סיקור מקיף

מיקרוסופט ונאס"א מביאות את מאדים ליישום ה"WorldWide Telescope"

רק כדי לעבד את התמונות ברזולוציה גבוהה של מצלמת HiRISE שעל מקפת המאדים MRO נדרשה נאס"א לענן רב עוצמה ולכוח עיבוד של 114 מעבדים מרכזיים במשך שבועיים, וזה היה רק אחד המתקנים שהתמונות שצילמו זמינות מהיום לסיור בתוכנת WorldWide Telescope של מיקרוסופט

תמונת זוית רחבה של נאס"א שהורכבה מכל התצלומים ששלחו לווינים שהקיפו את מאדים מויקינג בשנות השבעים ועד מקפות המאדים של ימינו, מספקת מראה מרהיב של ואליס מרינריס – הקניון הגדול של מאדים בתמונת המסך של WorldWide Telescope. צילום: נאס"א/מיקרוסופט
תמונת זוית רחבה של נאס"א שהורכבה מכל התצלומים ששלחו לווינים שהקיפו את מאדים מויקינג בשנות השבעים ועד מקפות המאדים של ימינו, מספקת מראה מרהיב של ואליס מרינריס – הקניון הגדול של מאדים בתמונת המסך של WorldWide Telescope. צילום: נאס"א/מיקרוסופט

נאס"א ומיקרוסופט הכריזו על חוויה ממוחשבת חדשה למשתמשי תוכנת WorldWide Telescope של מיקרוסופט (המתחרה ב-google earth של גוגל), המאפשרת למבקרים לנווט אינטראקטיבית ולחקור את מערכת השמש. הצופים יכולים כעת לבצע סיורים בלעדיים על מאדים, לשמוע הרצאות ממדעני נאס"א ולצפות בתמונות המפורטות ביותר האפשריות, ובכיסוי הגדול ביותר הניתן של פני השטח של מאדים. כדי לחקור את מאדים מקרוב, עודדו מיקרוסופט ונאס"א את הגולשים להוריד את תוכנת WWT|Mars experience .

דן פיי, מנהל תחום מחקרי כדור הארץ, אנרגיה וסביבה במיקרוסופט עובד עם מדענים בכל העולם כדי לבחון כיצד הטכנולוגיה יכולה לפתור את אתגרי המחקר שלהם. מאז ראשית 2009 הוא פועל ביחד עם נאס"א כדי להנגיש את התמונות ממשימות נאס"א במאדים ובירח ולהחיותן, וכן להפוך אותם לגורם רב ערך של מידע להמונים. "רצינו להקל על אנשים בכל העולם, כמו גם על מדענים, לגשת לתמונות רבות הערך והייחודיות הללו" אמר פיי.

כדי ליצור את חווית מאדים ב- WorldWide Telescope עבד פיי ביחד עם מייקל ברוקסטון מהמחלקה לאינטלגנציה רובוטית (IRG) במרכז איימס של נאס"א. ברוקסטון ואנשי צוותו יישמו מערכות של ראיה ממוחשבת ועיבוד תמונה כדי לפתור בעיות בתחום הקטרוגרפיה (ציור המפות) במהלך השנים, הפך צוות יצרני המפות הללו את תמונות הלווין של נאס"א ממאדים, הירח וכוכבי לכת אחרים למפות שימושיות. לדברי ברוקסטון, ההנגשה של התמונות שמפיקה נאס"א לציבור הרחב היא חלק מהמשימה."

"באמצעות פרויקטים כדוגמת WorldWide Telescope אנו מסוגלים לספק גישה טובה יותר כך שהדורות העתידיים של המדענים יוכלו לגלות את החלל בדרכם שלהם."

לדברי ברוקסטון אחד האתגרים הטכנולוגיים היה הרזולוציה של התמונות שהיתה כה גבוהה עד שלקח לנאס"א לעבד את התמונות הגולמיות שלוש שנים. כל מי שניסה לערוך תמונה ממצלמה דיגיטלית יודע שלמחשב לוקח לעשות זאת מספר שניות, אבל מדובר בתמונות גדולות פי מאה ויותר, ובנוסף מדובר ב-13 אלף תמונות כאלה. הכפילו את מספר המשימות בעוד כמה עשרות ומתחילים לראות שקשה יהיה להשלים את הפרויקט. ברוקסטון השתמש בנביולה, ענן המיחשוב עתיר הביצועים של נאס"א כדי לעבד את נתוני התמונות. כדי לעבד את תמונות HiRISE נדרשו 14 ימי ריצה של 114 מעבדים והוא מכיל את כל הידע שנאסף בידי המצלמה עד מאי 2010.

לידיעה באתר נאס"א

תגובה אחת

  1. כתבה מרתקת ומעניינת…
    אני עושה עבודה במסגרת קורס במחשוב מקבילי, ואשמח לקבל עוד פרטים לגבי השימוש במחשוב מקבילי כאן במייל.

    תודה רבה מראש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן