סיקור מקיף

מגמות-העל שישנו את העולם

השבוע שוחרר לפרסום הדו”ח החמישי של מועצת המודיעין הלאומית של ארה”ב, הסוקר את הדרך בה יראה העולם בשנת 2030

השבוע שוחרר לפרסום הדו”ח החמישי של מועצת המודיעין הלאומית של ארה”ב, הסוקר את הדרך בה יראה העולם בשנת 2030. בניגוד לכל מה שמספרים בעיתונים, לא מדובר בניסיון לחזות את העתיד, אלא במסמך שנועד להסביר למקבלי ההחלטות בממשל האמריקני מהם הגורמים הקריטיים שצפויים (לדעת הכותבים) להשפיע על העולם בשני העשורים הקרובים, ולהציג מספר הפתעות שעשויות לשנות את כללי המשחק ואת כל התחזיות.

לפי הכותבים, קיימות ארבע מגמות-על (mega-trends) המעצבות את פני ההווה ועומדות לקחת אותנו לעתיד שונה מזה הקיים כיום. נסקור בקצרה כל אחת מהן.

מגמת-על 1: העצמה אישית

שינויים בדפוס הצריכה של מעמד הביניים במדינות השונות. שימו לב לגדילת הצריכה של סין והודו, והירידה בחלקן של ארצות-הברית ומדינות אירופה.
שינויים בדפוס הצריכה של מעמד הביניים במדינות השונות. שימו לב לגדילת הצריכה של סין והודו, והירידה בחלקן של ארצות-הברית ומדינות אירופה.

היום חיים מיליארד בני-אדם בתנאי עוני קיצוני ומרוויחים פחות מ- 1.25 דולרים ליום. מיליארד בני-אדם סובלים מתת-תזונה. מצב זה משתנה, ומספר הולך וגדל של אנשים יוצא מכבלי העוני, במיוחד בסין. העולם צפוי להיות פחות עני בעשורים הקרובים, דבר שישתקף בהרחבה של מעמד הביניים ברחבי הגלובוס, והרחבת החינוך וטיפולי הבריאות לחלק גדול יותר מהאוכלוסייה. טכנולוגיות התקשורת – הסמארטפונים ורשת האינטרנט – יהיו אחראיות לחלק גדול מהשיפור בחינוך ובבריאות. כבר היום יש ל- 65% מאוכלוסיית אפריקה סמארטפונים שמסייעים להם לרכוש ידע ולהתמודד עם בעיות כמגפות. למעשה, מספר המיתות ממחלות מדבקות (איידס, שלשול, מלאריה, דלקות בדרכי הנשימה) צפוי לרדת בשלושים אחוזים עד שנת 2030.

מובעת תקווה בדו”ח כי טכנולוגיות התקשורת החדישות יאפשרו לנשים מוסלמיות בעיקר להצטרף למדיה החברתית ולקחת חלק בקהילות מקוונות בהן ידונו נושאים כזכויות האשה ושוויון בין המינים תחת חוקי האסלאם. לאורך זמן, עשויות נשים אלו לשנות את החברות ואף את שיטות הממשל במדינותיהן.

נשמע טוב? בהחלט. אלא שלהעצמה האישית יש גם פן אפל. כל אינדיבידואל יוכל לראות באמצעות המפות של גוגל את רוב אזורי כדור-הארץ. כל אדם יוכל להיחשף לכמות עצומה של מידע שיאפשר לו להוציא לפועל פיגועים מקוונים ואמיתיים באמצעות הרכבת פצצות תוצרת-בית, שיבוש תפקוד בנקים ועוד.

 
מגמת-על 2: התפזרות הכוח

מדינות בסיכון עד שנת 2030.
מדינות בסיכון עד שנת 2030.

עד שנת 2030, אסיה צפויה לעקוף את אמריקה ואת אירופה גם-יחד מבחינת עוצמה עולמית – כאשר זו נאמדת במונחים של השתכרות לנפש, גודל אוכלוסיה, הוצאות צבאיות והשקעה בטכנולגויות. סין תהיה המדינה בעלת הכלכלה הגדולה ביותר, ותעקוף בקלות גם את ארצות-הברית. עם זאת, היא אינה צפויה להתחרות עם מעמדה של ארצות-הברית כמנהיגה עולמית מסיבה פשוטה מאד: היא אינה מעוניינת בכך. סין רוצה להרוויח כסף ולגדול. היא לא מעוניינת להיות הבייביסיטר של העולם.

בזמן זה, כלכלות אירופה, יפן ורוסיה צפויות להמשיך לדעוך. יותר מ- 15 מדינות אחרות נמצאות בסיכון גבוה להתמוטטות הממשל ומעבר לאנרכיה עד שנת 2030. ברשימת הסיכון נמצאות מדינות קטנות כהאיטי, שהעולם לא יניד יותר מכמה שערות גבה בתגובה לנפילתן, אך גם דגים גדולים (וגרעיניים) כפקיסטן עלולים למצוא עצמם נטרפים מבפנים.

לצד דעיכת כוחן של המדינות הקטנות והבינוניות, אנו צפויים לראות עלייה בכוחם של תאגידים וקבוצות לחץ. הכוח שיש כבר היום לחלק מהתאגידים (גוגל ופייסבוק מזנקות מיד למחשבה) צריך להדליק נורות אזהרה אצל המדינאים. אפילו לקבוצות האקרים מסוימות יש כוח מספיק כדי לשתק התקנים קריטיים, כפי שניתן לראות מההתקפות המקוונות האחרונות על 30,000 המחשבים של ענקית הנפט סעודי ארמאקו.
מגמת-על 3: שינויים דמוגרפיים

רובע שינג'וקו, המהווה אחד מ- 23 רובעים בטוקיו. טוקיו רבתי מכילה 35 מיליון בני-אדם ומתפקדת כמגה-עיר. מספר המגה-ערים בעולם יגדל עד שנת 2030, ושישים אחוזים מהאוכלוסיה האנושית יחיו בערים. מתוך ויקיפדיה
רובע שינג’וקו, המהווה אחד מ- 23 רובעים בטוקיו. טוקיו רבתי מכילה 35 מיליון בני-אדם ומתפקדת כמגה-עיר. מספר המגה-ערים בעולם יגדל עד שנת 2030, ושישים אחוזים מהאוכלוסיה האנושית יחיו בערים. מתוך ויקיפדיה

מעבר על תחזיות הדו”ח ממחיש כי שלוש מגמות דמוגרפיות יעצבו את מצבם הכלכלי והפוליטי של המדינות והיחסים ביניהן:

א. האוכלוסיה מדינות המערב ורוב המדינות המפותחות תזדקן. במדינות ה- OECD יגיע הגיל החציוני ל- 43 שנים בשנת 2030 – עליה של חמש שנים מהמצב כיום. המדינות המפותחות יתקשו להעמיד כוח עבודה שידחוף את הכלכלה שלהן קדימה, ויצטרכו להשקיע הון תועפות בטיפולים רפואיים לקשישים ובתשלומי פנסיה. דווקא ישראל לא תתקשה להתמודד עם מגמה זו, מכיוון שהפריון במדינה גבוה יחסית. אבל לישראל תהיה בעיה אחרת בגלל המגמה הדמוגרפית השנייה…

ב. הגירה משמעותית ממדינות מצליחות פחות, למצליחות יותר. צעירים ממדינות מתפתחות יהגרו למדינות אירופה המזדקנות, שם ישמשו כוח עבודה זול ועם הזמנים ישתלבו באוכלוסיה. ההגירה משקפת את יכולת התנועה החדשה של העובד המודרני, שיוכל לפעול ולהשתלב במקומות רבים בעולם, ולא יהיה מוגבל לשוק לאומי אחד בלבד. המשמעות היא שמיליארד עובדים ממדינות מתפתחות עומדים להצטרף לשוק העבודה הגלובאלי, והם יעבדו תמורת שכר נמוך בהרבה מזה שמקבל פועל ישראלי בן ימינו. כדי להתמודד עם המצב, תצטרך ישראל לטפח את כח האדם והמצוינות שלה. בעולם של 2030, אם לא תהיה מצוין, גם לא תהיה קיים.

ג. מעבר לערים, שיעודד צמיחה כלכלית אך יקשה על שימוש במשאבי מים ומזון. במקרים מסוימים נראה חזרה למצב של ‘ערי מדינה’ – מגה-ערים עם מיליוני תושבים, שמתחילות לראות בעצמן כמעט ישויות מדיניות. זה לא מפתיע, כי חלקן יהיו באמת בעלות מספר תושבים גדול יותר מזה של חלק מהמדינות. הערים יסייעו להתפתחות הכלכלית של המדינות בתוכן ישבו, אך עלולות להיכנס לסכסוכים עם הממשל בנוגע לחוקים תוך-עירוניים וגביית מסים בתוך הערים.

 
מגמת-על 4: מים, מזון, ארגיה

אנרגיית רוח אינה צפויה לשחק תפקיד חשוב במענה על צרכי האנרגיה העולמיים, אלא בתרחישים האופטימיים ביותר. המקור לתמונה: ויקיפדיה.
אנרגיית רוח אינה צפויה לשחק תפקיד חשוב במענה על צרכי האנרגיה העולמיים, אלא בתרחישים האופטימיים ביותר. המקור לתמונה: ויקיפדיה.

האוכלוסיה העולמית תגדל מ- 7.1 מיליארד בני-אדם כיום ל- 8.3 מיליארד בשנת 2030. כדי להאכיל את כל הפיות הרעבים הללו יהיה צורך בטכנולוגיות חדשות להפקת מים ומזון. וכדי לשנע וליצור את המים והמזון יהיה צורך בשפע של אנרגיה. מדינות רבות יזדקקו לעזרה כדי להתמודד עם החוסר בשלושת הגורמים הללו, מכיוון שהדרישה למזון תעלה ב- 35% עד שנת 2030, והדרישה למים תגדל בארבעים אחוזים. אין פלא שלפי חלק מההערכות, עד שנת 2030 תחיה מחצית מאוכלוסיית העולם באזורים הסובלים ממחסור חמור במים.

ומה עם אנרגיה? לפי המומחים, קיים ביטחון מלא שהדרישה לאנרגיה תגדל בחמישים אחוזים עד שנת 2030 בתגובה לצמיחה הכלכלית בעולם המתפתח. גז ונפט יוכלו להגיע מקידוחים חדשים ומשוכללים באמריקה עצמה, ולפי חלק מהתחזיות צפויה ארצות-הברית להפוך ליצאנית אנרגיה מובילה עד שנת 2020. ואנרגיות מתחדשות? הן צפויות עדיין לספק רק חלק קטן מסך-כל דרישות האנרגיה העולמיות. אנרגיה סולארית ואנרגיית רוח ביחד צפויות לספק פחות משבעה אחוזים מצריכת האנרגיה העולמית עד שנת 2050. תרחישים אופטימיים יותר – הכוללים השקעה משמעותית של ממשלות באנרגיה אלטרנטיבית – עשויים לספק עד 25% מצרכי האנרגיה העולמיים באנרגיה סולארית ועוד 22% באנרגיית רוח עד שנת 2050. כמה יספקו ב- 2030? קשה לדעת. וכאמור, מדובר בתרחישים האופטימיים ביותר.

אלו ארבעת מגמות-העל שלדעת כותבי הדו”ח צפויות לעצב את פני העתיד. עם זאת, קיימים גורמים רבים שעשויים לשנות את פני המשחק מהקצה אל הקצה, והכותבים מתייחסים אליהם בחלקו השני של הדו”ח. אפרט אודות גורמים אלו ברשומה הבאה.

16 תגובות

 1. ליויתן כחול מה שאתה אומר זו התנשאות מערבית בשיאה אולי תלך לגור קצת בסומליה נורא “אותנטי” שם…..

 2. האדם מצוי בתהליך של ניסיון לשלוט בסביבתו מאז היותו.
  האמצעי לכן היא הטכנולוגיה, חלוקת העבודה, יצירת מכונות וכו’ וכו’
  אבל הטכנולוגיה הופכת מאצעי חמטרה ולשליט כל יכול על חיינו
  לא המכונות הן שיחסלו את האנושות אלא בני אדם שיעשו שימוש סטיכי (לא מודע) בהתפתחות הטכנולוגית וייצרו םצצות אטום, ועוד נשק הרסני שיפול בסופו של דבר בידי “מחשבי קץ” קיצוניים ( מוסלמי, יהודים או נוצרים) שיגיעו למסקנה שתפקידם הוא להביא לביאת משיחם על ידי השמדה של רוב הקיים….

 3. הרבה ממגמת האנרגיה הירוקה שנמצאת היום בתנופה בארץ חוות סולאריות רבות הולכות ומוקמות מצב ההתפלה שגורם לשמור על רזרוות ירוקות באקוויפרים גם הוא בגידול מתמיד ניקוי נחל הקישון אחר 50 שנה של זיהום נעשים דווקא ע”י ממשל שלא נחשב למזוהה עם הסביבה דומני שלו אנשי הסביבה היו מנהלים את אותם עניינים היינו נמצאים בהמשך החידלון לאמור מסקנא: מי שעושה לא מדבר ואידך זיל גמור

 4. ממליץ לקרוא את “השקר הלבן של המדע” שד”ר צזנה פרסם החודש במגזין “אודיסיאה”.
  המאמר המלא מופיע באתר של אודיסיאה.
  כדאי

 5. זאת הבעיה – שתושבי המדינות המתפתחות והנחשלות “מתקנים” כביכול את אורחות חייהם ומתחילים לחיות חיים בסגנון “מערבי”. שזו הדרך הנכונה לחיות ת’חיים כידוע.. הם יתחילו לצרוך יותר, להיות חומריים יותר, ובנטל יישא כדור הארץ. אבל שלא יהיו אשליות שהעוני זה משהו שמצטמק ונעלם, הוא לעולם היה נחלתו של חלק גדול מאוכלוסייה העולם.
  העיקר “שיש” “אלוהים” ש”שומר עלינו”..
  חייבים לכרות את מה שנשאר מיערות האמזונס, כדי לנצל השטח העצום לחקלאות, כדי לעמוד בביקוש של האדם הנצחי והאלוהי והנבון, שמתרבה כמו עכבר או זבוב, ללא הגבלה..

 6. הכתבה אמנם מעניינת אבל היא נוגעת בבעיות של עולם אוטופי…
  במציאות, בניגוד לעולם האוטופי שעליו מדברת הכתבה, יש דת שקוראים לה איסלאם.
  מה יעזור לנו כל האוכל האנרגיה והכסף שבעולם כשיש מליארד מאמינים שמאמינים שאנחנו לא ראויים לחיות?
  כהרגל המערב, הוא ידאג לאנרגיה אוכל וכסף לאותם פיות שמאחלים לו מוות.

 7. המעבר מתרבות של שפע לתרבות של חסכון ומיחזור – הוא מחוייב המציאות.
  כמו הטבע, השואף למצב יציב עם אנרגיה מינימלית
  גם האדם ילמד לצמצם.
  הצמצום יהיה המשך העיור בערים גדולות, עצמאיות ומוגנות,
  במעבר לצמחונות וצמצום פירמידת המזון,
  צמצום הילודה (תהליך שכבר מתקיים בכל העולם, כמעט),
  וצמצום ‘העיניים הגדולות’.

  תהליכי צמצום נוספים נובעים מהתחממות כדור הארץ (המסת קרחונים, הקטנת האלבדו של כדור הארץ, המשך ההתחממות וחוזר חלילה):
  צמצום השטח היבשתי, צמצום מגוון המינים ועוד.

  דווקא מתוך הצמצום יגיע העומק הפנימי וההתעמקות בעולמות וירטואליים אדירים.

 8. לדעתי עוד לפני שנת 2030 תתקיים מלחמת עולם שלישית תוך שימוש בנשק לא קונבנציונלי שבמהלכה
  יושמד חלק משמעותי מאוכלוסיית העולם

  מה שלא יגרמו מחלות מגפות מחסור במים ומזון יעשה עי האדם שהוא יצור קניבלי למרות כל הקידמה הטכנולוגית לכאורה

 9. רון
  מים לא יהיו בעיה למי שיש לו אנרגיה וגישה לאוקיאנוס- מדינה שבתוך יבשה לא יכולה להטפיל מי ים.

 10. חחח “אבל לישראל תהיה בעיה אחרת בגלל המגמה הדמוגרפית השנייה…”
  ניסוח עדין במיוחד לבעייה הערבית-איסלאמית שלא רק אנחנו אלא כל העולם יצטרך להתמודד איתה בשנים הקרובות

 11. ישראל עומדת במצב טוב מבחינה אנרגטית בעקבות מציאת מאגרי הגז ותהפוך לאוטונומית מבחינה אנרגטית תוך 5 שנים וליצואנית אנרגיה תוך 7 שנים. מכיוון שיש לישראל אנרגיה מספקת וזולה (הגז הוא מקור האנרגיה הזול ביותר מבחינת היקף האנרגיה שהוא יכול לייצר, רוח או שמש כמובן זולים יותר אך מייצרים מעט מאד אנרגיה יחסית.), היא תוכל להתפיל כמויות אדירות של מי ים ומים לא תהיה הבעיה (כבר כיום כל מי השתיה העירוניים הינם מותפלים!).
  בכל הנוגע לדמוגרפיה, קבוצת הגיל החשובה ביותר לצמיחה מישקית הינה הגילאים 25 עד 35 מכיוון שקבוצת הגיל הזו הינה היזמית ביותר, לוקחת הסיכונים הגדולים ביותר והעובדת הכי קשה באופן יחסי לקבוצות הגיל האחרות. מדינת ישראל עומדת להיות אחת מתוך 3 מדינות ה- OECD היחידות שב- 20 השנים הקרובות קבוצת הגיל הזו תוסיף לגדול באופן יחסי – בכל הארצות המערביות האחרות קבוצת הגיל הזו קטנה והולכת. לאלו שחושבים שעיקר הגידול יגיע מהמגזר הערבי והחרדי – טעות בידכם: הילודה במגזר הערבי קטנה בהתמדה ומזה 10 שנים שלידות חי בקרב ערביי ישראל הינם סביב 40 אלף נפש ומכאן שאם חלפני 10 שנים על כל ילד ערבי שנולד נולדו 2.25 ילדים יהודים כיום היחס הוא על כל ילד ערבי 3.25 ילדים יהודים.מגמה מעניינת גם בעדה החרדית – מאז התוכנית הכלכלית של ביבי ב- 2003 כאשר הוא הוריד את הביטוח הלאומי לילדים באופן דרמטי, החרדים יולדים פחות, עדיין מעל 5 ילדים במשפחה אולם לפני 10 שנים הם ילדו 6.5 ילדים למשפחה. חשוב מכך, לפי נתוני בנק ישראל הגברים החרדים הגדילו תוך 3 שנים את השתתפותם בכ העבודה מ- 38% ל- 46%. זה דרמטי בהתחשב בכך ששיעור העובדים הממוצע באוכליסיה הישראלית הוא 64%.

 12. אביב- התבלבלת, כאן זה לא פורום מדע בדיוני אלא אתר מדע.

  ישנה טעות בכתבה, ארה”ב לא תהפוך ליצואנית אנרגיה מובילה אלא ליצרנית אנרגיה מספר אחת, יקח לארה”ב עוד מספר שנים עד להפיכתה ליצואנית אנרגיה מובילה.

  רון- אתה צודק מים יש בכמות בלתי מוגבלת, צריך רק אנרגייה וממשלה יעילה להתפיל את המים.

  עם כל הכבוד לאנרגייה מתחדשת אנחנו עדיין רחוקים מהנקודה , שבה היא תוכל להחליף מקורות אנרגייה רגילים, למעט מדינות מסויימות, שבהם אנרגיה גיאותרמית או אנרגייה הידרואלקטרית מסוגלת להחליף מקורות רגילים. בישראל תעלת הימים בין ים תיכון לים המלח מסוגלת ליצור הרבה אנרגיה.

 13. הברירה הטיבעית והיד הנעלמת הן מרכיבים שמאזנים בין חוסר ומגבלות –
  המחזוריות של אירועים הן בכלכלה והן באירועים אלימים ואף במלחמות בין קבוצות ומדינות יוצרות את האיזון –

 14. אני לא מבין מה הקשר בין סמרטפונים ומחלות מדבקות כי הוירוסים של הסמטפונים ידוע שעוברים לציפורים וחזירים וגורמים לשפעת החיות שהרגה מיליונים בהונק-קונג וסינגפור (לא דיווחו על זה כדי לא ליצור בהלה).
  חוץ מזה שסמרטפון הוא בעל יכולות של בינה מלכותית וזה למעשה מה שהפיל את קונור ויתחיל בסוף את המלחמה בין בני האדם למכונות

 15. אכלוסיה לא יכולה לגדול מעבר לכמות האוכל שזמין לה- זה בלתי אפשרי מבחינה לוגית-רעב כבד מגיע רק כאשר יש ירידה דרסטיתצ בכמות המזון המסופק.
  זה נכון גם לדבי מים.
  מצחיק שסומליה היא מדינה בסיכון.
  היא כבר ממזמן עברה את “בסיכון”.

 16. מים לא תהווה בעיה אף פעם, האנרגיה היא הבעייתית.
  מצאו אנרגיות זולות , העולם יחיה אלפי שנים גם עם אוכלוסיה של 100 מיליארד איש.
  אנרגיה זה שם המשחק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן