סיקור מקיף

חברת מייקרוסאט המשותפת לתע”א ולרפאל תוקם החודש ותשים קץ ליריבות

מייקרו-סאט, חברת הלוויינים הזעירים מיסוד תע”א ורפאל, תוקם בשבועות הקרובים החברה החדשה תמזג את יכולות תע”א בתכנון לוויינים, ייצורם ושיגורם עם יכולות רפאל במיקרו-הנעה, חיישנים אינרטיים ומערכות תקשורת בין-לווייניות מבוססות לייזר

 הלוויין אופק 5 
אופק 5 – בסיס למיקרו לווינים החדשים שתבנה החברה המשותפת לתעשיה האווירית ורפאל
קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/microsat071005.html

מייקרו-סאט בע”מ, חברת הלוויינים הזעירים מיסוד תע”א ורפאל, תוקם באמצע אוקטובר. המיזם החדש ישים קץ לתחרות המסורתית בין שתי החברות על תקציבי משרד הביטחון לפיתוח וייצור של לוויינים רב-משימתיים זעירים, נמוכי עלויות, שמשקלם אינו עולה על 120 ק”ג, ועל ישומיהם המסחריים. כך מוסר השבועון דיפנס ניוז.

כתב גלובס בוושינגטון, רן דגוני, המצטט את דיפנס ניוז אומר כי במשך שנים התנגדה תע”א, יצרנית הלוויינים היחידה בישראל, למאמצי רפאל לחדור לתחום זה. מנהלי תע”א ראו בלוויינים ממלכה בלבדית וטענו, כי השקעה בפיתוח תשתית לוויינית נוספת בישראל תהיה בזבוז של כספי משלם המיסים.
היריבות בין תע”א לרפאל הסתיימה לכאורה באמצע 2003 לאחר שמנכ”ל משרד הביטחון דאז, עמוס ירון, אילץ את שתי החברות להסכים לשת”פ בהשגת מימון ופיתוח תשתיות שקשורים ביזמות של מיקרו-לוויינים.

מקורות ממשלתיים ובתעשיות הביטחוניות בישראל אמרו לדיפנס ניוז, כי החברה החדשה תמזג את יכולות תע”א בתכנון לוויינים, בייצורם ובשיגורם עם יכולות רפאל במיקרו-הנעה, בחיישנים אינרטיים ובמערכות תקשורת בין-לווייניות מבוססות לייזר.

“החברה החדשה תתמקד בפיתוח משותף ובמכירות של לוויינים שמשקלם ינוע בין 10ק”ג ל-120 ק”ג”, אמר נחמיה מילר, מנהל חטיבת מערכות החלל של רפאל. “זו תהיה יזמת החלל המסחרית הראשונה של תע”א וראפל. המנכ”ל יהיה איש רפאל והיו”ר יבוא מתע”א”.
טל ענבר, סגן נשיא אגודת החלל הישראלית וחוקר בכיר במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, אמר כי במדינה קטנה כישראל, שבה רק מספר קטן של חברות אחראי לפיתוח מערכות חלל, “רווחים כלשהם שיופקו באמצעות תכניות חלל מסחריות ישמשו, באופן טבעי, לקידום מטרות של ביטחון לאומי ושל המסד הביטחוני-תעשייתי”.
ענבר אמר, כי הוא אופטימי לגבי סיכוייו של שוק למיקרו-לוויינים. לדבריו, יהיה אפשר לשגר בהתראה קצרה לוויינים קטנים מאוד, בעלי תוחלת חיים קצרה, למסלולים הנמוכים היעילים ביותר, כדי שיוכלו לשמש לניטור אסונות טבע ולהקטנת נזקיהם.

“פלטפורמות כאלה עדיין אינן זמינות וכפי שהובהר בעקבות סופות ההוריקאן קטרינה וריטה, אפילו למעצמת-על כארה”ב אין עדיין יכולת לוויינית מספקת למשימות כאלה”, אמר ענבר
 
 

 

התעשייה האווירית לישראל ורפאל יקימו חברה משותפת לפיתוח וייצור מיקרולווינים 
 ההסכם נחתם אתמול בלה-בורז'ה במסגרת הסלון האווירי
 
17.6.2005
 
מאת: אבי בליזובסקי
 
 
 
קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/iairafael170605.html

אתמול בבוקר הבוקר נחתם בסלון האווירי בלה-בורז'ה,הסכם שותפות בין התעשייה האווירית ורפאל-להקמת חברה שתעסוק בפיתוח וייצור מיקרולווינים. כך נמסר מלשכת דוברת התעשיה האווירית.

החברה המשותפת תפתח,תייצר ותשווק מיקרולווינים במשקל של עד 120 ק”ג,למיגון רחב של יישומים ,אזרחיים וצבאיים.

הפרויקט הראשון שבו תעסוק החברה המשותפת, יהיה פרויקט “ונוס”,-מיקרולווין שיפותח עבור סוכנויות החלל הישראלית והצרפתית. מדובר במיקרולווין מדעי-טכנולוגי למשימות ניטור באמצעות מצלמה ייחודית, בחקלאות,דגה וכדומה.
כמו כן,תיבחן בלווין זה טכנולוגיית ההנעה החשמלית בחלל.
הפרויקט הראשון הינו בהיקף של עשרות מיליוני דולרים.

מנכ”ל משרד המדע,גב' טלי רוזנבאום,אמרה בטכס חתימת ההסכם כי זוהי עוד שותפות ברוכה בין התעשיות הישראליות המאדירה את שמה של ישראל בעולם.

מנכ”ל התעשייה האווירית,מר משה קרת, ציין כי התע”א שהינה בית החלל של מדינת ישראל-תמשיך בשיתופי פעולה עם התעשיות בארץ לקידום פרויקטים חדשניים בתחום החלל.

מנכ”ל רפאל ,אלוף(מיל)ידידיה יערי, ציין כי מדובר בעוד פריצת דרך טכנולוגית שמציבה את התעשייה הישראלית בחוד החנית של המובילות העולמית בחלל.
 
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן