סיקור מקיף

"פיצוץ המטאוריט ברוסיה היה חזק פי 30 מהפצצה על הירושימה"

מדענים מעריכים: גודל המטאוריט שהתפוצץ ברוסיה היה קרוב ל-20 מ' בכניסה לאטמוספירה; דיווחים על מטאור נוסף בקובה

עוד זוית ראיה של המטאור שפגע ברוסיה ביום שישי, 15/2/2013, מתוך סרטון ביוטיוב
עוד זוית ראיה של המטאור שפגע ברוסיה ביום שישי, 15/2/2013, מתוך סרטון ביוטיוב

זה היה ככל הנראה המטאוריט ההרסני ביותר שפגע בכדור הארץ זה יותר מ-100 שנים. מדעני סוכנות החלל האמריקנית אומרים כי הפיצוץ מעל העיר צֶ'לְיָאבִּינְסְק שברוסיה היה חזק פי 30 מפצצת האטום שהוטלה על הירושימה. למרבה המזל הוא אירע בגובה עשרות קילומטרים, ועל אף ההרס הרב הנזקים היו יחסית קלים. יותר מאלף בני אדם נפצעו, רובם נפגעו משברי זגוגיות שהתנפצו. שלטונות רוסיה שיגרו לאזור כ-20,000 עובדי סיוע לתקן במהירות את הנזקים. "מדובר במטאור שגודלו בכניסה לאטמוספירה היה 15-20 מ', ומהירותו 50,000 קמ"ש", אומר מהנדס החלל יואב לנדסמן, בעל הבלוג "מסה קריטית". "הוא פגע בקרקע בסופו של דבר כ-70 ק"מ מהעיר שבה נגרמו הנזקים. הפגיעה היתה באגם, באזור לא מיושב, כך שלא נגרמו נזקים מהפגיעה עצמה".
צוותי צוללים חיפשו אתמול את המטאור במי האגם הקפואים, אך שבו בידיים ריקות, עקב העכירות הרבה של המים, ושכבה עבה מאוד של בוץ סמיך בקרקעית האגם. ציידי מטאורים כבר מציעים באינטרנט יותר מ-10,000$ בעבור שברים מהמטאוריט הגדול.

עוד זה מדבר וזה בא

קצת יותר מיממה לאחר הפיצוץ ברוסיה, דיווחו כלי תקשורת בקובה על מטאור שנראה בשמי האי. תושבים דיווחו על הבזק אור וגל הלם מעל העיר רודאס, אך שם לא דווח על נפגעים וגם לא על נזקים. ככל הידוע, אין קשר בין שני אירועי המטאורים, אבל הם ממחישים את העובדה שאנו מתגוררים בסביבה מסוכנת. "בטכנולוגיה הנוכחית אין לנו דרך לזהות מספיק זמן מראש גופים כה קטנים", אומר לנדסמן. "אפשר, אם יושקעו בכך מספיק מאמצים ליצור תשתית כזו. כיום רוב המשאבים מושקעים בזיהוי דברים שיכולים להשמיד את כלל אוכלוסיית כדור הארץ, לא בעצמים קטנים, שעושים במקרה הגרוע נזק מקומי".

אירועי המטאורים מתחברים לאסטרואיד שחלף בליל שבת קרוב מאוד יחסית לכדוה"א – כ-28,000 ק"מ מכאן. גם כאן, אין קשר ישיר בין הדברים, אבל ייתכן שרצף האירועים יקדם במשהו את ההשקעה העולמית הנדרשת במערך התרעה מפני איומים קוסמיים.

6 תגובות

 1. איציק,

  מהסרטונים קל לראות שהיה פיצוץ באמצע המעוף, ושאותו פיצוץ אחראי לרעש וההדף שהגיעו זמן מה לאחר מכן, כיאה לגלי קול הנעים בתווך של אוויר. בנוסף, לפחות באחד הסרטונים ניתן לראות קשר בין הפיצוץ שנראה במעוף לבין כיוון גל ההלם – כאשר נשברו חלונות ויחד איתם התעקמו מסגרות המתכת בכיוון שמתאים לפיצוץ שהתרחש באמצע שובל העשן ולא להמשך המשוער באם אכן הגיע בכלל לקרקע בהמשך זה.

 2. אבי ב.

  ככל הידוע לי דובר משלחת החיפושים של המטאוריט ברוסיה הודיע בפירוש שלחור בקרח אין כנראה שום קשר למטאוריט. הנה האסמכתא שלי

  http://phys.org/news/2013-02-russia-halts-meteorite.html

  הניסוח שלו קצת מוזר וכן הנימוק להפסקת החיפושים שכן כוחות החיפוש של המטאוריט אינם חלק אורגני של כוחות הסיוע של אזרחים. לאזרחים מסייעות יחידות שמאומנות לטיפול באזרחים, בעוד שחיפושים באגם נעשים על ידי צוללים ומכשור צלילה. איך צוללנים ומכשור צלילה יכולים לסייע לאזרחים ?

  אילו דובר החיפושים היה מודיע שהחיפושים לא דחופים והקור העז מונע המשך החיפוש הייתי משתכנע יותר.

  יש לי הרגשה שיש אינפורמציה לקויה מדי על הנעשה ברוסיה, כבר שמעתי אינפורמציה לקויה באשר לגודל של המטאוריט. בהתחלה אמרו משקל 10 טון, אחר כך אמרו משקל 7000 טון.

 3. אני לא יודע מה אתכם, אבל מצפייה בכמה עשרות סירטונים רוסיים של התופעה הזו, אני מסיק שאף חלק מהגוף המסתורי לא נחת על כדור הארץ. ולמה "גוף מסתורי"? – כי אף אחד לא מצא עדיין כל סימן שהיה זה מטאור.

  לי נראה שהגוף הזה, אקרא לו פשוט עב"ם כי לדעתי הוא עדיין בלתי מזוהה, אכן חצה את האטמוספירה שלנו ויצר את הבום העל קולי [כמו של מטוס סילון] אך המשיך הלאה אל מחוץ לאטמוספירה על כל חלקיו שנפרדו ממנו בהתפוצצות, או שהמשיכו לשייט בסביבתו באותו כוון.

  סירטון אינפרא אדום מצביע על כ 7 חלקים שנפרדו מהגוף הראשי וממשיכים באותו הכוון שלו. מה גם ששם מופיע חלקיק נפרד עוד טרם הבום העל קולי.

  בשום סירטון לא ראינו ולא שמענו פגיעה בקרקע. מה שכן רואים זה היעלמות פתאומית של שובל העשן, מה שמסביר את המחשבה שהמטאוריט על כל שבריו המשיך הלאה ולא פגע בקרקע כלל.

  אם השערת האסטרונומים כי גודל הפיצוץ כ 30 יותר מהירושימה, ואם הייתה פגיעה בקרקע, אני חושב, לא היינו צופים בסירטונים, היינו שומעים על טונגסקה מספר 2.

  ז"א בסה"כ חלף עב"ם….

 4. לא אמרו שהחור בקרח לא קשור למטאוריט, אמרו רק שלא מצאו בחיפוש הראשוני ועזבו את זה כי הם צריכים את כוח האדם למטרות דחופות יותר כרגע. ברור שגם אם ימצאו יהיה מדובר ברסיסים קטנים.

 5. איציק

  הפיצוץ היה באטמוספירה ת בגובה 10 קילומטר נדמה לי, הנזקים היו רק מגל הדף שלא היה קטלני מפני שהיה בגובה רב.

  לא נימצאו שום שרידים גדולים למטאור. החור באגם הקרח כנראה לא קשור למטאוריט.

  יתכן שמצאו שריד קטן של המטאוריט שעשוי ברזל (לא בטוח, הידיעה הזו לא חזרה).

 6. הפיצוץ נגרם כתוצאה מהפגיעה בקרקע ולא היה שום פיצוץ באטמוספירה. אפשר גם לראות את זה בסרט. אילו היה מתרחש פיצוץ כזה באטמוספירה , הנזק מגל ההדף היה הרבה יותר גדול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן