מקדונלד'ס וגרינפיס נלחמות ביחד בבירוא יערות האמזונס

שני הגופים החליטו לחייב יצרנית סויה בברזיל שלא למכור סויה שגודלה על שטח יער טרופי מבורא, חברות נוספות הלכו בעקבותיהן

הנה סיפור המדגים עד כמה הכלכלה הגלובלית יכולה ליצור מצבים מורכבים ואף אירוניים. בסיפור זה שני ארגונים, הגדולים מסוגם אך מנוגדים בתפיסתם, מצאו עצמם משתפים פעולה למען הסביבה; מדובר בארגון גרינפיס ולא פחות מתאגיד העל מקדונלדס אשר נחלצו לטובת הצלת יער הגשם שבאמזונס. חקלאים ברזילאיים החלו לברא שטחים מתוך יער האמזונס לטובת גידול סויה.

חקירה של ארגון גרינפיס גילתה שתאגיד מקדונלדס הוא אחד הלקוחות המשמעותיים ביותר של הסויה. את הסויה קנו כדי להאכיל את התרנגולות העתידות להפוך למקנוגטס (McNuggets). בעקבות מחאה של גרינפיס החליטה מקדונלדס לשתף פעולה וביחד הפעילו השניים לחץ ציבורי על יצואנית הסויה הגדולה בברזיל שלא לרכוש במשך שנתיים סויה שגודלה על אדמות יער מבורא. לאחר שחברה זו קיבלה עליה את ההגבלה, הצטרפו אליה חברות נוספות הסוחרות בסויה.

העיתון Washington post מדווח שהשבוע יצא לאמזונס סיור משותף לאנשי גרינפיס ומקדונלדס כדי לחזות מקרוב כיצד חלקים מיער האמזונס הולכים ונעלמים לטובת גידול הסויה. סיפור זה מדגים כיצד שותפויות שבעבר לא עלו על הדעת יכולות להיווצר ולהשפיע על בעיות סביבתיות וחברתיות אשר ממשלות אינן מסוגלות לפתור.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

 1. כל הכבוד למקדונלדס!!!!

  חברה שאיכפת לה מאיכות הסביבה. השבוע גם נכתב שהיא העלתה משכורות לעובדים שלה.

 2. מלחמות הסוכר האנרגיה וביאור יערות ההאמזונס

  ברזיל היא היצרנית הגדולה בעולם של סוכר, עקב יישום תוכנית ארוכת טווח להשתלטות על משק הסוכר. במקביל למגמה זו, עודדה ברזיל את תושביה לעבור לשימוש באתנול כתחליף לדלק. האתנול הוא תרכובת ממשפחת הכהלים, אותו ניתן להפיק מקני סוכר, סלק סוכר, תירס ומקורות אחרים,כ-40% מסך כלי הרכב בברזיל מונעים ע"י אתנול.
  בשוק עתידי זה לברזיל יתרון מובהק – בתור היצרנית הגדולה בעולם של סוכר היא יכולה להשתמש בסוכר המיוצא לצריכה העולמית ולתעל אותו לייצור אתנול לצריכה מקומית. מגמה זו, לצד ביקושים עולמיים הולכים וגדלים לסוכר, הביאו למחסור עולמי בסחורה זו, ולעליה הן במחירי הסוכר (שעלו ב-86% בשנה האחרונה) והן במחירי האתנול (שעלה ב-65% בחודשים האחרונים).

 3. אפשר לקרוא את הכתבה על האתנול ולהבין שהבעיה בהרס יערות הגשם שבאמזונס נעוצה במחירי התירס הגבוהים שמשמשים בעיקר כאוכל לעופות מה שמעלה גם את מחיר הסויה והכדאיות של המגדלים.

  ברזיל היא היצואנית הגדולה ביותר בעולם של אתנול כאשר הביקושים לתירס דוחקים את המגדלים יותר ויותר לתוך יערות האמזונס ההולכים ונעלמים לטובת גידולים חקלאים שונים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן