סיקור מקיף

ניסוי הברקים והשדונים בקולומביה שוחזר שוב בתחנת החלל בסיוע פרופ’ יואב יאיר

פרופ’ יאיר שהשתתף בניסוי MEIDEX סיפק תחזית לסוכנות החלל היפנית, והאסטרונאוט היפני על תחנת החלל צילם מהמסלול סופות ברקים לפיהן, באחד המקרים אפילו בשידור חי

סאטושי פורוקאווה, האסטרונאוט היפני חבר הצוות ה-29 של תחנת החלל הבינלאומית
סאטושי פורוקאווה, האסטרונאוט היפני חבר הצוות ה-29 של תחנת החלל הבינלאומית

אחד הניסויים העיקריים במסגרת פרויקט MEIDEX – צילום ברקים ושדונים (מעין סערה חשמלית שיוצאת מסערת הברקים כלפי מעלה, שוחזר לאחרונה מספר פעמים ובאחד המקרים – בשבוע שעבר נערך השיחזור במצלמת HD בשידור חי, בידי הטלוויזיה היפנית.
לפני מספר חודשים קיבל פרופ’ יואב יאיר מהאוניברסיטה הפתוחה שעמד בראש פרויקט MEIDEX פניה מסוכנות החלל היפנית לסייע לרשות השידור היפנית בהכנת סדרה שתצולם מתחנת החלל הבינלאומית במצלמה בעלת רזולוציה עצומה, בצבע מלא וב-HD. את הצילום מהחלל ביצע סאטושי פורוקאווה, האסטרונאוט היפני השוהה בימים אלה על סיפון תחנת החלל הבינלאומית.

“בין היתר עסקה התוכנית THE COSMIC SHORE בתופעת השדונים אותה חקרו בזמנו אילן רמון וחבריו למעבורת קולומביה. התבקשתי לחזור על שיטת התחזית שבה נקטתי ב-MEIDEX, יום מראש היכן הולכות להיות סופת ברקים, והאסטרונאוט היפני כיוון את המצלמות לכיוון החזוי. עשינו את זה בכל חודש יולי ואוגוסט אחר כך הפסקנו לבקשתם. בפעם האחרונה ביום ראשון שעבר הם עשו שידור חי מתחנת החלל, כולל שידור חי של סופות ברקים מהחלל שנתתי להם יום קודם.”

איך הכנת את התחזית?

נעזרנו בתחזית סופות ברקים ואיזורי מזג אוויר סוער שמוציא AWC – AVIATION WEHEATER CENTER. הם מספקים כל שש שעות מפות ועליהן תחזית ל-24 שעות קדימה כדי שחברות תעופה וקברניטים ידעו כיצד להימנע מלהכנס לאיזורים של מזג אוויר סוער. אנחנו יודעים שרק סוג מסוים של עננים גורם גם לברקים, ומתוך המפות הללו מיפינו את הסופות החזקות ביותר שבהם יש ענני קולונימבוסים מעל 50 אלף רגל (גובה 14-15 קילומטר), בהתאם לעבודה שלי ושל ברוך זיו שכבר פרסמנו אותה ב-2002, השתמשנו בתחזית הזו זמן הקולומביה וחזרתי על תורת הלחימה הזו גם לסוכנות החלל היפנית.”

מה ההבדלים מאז ועד היום?

“היום מתפרסמים נתונים שלא היו בעבר של WWLLN – WORLD WIDE LIGHNINHG LOCATION NETWROK, שמאפשרים לי לדעת גם אם צדקתי בתחזית. הם מפרסמים היכן היו ברקים בזמן אמת. הצלבתי בין התחזית לבין מפות זמן אמת ויכולתי להיות הרבה יותר בטוח בנכונות התחזית. ”

לדברי פרופ’ יאיר, פורוקאווה הצליח לצלם גם ברקים וגם שדוני ברקים בפעם הראשונה בצבע מלא מהחלל ברזולוציה גבוהה, בכל זאת היו לו מצלמות הרבה יותר טובות משלנו כי עברו יותר מעשר שנים מאז רכשנו את הציוד לניסוי MEIDEX.

“היפנים גם התייחסו לפרויקט בצורה מכובדת ורגשית וביקשו ממני ומרונה רמון שנכתוב מכתב לפורוקאווה. הם מסרו את המכתב לאסטרונאוט לפני שהוא שוגר והוא כתב לנו מכתב תשובה שזו גאווה וכבוד עצום בשבילו להיות מסוגל להמשיך את משימת הקולומביה והוא הצליח, כמו שהצלחנו ב-2003.”

“יש לציין כי חברת “ספסיאליסט” של מידד פריינטא, עוזרת לנו בחישוב המסלולים של התחנה לצורך התחזית.”

 

לקטע מהסרט

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן