סיקור מקיף

מיקרו-רובוטים רוקדים על ראש סיכה

מחקר של שנים באוניברסיטת דיוק הניב רובוטים מיקרוסקופיים המסוגלים לתמרן בנפרד זה מזה ולהתארגן זה עם זה ליצירת מבנים בהרכבה עצמית (מצורף קטע וידאו)

תמונת מסך המתאר את ריקוד המיקרורובוטים באוניבריסטת דיוק. מתוך המאמר המדעי המתאר אותם
תמונת מסך המתאר את ריקוד המיקרורובוטים באוניבריסטת דיוק. מתוך המאמר המדעי המתאר אותם

מחקר של שנים באוניברסיטת דיוק הניב רובוטים מיקרוסקופיים המסוגלים לתמרן בנפרד זה מזה ולהתארגן זה עם זה ליצירת מבנים בהרכבה עצמית.

המיקרו-רובוטים מעוצבים ככפיות קטנטנות, אך גודלם נאמד במיקרונים – מיליונית המטר. הם קטנים כמעט פי מאה מכל תכנון רובוטי שקדם להם. הרובוטים מיוצרים בגודל המתאים לביצוע משימות מזעריות שונות, כגון תנועה על גבי שבבים.

"נפלא להצליח לשלוט ולהרכיב עצמים כל-כך קטנים ברזולוציה גבוהה כזו," אומר ברוס דונלד, פרופסור להנדסת מחשבים וביו-כימיה באוניברסיטת דיוק.

בסרטים שצילמה קבוצת המחקר ניתן לראות שני מיקרו-רובוטים רוקדים לצלילי וולס של שטראוס על רחבת ריקודים באורך מילימטר אחד. בסרט אחר הרובוטים חגים במדוייק כאשר זרועותיהם נמשכות למשטח על-ידי מטען חשמלי. לאחרונה הצליחו החוקרים לגרום לקבוצה של חמישה רובוטים לנוע בשיתוף-פעולה זה עם זה תחת אותה מערכת בקרה.

דונלד עבד על גרסאות קודמות של מיקרו-רובוטים מאז 1992, באוניברסיטאות שונות. הגרסאות הראשונות היו מערכים של זרועות זעירות שיכלו "להניע חפצים כמו מיקרו-שבבים עליהן, בדומה לדרך בה זמר רוק מונע קדימה על זרועות מעריציו," הוא אומר. "יצרנו 15,000 זרועות סיליקון בכל אינץ' רבוע."

בפברואר 2006 דיווח דונלד, פאפרוטני, לוי ושותפים אחרים למחקר אודות יסודות התכנון הנוכחי. רוחבם של הרובוטים בערך 60 מיקרון, אורכם כ- 250 מיקרון וגובהם 10 מיקרון. כל אחד מהם מקבל אספקת כוח מפני השטח הטעונים בחשמל עליהם הם עומדים. הרובוטים מניעים את עצמם לאורך המשטח בצעדים של 10 עד 20 ננו-מטר בכל פעם, אך צעדים אלו יכולים לחזור על עצמם עד ל- 20,000 פעמים בשניה.

המיקרו-רובוטים קטנים כל-כך מכיוון שאינם נושאים על עצמם רתמות המחוברות למערכת שליטה חיצונית. כל אחד מהם נוצר בטכניקת עיבוד מיקרו-שבבים, ומתוכנן כך שיגיב בצורה שונה לאותו "אות שליטה גלובלי" – טעינה ופריקה של מתחים על חלקי גופם של הרובוטים. לפי דונלד, שליטה גלובלית זו דומה לדרכים בהן חלבונים בתאים מגיבים לסיגנלים כימיים.

בדיווח החדש שלהם, הקבוצה מראה כי חמישה מיקרו-רובוטים יכולים להתקדם, להסתובב ולחוג ביחד בדרכים מתוכננות-מראש. כוראוגרפיה זו מתאפשרת מכיוון שכל אחד מהם בנוי במימדים שונים במקצת וניחן ברמת קושי שונה. הריקוד עצמו ממופה מראש באמצעים מתמטיים, ובסופו של דבר המיקרו-רובוטים מתאחדים לקבוצה היכולה להוות את הבסיס לפיתוחים משוכללים יותר.

"בהתחלה רצינו לבנות משהו כמו מכונית שיוכל ליסוע בקנה מידה מיקרוסקופי," אומר דונלד. "מה שהצלחנו לעשות עכשיו זה ליצור את פקק התנועה המיקרוסקופי הראשון."

הוא מספר כי נדרשו חמש שנים – בין 1997 ל- 2002 – ליצירת מיקרו-רובוט שיוכל לפעול בלי רתמה. שלוש שנים נוספות עברו לפני שהצליחו לגרום לרובוטים לנוע תחת שליטה גלובלית, ועוד שלוש שנים לפני שהצליחו להעניק לרובוטים את היכולת לנוע בצורה עצמאית זה מזה.

"החלק הקשה היה לתכנן כיצד מיקרו-רובוטים רבים יכולים לעבוד בצורה עצמאית, למרות שכולם מקבלים את אותה אספקת כוח ושליטה," הוא אומר.

דונלד וחוקרים אחרים באוניברסיטת דיוק חושבים עתה על גיוס המיקרו-רובוטים הנשלטים כדי להחדיר אלקטרודות זעירות ננו-מטריות לתוך תאי עצב. מחקר זה יקבל תמיכה ממכון דיוק למדעי המוח.

לידיעה באוניברסיטת דיוק

24 תגובות

 1. תודה, מיכאל. אני חייב להודות שהסיפור על דרך המדידה הפשוטה להפליא של קוטר כדור-הארץ ממשיך לרגש אותי גם בפעם השלישית שאני קורא אותו.

  מדהים לאיזה תובנות יכול להגיע אדם אחד, המוכן לחשוב בשונה מכל השאר.

 2. רועי:
  תיקון לעובדות ההיסטוריות.
  היוונים, כבר במאה השלישית לפני הספירה, לא רק שידעו שכדור הארץ עגול אלא אגם חישבו את היקפו.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Eratosthenes#Eratosthenes.27_measurement_of_the_Earth.27s_circumference

  באופן כללי, מה שדבריך מראים הוא את הפתגם המוכר הבא: "גם תרנגול עיוור מוצא לפעמים גרגר".
  לכך יש להוסיף את העמימות בה הדברים מנוסחים כך שכל אחד יכול לפרשם כרצונו – זה הרי סוד קסמו של נוסטרדאמוס.

  אבל אין לך סיכוי לשכנע את ינון כי הוא לא מנסה אפילו להסביר לנו מדוע אלוהים לא ידע שהשפן והארנבת אינם מעלים גירה ושפאי אינו שווה שלש.
  הוא מתעלם מן העיוורון ומתמקד בגרגרים (שגם לגביהם הוא טועה אבל זה כבר פחות מהותי).

 3. ינון,

  אין דבר כזה 'עובדה קבועה בתורה'. אם תעיין היטב בתלמוד ובמשנה מהם אתה מצטט, תגלה שהם מכילים את דיעותיהם של מאות רבנים שונים, שעיתים מתנגשות אחת עם השניה.

  אבל אם כבר מדברים על עובדות מדעיות במשנה, הרשה לי להראות לך מספר עובדות מדעיות שנחשפו כבר בקוראן. זה באמת דבר מדהים :

  1. הפיזיקאים סבורים היום שבראשית היה המפץ הגדול, ולאחר מכן היקום היה מלא במולקולות גז דקיק, שהתגבשו אט-אט לכוכבים.
  והנה, בקוראן אנו מוצאים כי בראשית, אללה "פנה אז לשמיים, שהיו עשן…"
  איך ידע כותב הקוראן כי בראשית הכל היה גז?

  2. העובדה שכדור-הארץ עגול ומסתובב סביב עצמו התגלתה רק במאה ה- 16. והנה, כבר בקוראן כתוב כי, "הוא יצר באמת את השמיים ואת הארץ. הוא גלגל את הלילה מעל היום, ואת היום מעל הלילה…" ואת זה ניתן לעשות רק בתנועה סיבובית – יום ללילה ולילה ליום – ומכאן שכדה"א חג מסביב לעצמו.

  3. אנו יודעים כיום כי מערכת השמש שלנו נעה בחלל. והנה, כבר בקוראן אנו מוצאים כי, "הוא זה שיצר את היום ואת הלילה, השמש והירח משייטים בחלל."
  כיצד ידע מחבר הקוראן כל זאת? ברור כי אללה נתן לו את השראתו!

  4. ככל שאתה עולה לגובה רב יותר, כך יש פחות חמצן באוויר והאטמוספירה דלילה יותר. תופעה זו הוסברה רק במאה ה- 18 כאשר התגלה הרכב האוויר. אך כבר בקוראן אנו נתקלים בתיאור התופעה- "ואת אלו שירצה להטעות, חזותיהם יעונו כאילו התרוממו לשמיים".
  כיצד יכל הקוראן לחזות את התופעה הזו, אלא אם מקורו שמיימי?

  5. "אללה יצר שבעה רקיעים…"
  אלו שבע השכבות השונות של האטמוספירה : הטרופוספירה, סטרטוספירה, מזוספירה, תרמוספירה, שכבת האוזון, יונוספירה והאקסוספירה.
  היום אנו יודעים גם שהאטמוספירה מגינה על כדור-הארץ מפגיעות שביטים ומקרינה קוסמית. וגם לכך אנו מוצאים ביטוי בקוראן : "עשינו את השמיים כדי להגן על האדמה כמו גג".

  כל זה, ינון, הוא רק חלק קטן מאד מהאמיתות המדעיות הקיימות בקוראן. ושים לב שאת המשנה כתבו רבנים, בעוד שאת הקוראן כתב מוחמד בכבודו ובעצמו – נביאו הגדול של אללה, ותחת השראתו הברוכה. הרבנים היו יכולים ללמוד את כל העובדות המדעיות האלו מידע שהיה קיים בתקופתם. מוחמד, לעומת זאת, היה בסך-הכל סוחר פשוט, שקיבל את הכתוב ישירות מאללה.

  אז למה שלא אאמין בקוראן, כמתתו האמיתית של אללה?

 4. חח יהודה אתה ממש נחמד ישלך דעות נחמדות אבל שכחת משו' אחד..לא ענית על התשובה זה אומר שכל מה שתגיד לא יעניין אותי כי בישבילי אתה סתם עוד אחד ששולל שאלה בעקיפין כי הוא לא יודע לענות עליה!!
  לא באתי לנסות להחזיר אנשים אני ורועי פשוט מדברים והוא מסביר ואני שואל אל תתערב במשו' שלא מערבים אותך..

 5. תראו למה ינון גורר אתכם. יש לנו מאמר על מיקרו רובוטים על ראש של סיכה והוא מצליח לגרור אתכם לויכוח אין סופי על אמונתו הדתית.

  רבותיי, זה קרב אבוד!.

  מוחו מלא בציטוטים שיקריים על פרופסורים נודעים וכל כולו שיר הלל ל"תורתינו הקדושה" ול"חז"ל יודעיי כל".
  אני מבין אתכם שאתם רוצים להניא אותו מהשטויות שלו אבל אינכם מבינים את המערכת המשומנת היטב שמוציאה כל שמץ של אישיות מהאנשים הללו. עוד מעט הוא לא יעשה שום צעד מבלי שהרבי שלו יאשר. החוזרים בתשובה נימצאים בתחתית ההררכיה של החרדים, ללא ייחוס ומחתנים אותם רק בינם לבין עצמם. הם ידועים בקיצוניותם בתמימותם וממררים את החיים להוריהם ולשאר משפחתם ולכל הסובבים אותם. בעזרתם משתלטים החרדים על אורח החיים של כל משפחת החוזר בתשובה בשיטות כגון, שבהם מאיים החוזר בתשובה על הוריו: אם לא תשמורו שבת אני לא אבקר וגם לא הראה לך את הנכדים שלך. מצוות כבוד אב ואם מבוטלת לדעתם לחלוטין אם ההורים חילונים ואפילו לו חרדים מספיק.
  החוזר בתשובה נימצא באופוריה כאילו זכה בפרס הגדול בחייו, הוא ייצא מזה רק כאשר הוא יבין שהוא הפך לחסר חוט שידרה.
  שימו לב כמה הוא מנסה לכפות את דעתו עליכם. עזבו אותו כי הקרב הוא אבוד מראש.
  אותה תופעה הייתה במאה הקודמת עם הקומוניזים והמרקסיזם. הקומוניסט המתחיל חשב שהוא גילה את סוד היקום ולא עזרו שום הוכחות שהעתונים היו מלאים בהם שהראו את הרצח והחלאה שבתורות הנ"ל. אני יודע זאת ממקור ראשון. הייתי שם.
  הדת, הקומוניזים, הכתות למיניהם וכו', כל מטרתם לכבוש את האישיות שלך ולתת לך הרגשה שהנה זכית להארה שהמון תמורה לה.
  מה שמבטיחים ליינון הנ"ל תמורת כל אישיותו נפשו והמהות שלו, תמורה כבירה, אבל , אחרי שהוא ימות , בגן עדן, תן לנו עכשיו מה שאנו רוצים ואנחנו נשלם לך אחרי שתמות.
  כאחד שהחזיר כמה בשאלה, השיטה היא קודם כל לדבר איתם פנים אל פנים, בנוסף להראות להם את את השטויות שלהם בספריהם שלהם!, דבר נוסף להזהר ולא לבטל את כל הכתוב בספר הספרים ולהראות את המיטב שבו (ויש בו)מכל הבחינות. ברגע שהם יבינו שלא הכל אמת בספריהם הקדושים , כל המערכת שלהם תתערער.
  אבל קודם כל, רק בארבע עיניים.
  ודרך אגב לא אתפלא אם האדם המציג את עצמו כבן 16 הוא מחזיר בתשובה שעבר קורסים בנושא ההחזרה, שיוכלו להתחרות בכל קורס דומה בשיווק.
  זה לא מיכאל בוויכוח עם יהודה או עם נקודה. שמכירים אחד את השני ולפעמים גם משתכנעים. הוא בנוי לא להשתכנע מכלום ולעייף וליגע אתכם והוא עושה זאת בהצלחה. ענו לו בקיצור ואל תיגררו.

  שיהיה לכולם שבוע טוב
  סבדרמיש יהודה

 6. ורועי הנה עוד משהו שכתוב אם אתהרוצה אני יכול להביא עוד הרבה..

  מאיזה יום להריון נחשב העובר כאדם לכל דבר?

  ציטוט מדבריו של פרופ' דיויד ליגר מהאוניברסיטה המרכזית של וושינגטון בספרו "המשחקים בחיים"
  "אין אנו יודעים די על התפתחות מוחושל העובר…למן היום ה-40 בערך אשר בו מסתמן המבנה הבסיסי של המוח ,ניתן להבחין בפעילות מועטת של גלים…"
  אנשי מדע בריטים שהשתתפו המחקרשנערךעל ידי "המועצה לחקר העובר" ותוצאותיו התפרסמו בכתבי העת הרפואי "ניו סיינטיסט" לפי תוצאות המחקר :עוברים חשים בכאב מיום ה-40 להריון.מה שאומר שהוא הופך לאדם!
  בדו"ח ממליץ לעדכן את כל הנשים שרוצות לעבור הפלה..

  הנה משנה העוסקת בדיני טהרת האישה שנפל עוברה,מחלקת המשנה בין מצב בו התרחשה ההפלה לאחר שהעובר נחשב לאדם לכל דבר לבין מצב בו נפל העובר קודם לכן. וכך נאמר:
  "המפלת ליום ארבעים,אינה חוששת לולד[לגבי דיני טומאה וטהרה]
  [המפלת] ליום ארבעים ואחד,תשב לזכר ולנקבה ולנדה."

  כיצד ידע כותב המשנה לפני כאלפיים שנה מידע שהתגלה רק בסוף שנות המאה העשרים באמצעות כלים טכנולוגיים משוכללים ביותר?!
  עוד הוכחה אתה רוצה עוד רק תבקש..

 7. רועי,

  אבל התורה היא דבר שכתוב ושעובר מדור לדור ויש בה אין סוף דברים שחבויים בה..היוונים סברו היה להם הרבה תאוריות כל אחד יכול להביא היום תאוריות ..אבל בתורה זה עובדה שכתובה..
  אתה יכול להסביר את התופעה של הצופן התנכ"י?

 8. ינון:
  זה שאתה משקר בציטוטך את איינשטיין כלל לא מפתיע אותי כיוון שכל עולמך מבוסס על שקר אחד גדול.
  יש לך תורה ויש לך אמונה ולכן אתה מאמין שהשפן מעלה גירה ושאני טיפש.
  פעם קראתי לילדי (כשעוד היה קטן – היום הוא גדול ממך) ספר שהתחיל במילים "אצלי הכל עולם הפוך".
  זה היה ספר מבדח ואז עוד לא ידענו שהוא בעצם ספר נבואי שחזה אותך.

 9. ינון,

  אצל עמי קדם רבים היה שמור ידע מדעי ישומי. היוונים סברו שהארץ עגולה כבר לפני 2,500 שנה, למשל. אין עוררין שגם חז"ל לקחו חלק מידע זה, אך יחד איתו הם גם לקחו מידע שהיה שגוי ומבוסס על אמונות טפלות. וכך אתה מוצא אצלם את הטענה שכינים מגיעות מעפר ולא מכינה אם.

  לגבי הרמב"מ, מוטב שתדע כי הוא ביסס את ספרי הרפואה שלו גם על התלמוד, אך גם על פילוסופיה וניסויים רפואיים מתרבות יוון, מצרים ועדויות אחרות. אם תעיין בקפידה בספרו המונומנטלי 'משנה תורה', תוכל לראות כי לא הובאו מסקנות הלכתיות הנובעות מהנחות מדעיות המובאות בש"ס, אם ההנחות המדעיות הללו לא התאימו לידע המדעי של הרמב"ם.

  ובמילים פשוטות, הרמב"מ לא הסתמך על ידע של חז"ל או מהתלמוד, אלא אם המדע תמך באותו הידע. לשון אומר, המדע והנסיון המעשי חזקים מן התלמוד.

  דרך אגב, אם כבר מדברים על הרמב"מ, הוא באמת היה איש דגול, שחבל שחלקים מהחברה הדתית כיום זנחו לחלוטין את הצהרותיו החשובות יותר. אפשר למצוא חלק מהן בויקיפדיה, כגון –

  ' הרמב"ם כגדולי ישראל רבים, ראה בסגנון החיים האידאלי שילוב של חיי תורה ועבודה, של תורה שיש עמה מלאכה. כך ראה גם את עבודתו כרופא. יתרה מזאת, הוא ביקר בספריו קשות לומדי תורה שנסמכו על קופת הציבור, שעושים את התורה "קרדום לחפור בו" ואמר עליהם שהם "מכבים את נר הדת ומחללים שם שמים". '

  או,
  ' הרמב"ם גם אחד הראשונים הבודדים אשר אסר נמרצות קבלת טובת הנאה מדברי תורה. תוכן האיסור הוא בכך שרב או תלמיד חכם חייבים להימנע מקבלת כל טובת הנאה תמורת לימוד או הוראת תורה. '

 10. רועי,
  בנימין פרנקלין המדען והממציא זה שעל השטר של המאה דולר…בין ההמצאות שלו החשבות והמועילות ביותר הוא הכליא -ברק :מוט ברזל המגן על הבית מפגיעת ברקבאמצעות משיכת הברק מהבית אליו..
  לשון התוספתא: "הנותנת ברזא בין האפרוחים הרי זה מדרכי האמורי ..ואם מפני הברק מותר."
  זה אומר ש…:
  ברזא=מוט ברזל
  דרכי האמורי=כשפים ואמונות טפלותשהתורה אוסרת אותם
  אסור להניח מוט ברזל בין האפרוחים בתור אמונה טפלה או כישוף אבל אם הכוונה להצי אותם מפני הברק אז מותר..מה יציל אותם מפני הברק?! המוט ברזל!
  לשון תוספתא..לפני 2000 שנה

 11. הרמבם למד את הרפואה מהקבלה הוא ידע סודות קבלה….הרמבם כל חייו עסק בתורה וקבלה ומיזה הוא קיבל את כל המדע.. הכל כתוב אני יכול להוכיח אני יביא פסוקים..

 12. ינון,

  יש תשובות רבות לחידות בעולם, והתורה היא רק אחת מהן. דרך אחרת למצוא תשובות הוא המדע, שבינתיים הוכיח את עצמו היטב. גם גאונים גדולים בתורה, כמו הרמב"מ, נסמכו על המדע שהיה קיים בתקופתם. הרמב"מ למד את מדע הרפואה, למשל, והשתמש בו בין היתר כדי לפרש יותר טוב את התורה. אך הוא לא כפה את על המדע שלמד את התורה.

  מדוע אינך מוכן לקבל את מה שהיה נכון עבור הרמב"מ?

 13. מיכאל,
  אני לא מזלזל במדענים אני פשוט לא מרבה בערכם..
  אני לא מאמין לתחזיות שהם מביאים לטווח ארוך..שאני יודע בוודאות על פי התורה והיהדות שזה לא נכון ישלי אמונה וישלי תורה ויש לי אלוקים..ואפילו איינשטיין אמר מי שאין לו אלוקים הוא נקרא בנאדם מת!
  ואתה יודע איפה המאמר הזה נמצא? פה באתר..
  אז מיכאל אתה בישבילי בנאדם מת שאני ממש לא מתייחס אליו והגעתי למסקנה שאתה בור שאין מה לילמוד ממנו..חח כן אני קטן ואתה גדול..אבל המוח שלך קטן מידי =] אתה חלש..

 14. ינון:
  כשאראה בדבריך ולו טיפה כנות ונכונות ללמוד – האמן לי – יש לי המון מה ללמד אותך.
  אבל אין סיכוי שזה יקרה. כאדם שמבלי ללמוד כלום מרשה לעצמו לזלזל במדענים ברור שאין בך את הפתיחות הדרושה לשיחה רצינית ולכן אני פשוט מנסה להפטר ממך.

 15. מיכאל,
  עד עכשיו אף אחד לא כתב לי תגובות כמו שאתה כותב בכל פורום אחרי סקר באתר הזה אתה מביא תגובות לועגות..תלך לישון הקטע של הכתיבה לא מתאים לך..אין לך תשובות יפות שאני יכול להגיד "מיכאל לימדת אותי" אתה מנסה לגרום להגיד "ינון טעית" במקום לומר לעצמי "ינון למדת משהו"
  תביא תשובה משלך אל תנתח את התשובה שלי!

  שבת שלום=]

 16. חח מיכאל..אתה ציני תהיה בריא בע"ה כי אם היית קורא אם שאר הדברים שכתבתי..אז לא היית כותב תגובה כזאת פזיזה..אתה ממהר לפגוע אתה ממש אוהב להביא לי תשובות סותרות.
  אז בגלל שלא התפתיתוקראת עד הסוף אולי כי אין לךסבלנות אני יביא משפט אחד שלא יהיה לך קשה=]

  "אני לא שולל עד הסוף כי רוב הרובטים היום הם עוזרים ולפעמים מצילים חיים.."

  תנסה לא להיות עויין..ואל תכעס כל אחד טועה..

 17. ינון:
  יש לי הרגשה שאני מסכים אתך אבל בדיוק בגלל זה לא אקרא את דבריך עד הסוף.
  אינני רוצה להסתמך על מכונה שתעשה לואת זה.
  אנא חצוב את הדברים על לוח סלע והבא לי אותם כתובים כמו שצריך.

 18. פחח למה נראה לכם ככל שהטכנולוגיה יותר מתקדמת ככה הנזק שלה הוא נהיה בלתי הפיך! איזה פנטזיות באמא הכל חרטה ככל שאתה נותן לדברים האלה לעשות לך ת'עבודה אתה נהיה יותר מפונק ויותר עצלן…!אני לא שולל עד הסוף כי רוב הרובטים היום הם עוזרים ולפעמים מצילים חיים..אבל עכשיו זה התקופה לא של "הרובוטים שעוזרים" אלה התקופה של "הרובוטים שיקלו על החיים ויעשו אותה יותר כייפים" אבל אתהלא מודע ממש לנזקים המשמעותיים של הטכנולוגיה הזאת.. כמו לדוגמא.. פלאפונים עם ים של קרינה שמבשלים לך ת'מוח יש הרבה דוגמאות לא רק זה..אני לא אומר לא להתפתח אני אומר להתפתח בצורה נכונה=]

 19. נראה מבטיח מאוד, בעתיד הלא רחוק נתחיל לראות ננו-רובוטים שיעשו מגוון רב של פעולות, אני מקווה שהכל ינוצל לטובה.

 20. עושה רושם שעוד עשור, החזון של ננו-רובוטים המאתרים ומשמידים תאים סרטניים יהפוך למציאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן