סיקור מקיף

שיר של ביאליק בעברית פתח את טקס הזכרון ביוסטון

בוש בטקס הזיכרון: הם ידעו שהסיכון גדול, וקיבלו זאת בשמחה * במסר למשפחות ההרוגים אמר הנשיא: מותם לא היה לשווא; רב הצי ספד להרוגים בעברית ובאנגלית; נאס"א: ייתכן שטעינו בהערכה שהנזק לכנף אינו משמעותי

 
אחרי מותי ספדו ככני
היה איש וראו איננו עוד.
קודם זמנו מת האיש הזה
ושירת חייו באמצע נפסקה.
בצער עוד מזמור אחד היה לו
והנה אבד המזמור לעד

במילים אלה מאת המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק פתח הרב הרולד רובינסון, רב צבאי בדרגת רס"ן בצי של ארה"ב את טקס הזכרון הממלכתי הראשון לשבעת האסטרונאוטים שנספו באסון התרסקות המעבורת קולומביה בשבת. הטקס נערך ביום ג' בשמונה בערב שעון ישראל, 12 בצהרים שעון מקומי ביוסטון.
הרב רובינסון המשיך, בעברית ובאנגלית לחילופין, לספוד לשבעת אנשי הצוות שנספו בהתרסקות בשבת. בסיום דבריו אמר: " יודע אדוני נפש כל החוסים בו. מן השמים כל האנושות עם אחד. המקום ינחם אתכם. את עם ישראל. את כולנו בתוך שער אבלי ציון וירושלים".

אחריו נשא דברים מנהל נאס"א, שון אוקיף: "אנחנו חייבים למשפחות ולעם האמריקני לבדוק מה קרה ולתקן את השגיאות, בעוד אנו מנסים לגלות את מסתורי היקום. עלינו להמשיך ולשאוף קדימה, ולדחוף את הידע האנושי".

"הוא היה טייס הקרב המושלם, עם ברק בעיניו", סיפר האסטרונאוט הראשי של נאס"א, קנט רומינגר, על אילן רמון בטקס. רומינגר התייחס בדבריו לכל אחד משבעת אנשי הצוות, וסיפר בהומור על החוויות הרבות שעברו עליהן בהכנות הארוכות לקראת המשימה.

בוש בטקס הזיכרון. "משימתם כמעט הושלמה, ואיבדנו אותם כל כך קרוב לבית"
הנשיא בוש אמר בטקס: "משימתם כמעט הושלמה ואיבדנו אותם כל כך קרוב הביתה. זה אובדן נורא. האומה מאוחדת עם המשפחות באבל ובגאווה. היום אנו זוכרים לא רק הטרגדיה אלא חיים של שבעה גיבורים עם מטרות והישגים".

גם הנשיא התייחס בנאומו לכל אחד מאנשי הצוות. "אילן רמון טס מעל ביתו, ישראל", אמר בוש, "הוא אמר שהשקט שבחלל גורם ליופי להיות חזק יותר ומקווה שהשקט יוכל להתפשט לארצו. הוא היה פטריוט, בן מסור לאב ניצול שואה ששירת את מדינתו בשתי מלחמות, ואיש משפחה…"

"תוכנית החל האמריקנית תימשך", אמר בוש, "אנחנו לא בוחרים במשימה הזאת, היא כתובה בלבבות המין האנושי, אנחנו חלק מהבריאה המנסה להבין את כולה. אנחנו שולחים את הטובים שבבנינו אל החשיכה ומתפללים שישובו. הם יצאו בשלום למען כל המין האנושי שחייב להם חוב גדול. אנו מתפללים גם עלינו כאומה, שנוכל לא רק להתפלל על האובדן האדיר, אלא לקבל השראה ממעשיהם. באמריקה, ישראל וכל מקום בעולם, אנשים יקדישו עצמם למשמעת של המחקר".
הנשיא בוש הזכיר בנאומו כל אחד מהאסטרונאוטים, ועל האסטרונאוט הישראלי, אילן רמון, אמר שהיה "פטריוט, בן נאמן לאב ניצול שואה, ששירת את ארצו בשתי מלחמות. כשטס מעל ביתו אמר 'השקט בחלל מגביר את עוצמת היופי, ואני רק מקווה שהשקט הזה יוכל יום אחד להתפשט בארצי".
בוש אמר: "משימתם כמעט הושלמה, ואיבדנו אותם כל כך קרוב לבית. הנשים והגברים של קולומביה טסו יותר מ-6 מיליון מייל, והיו דקות אחדות לפני הנחיתה. האובדן נורא ואיום, אבל המשפחות כבד. האומה משתתפת בצערכם ובגאוותכם. היום נזכור לא רק רגע אחד של טרגדיה, אלא שבעה סיפורי חיים של הישגים. השארת האדמה וכוח המשיכה מאחור הוא חלום ישן של האנושות. כל אחד מהם ידע שמעשים נשגבים כאלה אינם פטורים מסיכונים גדולים, והם קיבלו זאת בשמחה".
הנשיא בוש פנה אל בני המשפחות האבלים ואמר להם: אתם לא לבד, תמצאו נחמה ותוכלו לעבור את התקופה הקשה. הילדים שמתגעגעים להורים שלהם, תדעו שהם היו גאים בכם, ואתם יכולים להיות גאים יותר. את ימיהם האחרונים בילו בצפייה למטה, אל כדור הארץ. בכל מדינה שהם ראו שם מהמעבורת יזכרו את שמותיהם. אני ציע את הכבוד, ההערכה והתודה של כל האומה האמריקנית".
אחרי הטקס היה אמור בוש להיפגש עם משפחות האסטרונאוטים, ובהם גם עם רונה רמון, אלמנתו של האסטרונאוט הישראלי. בוש העביר מסר למשפחות ההרוגים, ולפיו מותם לא היה לשווא. הקהילה היהודית של יוסטון, בה היתה משפחת רמון חברה, ערכה אמש טקס זיכרון משלה לאילן רמון ולחבריו האסטרונאוטים.

את הטקס חתמו שבעה צילצולי פעמון, לזכר שבעת אנשי הצוות ומטס חסר, מסורת של חילות האוויר לציון טייסים שנפלו במשימתם. בהמשך מתוכננת לנשיא בוש ולרעייתו פגישה אישית עם בני משפחות הנספים, כולל רונה רמון.

 

נאס"א בודקת מחדש הטיפול בהתרעות על הסכנה

בנאס"א בודקים מחדש את אופן הטיפול בידיעה על תקלה אפשרית ובהתרעות שהתקבלו על חשש לפגיעה בכנף השמאלית של המעבורת קולומביה, שהתרסקה בשבת לפני נחיתתה. אתמול נודע כי אחד המדענים הזהיר, במזכר ששלח יומיים לפני מועד הנחיתה, כי הפגיעה בצד השמאלי של המעבורת היא חמורה וכי במצב כזה אי אפשר לבצע נחיתה בטוחה של המעבורת.

ראשי נאס"א דחו אתמול את הטענות כאילו התעלמו מהבעיה בכנף השמאלית. הם אמרו כי ערכו בדיקות מקיפות, שבסיומן הגיעו למסקנה כי פגיעת שבר הבידוד בכנף השמאלית בעת השיגור הינה "לא משמעותית" ואינה מהווה בעיה בטיחותית בעבור המעבורת. ואולם, רון דיטמור, מנהל פרויקט המעבורות בסוכנות, אמר כי חוקרי התקלה שקבעו כי אין בעיה בטיחותית במעבורת, לא היו מודעים בעת קבלת ההחלטה להסתייגות המדען. הוא ציין כי כעת תיבחן שוב הערתו של אותו מהנדס. "ייתכן שהמהנדסים טעו. העניין נבדק", אמר.
"אנו רוצים לדעת אם עשינו הנחות מוטעות. אנו רוצים לדעת אם אם לא היינו שמרנים מספיק, ואם עשינו טעויות", הוסיף.
מנהל טיסות החלל של נאס"א, ביל רידי, אמר כי ביום ה-12 למשימה, ארבעה ימים לפני הנחיתה, נעשתה הערכת מצב של הפגיעה ונקבע, על דעת כל הדרגים בנאס"א, כי אין מדובר בפגיעה שמחייבת פעולה כלשהי או הימנעות מביצוע הנחיתה. מומחי נאס"א הבהירו עוד כי גם לו היה ברור למנהלי הטיסה כי ישנה בעיה באריחי הבידוד של כנף המטוס, הרי שלא היתה כל דרך לתקן בעיה זו כאשר המעבורת נמצאת בחלל. רידי צין כי אף שהפגיעה באריחי הבידוד היא הגורם המוביל הנחקר כעת, הרי שעדיין אין ודאות מוחלטת שזו הסיבה להתרסקות.

היום צפויות להתקבל תוצאות ראשוניות של בדיקות הדי-אן-אי של שרידי הגופות שנמצאו על הקרקע. גורמי הזיהוי כבר יודעים כי מדובר בשרידים של ארבע גופות שונות, אולם לא ברור של מי מהאסטרונאוטים. במקביל, נמשך בטקסס ובלואיזיאנה המאמץ לאסוף את כל שברי המעבורת.

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן