סיקור מקיף

מומחה לתרבות המאיה: החרסים שהתגלו השנה ובהן התייחסות ל-2012 לא היו נבואיים

סופית, אחרי שעברנו בשלום את היום, מומחים לתרבות המאיה אומרים שמעולם גם לא היתה נבואה שצפתה את סוף העולם, הגם שהתאריך של היום – 21 בדצמבר – הוא תאריך חשוב, יש עוד בקטונים רבים קדימה

פרופ' דייויד סטיוארט מאוניברסיטת אוסטין שבטקסס ואנשי צוותו בחפירות המאיה בגוואטמאלה. צילום: אוניברסיטת טקסס
פרופ' דייויד סטיוארט מאוניברסיטת אוסטין שבטקסס ואנשי צוותו בחפירות המאיה בגוואטמאלה. צילום: אוניברסיטת טקסס

התאריך 21 דצמבר 2012, השתלט על התרבות הפופולרית השנה (ולמעשה מספר שנים): זה היה נושא לסרטים, ספרים ותוכניות תעודה. התאריך והנבואה שהעולם יגיע לקצו הפך לנושא של שיחות מסדרון במקומות עבודה ומשך את תשומת לב תקשורת בינלאומית.

על פי חוקר בעל שם לתולדות המאיה באוניברסיטת טקסס באוסטין, דיוויד סטיוארט, היום הזה אכן משמעותי – אבל לא בדרך שאנו חושבים. "אנשי המאיה מעולם לא חזו את אחרית הימים", אומר סטיוארט, שזכה לאחרונה במדליית אונסקו על מפעל חיים לחקר תרבות המאיה העתיקה ואתרים ארכאולוגיים, המהווים אתרי מורשת עולמית."

בלוח השנה של המאיה, התאריך נחשב למועד סיומו של מחזור גדול, הסוף של בקטון 13, העניין הוא שצפויים בקטונים רבים. מוקדם יותר השנה, חקרו סטיוארט ועמיתיו אתרים ארכיאולוגיים בחורבות לה קורונה בג'ונגל בגואטמלה, שבו הם נחפרו אבנים חקוקות רבות שהיה חלק מחדר מדרגות. כמומחה המוביל בעולם לכתב מאייה, הובא סטיוארט לאתר כדי לפענח את 56 תגליפים מגולפים באבן. הוא גילה בהם עדויות ל-200 שנים של היסטוריה ופוליטיקה, ולהפתעתו, גם את ההתייחסות השנייה הידועה בתרבות מאייה לתאריך הסיום כביכול של 21 דצמבר 2012.

"למרות הטעות הפופולרית, התאריך אינו חוזה את סוף הזמנים. במקום זאת, הוא נועד לקדם המשכיות בתקופה של משבר. כתב החרטומים תיאר איועים הסטוריים ופוליטיים מהמאה השביעית ומתאר גם את מלכותו של מלך הקדום לעידן של הבקטון ה-13כעבור מאה שנים", מסביר סטיוארט. "הנקודה הייתה לשייך את זמנו של המלך האלוהי על הכסא לזמן בקנה מידה קוסמי.

"אנדרטת ההנצחה לביקור מלכותי בלה קורונה בשנת 696 על ידי שליט המאיה החזק ביותר באותה התקופה, כמה חודשים לאחר תבוסתו ליריב ותיק בשנת 695," אמר סטיוארט. " זה היה ביקור בני ברית שנועד להפיג את חששותיהם לאחר תבוסתו. זו הייתה תקופה של תהפוכות פוליטיות רבות באזור המאייה, והמלך הזה חש צורך לרמוז למעגל גדול יותר של זמן – שיסתיים עד סוף שנת 2012."

במקום להתנבא, ההתייחסות לשנת 2012 שחמשה למקום שלטונו והישגיו המוטרדים של המלך הזה מסגרת קוסמולוגית גדולה יותר. בתקופות של משבר, בני המאיה הקדמונים השתמשו בלוח השנה שלהם כדי לקדם את ההמשכיות ויציבות.

המחקר של סטיוארט ימשך בשנת 2013, החל בחודש ינואר עם מפגשי מאייה, כנס בינלאומי המתקיים לסירוגין באוסטין ובאנטיגואה, גואטמלה, בכל שנה. סטיוארט שימש כמנהל האירוע משנת 2004, והשנה הנואם המרכזי בכנס יהיה ג'ורג' סטיוארט, אביו של דייויד.
סטיוארט האב התקבל לעבודה כקרטוגרף בחברה הגיאוגרפית הלאומית ונשאר בצוות במשך כמעט 40 שנה בעבודה במגוון תפקידים, בין היתר כעורך לארכיאולוגיה של מגזין נשיונל ג'יאוגרפיק ויו"ר הוועדה למחקר ובדיקה. הוא הקים את המרכז לחקר המאיה בשנת 1984.

להודעה של החוקרים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

13 תגובות

 1. תאריך מדעי וודאי לסוף העולם !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  בכנס של צאצאי שבט הקומנצ'י שבמדינת ויומינג בארה"ב שהתקיים בשבת האחרונה העלה זקן השבט טבעות עשן ממקטרתו. ולאחר 111 טבעות לפתע נפל ארצה וברגעי חייו האחרונים הספיק להוציא ממקטרתו טבעות עשן בצורה של ספרות !!!

  הספרות היו : 22.2.2222 . מיד לאחר מכן נמוג גופו לעשן כתום ובמהירות האור טס לעבר כוכב ניבירו.

  ובכן אנשים נא להרגע . אנחנו כולנו נשרוד, אבל לגבי ניני ניני ניננו סופם גזור וודאי.

  אגב ניתן לקבל אישור קולי לנאמר לעיל במס' טלפון של מדינת ויומינג שמספרו : 012- 3387493201155.

 2. אני מבין דברים המבוססים על מדע,כשאומרים לי כי אסטרואיד קרוב ארץ כמו "אפופיס" עשוי להתנגש בכדור הארץ ,זה באמת דבר שעשוי לקרות ומי שכמוני שצפה בסופו של "שומייכר לוי 9 " באמת הייתי דואג ומבין אם הייתה נערכת מערכה להסטה שלו ממסלול כדור הארץ , אך להאמין על כוכב בלתי נראה בעל תכונות מיסטיות שלא היה ולא נברא ושהאסטרונומים לא מסוגלים לאתר דבר הדוהר בשמי החלל בכזו מהירות ,מצטער אך אני מאמין בעובדות מדעיות בעלות אפשרות לחקירה ולא משהו שאנשים הזויים שמקומם באברבאנל המציאו. אני מוכן לקבל אסון אפוקליפטי כמו פיצוץ של כוכב ניוטרונים ,ביטלגוס או כל דבר הניתן לחשוף אותו ע"י טלסקופ ,אבל שאני אאמין לאיזה עובד אלילים מטומטם שחרט כמה דברים על איזה אבן במקום נידח עלי אדמות שאפילו כתבי חרטומי מצרים יותר מובן מכתב ידו …זה הזוי לגמרי .
  אתם אנשי המדע צריכים להיות קצת בעלי אחריות על מה שאתם כותבים .

 3. אלעד, אתה יכול להיות רגוע. יש שלל תאריכים אחרים לסוף העולם ואתה יכול להיות בטוח שכל אילו שחזו את בואו של ניבירו, סוף העולם לפי המאיה ולפי שלל שביטים ואותות שמיים ימצאו תאיך חדש. מגובה הפעם בתחזיות שאין להטיל בהן ספק, של נוסטרדמוס, של הברון קלינגרהופן ושל מיסיס שטינץ מטנסי. בכל שנה יש 365 תאריכים אפשריים לאסון נורא וזהו הוכחה מספיקה שאסון כזה אכן ייתרחש.

 4. אתם הזויים יותר מהשרלטנים המיסטיקנים שעושים רווח על חשבון צרותיהם של אחרים ,אני בוש בכם שבזה אתם עוסקים ונותנים לגיטימציה לסוג כזה של שרלטנות . אם עתיד העולם תלוי בכם ,עדיף כבר שהעולם באמת ייחרב .

  אבי :
  זה מה שמעניין את האתר ,רייטינג של כאלה שנהנים מחורבנו של העולם ? 30000 כניסות ,זה מה שיפרה את האתר הזה ? כי אם כן סלח לי אך אתה לא יותר טוב מהם .זכיתי לראותך יוצא כנגד אותם שרלטנים ושכמותם ומכנה אותם בשמות ,אבל כשאני קורא את כתבותייך ,אני תוהה האם העיסוק הנ"ל בתיאוריות שלהם ,שם אותך במקום של איש מדע עם חשיבה לוגית או לאיש שכל עניינו הוא רייטינג ?!
  ראה זאת כביקורת בונה ,אני קורא את מאמרייך ואת המאמרים של רועי ואני רוצה שתדע כי בעבר השפעתם על דרך חשיבתי ,אך כיום כשאני קורא את הדברים המתפרסמים באתר הזה ,אני שואל את עצמי ,לשם מה נפתח האתר הזה והאם הוא באמת בא לייצג משהו לוגי או לשרת את באי אתרי המיסטיקה שמאמינים בשטויות האינפנטיליות של יום הדין.

  ולכל יתר חברי ואורחי האתר :
  זו הדרך שלכם לחיים ,סוף העולם ? תיאוריות נוצריות על סוף העולם (חזונו של יוחנן המטביל שכתב בעת שהיה בגלות על אי נידח מטורף ואחוז תחושת נקם ) ,חשבתי שהאנשים כאן עוסקים בעובדות
  מדעיות ,חשבתי שבאתר הזה יש אנשים עם ראש פתוח ,גיליתי לצערי שכאן יש יותר חושך מאשר בחלל החיצון . תתבגרו קצת .אני לא מאמין שאתם כאלה "מרחפים" ,כדור הארץ קורא לכם לנחות לקרקע המציאות .

 5. סוף העולם זה גימיק, לא יותר מזה…

  יהיה סוף העולם, אבל אל ידוע מתי זה יהיה, אף אחד לא בטוח.
  במדע מצאו מיליון סיבות לכך, כל דת מאמינה בסוף העולם בצורה אחרת ושהוא יהיה בזמן אחר.
  ובעצם איך מגדירים את זה, מה זה בעצם סוף העולם?

  בגלל זה אני בכלל לא מאמין בשטויות האלה ושזה אולי יקרה עוד 100 שנה בערך ואולי גם היום כי במצב של העולם היום זה יכול לקרות בכל רגע…

 6. תפסיקו כבר עם הקשקושים והחפירות רק ה' יודע מה יהיה ואם ה' נתן לנו את החיים והוא גם ייקח אם הוא ירצה תפסיקו כבר להאמין לכל הדברים האלה זה כמו שאני אלבש בגדים מוזרים ויעשה תנועות מוזרות ונחשב "מגלה עתידות"

 7. לא יהיה שום סוף דיי תפסיקו כבר!!
  סוף העולם רק השם יחליט מתי הוא יבוא !!
  דיי כבר להפחיד אנשים דייייי

 8. אבי- כמה כתבות אפשר לעשות על נושא מסכן כזה?
  אין תגליות יותר מעניינות בעולם?

 9. למען האמת, עכשיו כשאני חושב על זה הדבר הכי גרוע שקרה מכל הסיפור (חוץ מהעובדה שלא הגיע סוף העולם…) זה שלמאיה, ואיתם לכל המטורללים למיניהם, יש שוב דרך לצאת מזה.

  אם הנבואות היו חד משמעיות ולא הייתה שום דרך לפרש את לוח השנה שלהם מלבד חיזוי סוף העולם אולי הרציונאליות הייתה נוחלת איזה ניצחון קטן לשם שינוי אחרי שהעולם, מה לעשות, לא נגמר.

  אבל הסברנו לכולם שהמאיה לא באמת חזו את סוף העולם, וכל המטורללים יכולים להמשיך להאמין,
  הנה, המאיה צדקו! סוף העולם לא הגיע!

 10. נגיד שהחרסים כן נבואיים, מה בשם המחזור הגדול זה משנה?!?!?!?

  השאלה האם המאיה ניבאו שסוף העולם יגיע בתאריך מסוים או לא אולי משנה את ההבנה שלנו לגבי התרבות שלהם (נושא מחקרי לגיטימי ומעניין) אבל אין לכך שום משמעות אחרת.

  אני חושב שהניסיון להרגיע אנשים על ידי הסברים בנוגע למה בדיוק המאיה התכוונו לא עוזר.
  בדיוק כשם שהסרט שנאס"א פירסמו לא עוזר בקידום המדע.

  במקום להסביר שאין שום סיבה הגיונית שבעולם להניח שתרבות עתיקה (אומנם מפותחת, אבל בכל זאת….) ידעה לחזות את העתיד, נאס"א נכנסים בסרטון למגרש המשחקים של היריב ומנסים להסביר למה הפירוש שלנו את הממצאים לא נכון, ובעצם אנחנו רק נכנסים לעידן ה-14.

  ואם הנבואות של המאיה כן אומרות שסוף העולם יגיע יש סיבה לפחד?

  רואה ג'ון שמו מאלבמה את הסרט של נאס"א ואומר לעצמו – מזל שיש עוד עידן אחרי העידן ה-13, אחרת היינו בצרות.

  יותר מזה, בפעם הבאה שיש נבואה אדיוטית אחרת צריך לנהל את אותו וויכוח רק על רקע תרבות שונה, ולהביא מומחה שיסביר למה האינקה לא התכוונו למה שלא יהיה השגעון החדש….

 11. חכו,חכו , תנו צ'אנס !!!! יש עוד 5 וחצי שעות לחורבן …ואם לא … רגע רגע , בעצם אנחנו צריכים לחשב לפי שעון גואטמלה ושם השעה היא נדמה לי 11 בבוקר אז יש עוד סיכוי לחורבן .

  בשם כל ה"קוקויים", האהבלים , הכסילים, המטומטמים, "העידן חדשים" ושאר משוחררי הברגים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן