סיקור מקיף

חיידקים יפרקו גז חרדל

רוסיה צריכה להתמודד עם הצורך להשמיד נשק כימי המבוסס על גז חרדל – והיא עושה זאת באמצעות חיידק נפוץ מסוג פסאודומונס

מודעה מתקופת מלחמת העולם השניה
מודעה מתקופת מלחמת העולם השניה

רוסיה צריכה להתמודד עם הצורך להשמיד נשק כימי המבוסס על גז חרדל – והיא עושה זאת באמצעות חיידק נפוץ מסוג פסאודומונס.

הרוסים יצטרכו להשמיד, על פי הסכם שחתמו עם ארה"ב, לא פחות מ-40 אלף טונות של החומרים הכימיים הללו שנועדו לשמש בנשק הכימי שלה. זהו המאגר הגדול ביותר בעולם של רכיבי נשק כימי – והם ייאלצו להשמידו כליל עד שנת 2007, כאשר הליך ההשמדה חייב להיות מוקפד מאוד, כדי לא לחולל אסון אקולוגי.

צוות מחק רוסי ובראשו ד'אינה ירמקובה מהמכון לביוכימיה ופיזיולוגיה של מיקרואורגניזמים, החל לבדוק את האפשרות לגייס את החיידק פסאודומנוס לחיסול הנשק הכימי. החיידק אמור לעכל את מוצרי הלוואי הרעילים שיווצרו בתהליך ההשמדה. זאת מכיוון שכשגז החרדל מושמד בשרשרת תגובות כימיות, מופיעים אותם רעלים, כאשר התהליך כולל שריפה כדי שיווצר אספלט הוא מורכב ויקר מדי וגם מסכן את הסביבה.

גז החרדל, הוא רכיב המחולל שלבקת (בועיות על פני העור) והשתמשו בו בכלי הנשק הכימי שהופעל עוד במלחמת העולם הראשונה. הוא קיים בצורת נוזל וחלקיקים שמפוזרים באוויר (אירוסולים). הפגיעה שלו גורמת לכוויות קשות, לפגיעה חמורה באיברים פנימיים, במערכת הנשימה. 2% מכלל מאגר הנשק הכימי הרוסי מבוסס על גז חרדל ו-60% מגז החרדל בעת הליך שריפה ייצר רכיבים רעילים.
החוקרים הרוסים חינכו חיידק וסייעו לו לגדול באמצעות חומרים כימיים כמו מונו-אתנולאמין ואתילן גליקול. כך שכשהחיידק גדל – הוא יחל לזלול את מוצרי הלוואי הרעילים מתהליך שריפת גז החרדל שנעשתה בריאקציית המאסות הכימית. כל עוד החיידק גדל, כך ירד שיעור מוצרי-הלוואי. מדובר איפוא בשיטה ביוטכנולוגית בטוחה לסביבה ולקרקע.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן