורים לתקצב את רכישות ילדיהם באינטרנט, והמקום השלישי הוענק לחברת SellInApp, המאפשרת לבעלי אפליקציות להציע לרכישה מוצרים פיזיים נלווים.

KitLocate, שהוקמה באוקטובר 2011, פיתחה טכנולוגיה המאפשרת לאפליקציות ושירותים אחרים לקבל מידע אודות מיקומו של המשתמש, על מנת שבעלי העסקים במיקום בו הוא נמצא יוכלו להציע לו מוצרים רלוונטיים והטבות נוספות. לטענת החברה, הטכנולוגיה שלה מאפשרת לדעת את מיקומו של המכשיר כל העת, אך בניגוד לפתרונות קיימים אינה גורמת לסוללת המכשיר הנייד לשבוק חיים לאחר מספר שעות. החברה טרם גייסה הון חיצוני, מעסיקה 4 עובדים, ומנוהלת בידי עומרי מורן.

תחרות החדשנות של מסטרקארד ו-IATI הושקה בחודש ספטמבר האחרון, והיתה פתוחה למיזמים ישראליים המצויים בשלבי המחקר והפיתוח הראשוניים של מוצרים ופתרונות בתחום התשלומים האלקטרוניים. למעלה מ-40 חברות הגישו מועמדות במסגרת התחרות, ו-10 מהם הוזמנו להציג את המיזם באירוע הגמר שנערך ביום חמישי האחרון, בנוכחות בכירי ענף הפיננסים הישראלי.

החברה הזוכה תקבל 25 אלף דולר, ותתקבל לתוכנית המאיץ (accelerator) "The Junction", שם תזכה לתמיכה וליווי של צוות המאיץ במשך שלושה חודשים. ל- "The Junction" קהילת בוגרים עם מעל ל- 120 יזמים ושותפות עם מעל 50 חברות טכנולוגיה, כך שמשתתפי המאיץ מקבלים נגישות ליזמים כמוהם שעברו את התהליך, ולשותפים פוטנציאלים. שלושת המקומות הראשונים יזכו בנוסף להצטרף לאיגוד IATI ללא תשלום לתקופה של שנה, וייהנו מחשיפה לרשת החברים הענפה של האיגוד.

צוות השופטים בתחרות כלל את בלה סטבצ'נסקי, נשיאת חטיבת השווקים הצומחים באירופה של מסטרקארד, דניאל כהן, מנהל פעילות מסטרקארד בישראל, קרין מאיר רובינשטיין, מנכ"ליתIATI , ערן ברקת, שותף בחברת BRM הייטק מקבוצת BRM, יפעת אורון, שותפה בקרן ורטקס, איציק פריד, מנכ"ל חברת המשחקים Mominis ואדן שוחט, שותף כללי בקרן ג'נסיס פרטנרס, שהקימה את המאיץ The Junction.

דניאל כהן, מנהל פעילות מסטרקארד בישראל, מסר כי "הכמות הגדולה של המתמודדים ואיכותם, מוכיחים כי בישראל מתנהלת פעילות משמעותית ויצירתית לפיתוח מוצרים הנושקים לטכנולוגיות פיננסיות. חזונה של מסטרקארד הוא 'עולם ללא מזומן', והמוצרים שמפתחות החברות שהשתתפו בתחרות מקדמים את ישומו של החזון הזה, בין אם באמצעות פיתוח טכנולוגיות התומכות בתהליכי התשלום, ובין אם באמצעות פיתוח שירותים צרכניים ועסקיים הנעזרים באמצעי תשלום שכאלו. מסטרקארד תומכת בחדשנות טכנולוגית הן באמצעות פיתוחים אורגניים, בין השאר באמצעות MasterCard Labs באירלנד, שם מפותחים המוצרים הבאים של החברה, וגם באמצעות חבירה לחברות טכנולוגיה משלימות, בהן גם חברות ישראליות צעירות יחסית, כדוגמת אלו שהתמודדו בתחרות".

קרין מאיר רובינשטיין, מנכ"ל האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI) הוסיפה: "היוזמה הזו היא אחת מהפעולות הרבות שתעשיית ההיי-טק הישראלית באמצעות האיגוד עושה במטרה לטפח סטארט-אפים "רכים" ולהמשיך ולהכשיר את הקרקע לפריחתם של סטארט-אפים ישראליים חדשים, בין השאר בתחום הצומח של תשלומים. פוטנציאל הצמיחה של התעשיה הישראלית טמון ביכולת שלנו להשתמש בניסיון הרב מההצלחות ומהכישלונות, ולהנחיל אותו לחברות וליזמים צעירים, בין השאר באמצעות יוזמות כמו זו של מסטרקארד, כדי שיוכלו להקים את המלאנוקס הבאה".

מיקרוסופט פותחת את המחזור השני של מאיץ הסטארט-אפים בהשתתפות 13 חברות

כ-1,000 יזמים מישראל ומ-10 מדינות נוספות לקחו חלק בתהליך והגישו מועמדות של 300 חברות למחזור השני של תכנית ההאצה Microsoft Accelerator for Windows Azure. בתום תהליך מיון ארוך וקפדני בחר מרכז המו"פ של מיקרוסופט בישראל בשיתוף בכירים בתעשייה ב-13 חברות סטארט-אפ ישראליות להשתתף במחזור החדש שנפתח רשמית היום. שיעור הקבלה (4.33% בלבד) מעיד על הרף הגבוה שמציב האקסלרטור בפני המועמדים. החברות הנבחרות יכנסו לתכנית האצה של 4 חודשים המשלבת כ-100 מנטורים בכירים ומובילים בתחומם, תשתית פיסית וטכנולוגית ומגוון חידושים וביניהם: כלים מדעיים שפותחו על ידי אוניברסיטת Georgia Tech באטלנטה, תכנית מימון של קרן ההשקעות Plus Ventures, הדרכה צמודה בתחומי ממשק משתמש וחווית משתמש לכל חברה, שיתופי פעולה עם הטכניון, חברות וגופים גלובאליים לרבות מגוון תכניות המשך ועוד.
המחזור הראשון במאיץ הסתיים בהצלחה בקנה מידה עולמי ומעיד על המקפצה העסקית האדירה שמהווה התוכנית עבור החברות המשתתפות. כ-70% מהחברות שהשתתפו (8 מתוך 11) גייסו הון או קיבלו הצעה רשמית להשקעה – וזאת תוך 3 חודשים בלבד מסיום המחזור. סך ההשקעות מגיע לכ-6.5 מיליון דולר (מעל ל-800 אלף דולר בממוצע לחברה). אקסלרטורים מובילים בארה"ב וברחבי העולם הגיעו לשיעורי השקעה דומים רק לאחר מספר שנות פעילות .
יתרונות המודל הייחודי והתוצאות המרשימות של המחזור הראשון הובילו את מיקרוסופט העולמית ליישם את המודל הישראלי גם במרכזי המו"פ האסטרטגיים של החברה בהודו ובסין.
יורם יעקבי, מנכ"ל, מרכז המו"פ של מיקרוסופט בישראל: "ההצלחה של המחזור הראשון הניעה אותנו להציב יעדים גבוהים עוד יותר במחזור השני. לצורך כך שכללנו את המודל ושילבנו שורה של חידושים שיתנו ערך מוסף ליזמים ויגדילו את סיכויי הצלחתם. כבר עתה, עוד לפני פתיחת המחזור, יש התעניינות ערה של גופי השקעה בחברות המשתתפות והדבר יוצר אופטימיות הן בקרב היזמים והן בקרב צוות מיקרוסופט. האקסלרטור בישראל עורר עניין ברחבי העולם מיומו הראשון ואנו צופים עניין רב גם במחזור השני ובתוצאותיו".

בין החידושים המרכזיים ניתן לציין:

קרן ההשקעות Plus Ventures תציע לכל סטארט-אפ השקעה של 20 אלף דולר ללא כל קבלת אחזקות בחברה. דבר זה יאפשר לחברה לדחות את קביעת ערכה (valuation) לשלב מאוחר יותר,
בה הערך צפוי לגדול משמעותית ובהתאם לכך לגייס בתנאים נוחים יותר.

אוניברסיטת Georgia Tech תיישם במחזור השני את מודל ה-Startup Engineering אשר פותח על ידי פרופסור מריק פורסט. המודל מציע תהליכים מדעיים מובנים להגדלת סיכויי ההצלחה של סטארט-אפים על ידי שימוש בשיטות מחקר אקדמיות לפיתוח מודלים עסקיים המגדילים את ההזדמנויות של החברות. פרופסור פורסט יגיע לאקסלרטור בישראל ויעבוד עם היזמים על יישום המודל. בנוסף, מספר סטארט-אפים צפויים להצטרף במהלך המחזור לאקסלרטור של Georgia Tech לתקופה של חודש וסטארט-אפים מהמכון בארה"ב צפויים להגיע לאקסלרטור בישראל.

למחזור השני נבחרו חברות סטארט-אפ בתחומים שונים כגון מוזיקה, וידיאו ורפואה, כאשר המשותף לכולם הוא המיקוד סביב טכנולוגיות ענן וביג דאטה:

1. INNOBI – מפתחת טכנולוגיה לניתוח אוטומטי של מצב עסקי על פי נתונים מהרשת.
2. Applango – מפתחת פתרון ידידותי למיטוב השימוש באפליקציות ארגוניות.
3. WSC Sport – מפתחת טכנולוגיה המאפשרת יצירה אוטומטית של כתבות וידאו מותאמות אישית בתחום הספורט
4. Telesofia Medical – מפתחת טכנולוגיה שהופכת מידע רפואי מהאינטרנט לסרטוני וידאו פשוטים ונהירים.
5. Physihome – מפתחת טכנולוגיה לטיפולי פיזיותרפיה בבית המטופל בשילוב קינקט.
6. KitchenBug – מפתחת טכנולוגיה המאפשרת ניתוח מיידי של מתכונים מהאינטרנט ותרגומם לערכים תזונתיים.
7. . Scoreoid – מפתחת פלטפורמת פיתוח למשחקי אונליין.
8. LiveTune – מפתחת אפליקציה ללימוד מוזיקה מותאם אישית לכל משתמש.
9. Pixtr – מפתחת אפליקציה המבצעת שיפור אוטומטי לתמונות פנים.
10. Shopetti – מפתחת אפליקציית שופינג חברתית לנשים.
11. Skygiraffe – מפתחת טכנולוגיה שאינה מעוניינת לחשוף בשלב זה.
12. SCREEMO – מפתחת פלטפורמת שירות לפיתוח אפליקציות תוכן וקמפיינים.
13. Askem – מתעלת את חכמת ההמונים ברשת לקבלת תשובות לשאלות המוצגות באמצעות תמונה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן