סיקור מקיף

מארס אקספרס צילמה מכתש וערוצי נחלים חרבים במאדים

מכתש הייל ממוקם באגן ארגיר בחצי הכדור הדרומי של מאדים. הרוח והמים שחקו את המכתש וסביבתו. בתחתית תמונה שצילמה מארס אקספרס האירופית רואים ערוצי זרימת מים

מכתש הייל במאדים. צילום: סוכנות החלל האירופית - החללית מארס אקספרס
מכתש הייל במאדים. צילום: סוכנות החלל האירופית - החללית מארס אקספרס

בתמונה, שצולמה בידי המצלמה הסטראוסקופית בעלת הרזולוציה הגבוהה (HRSC) על סיפון החללית האירופית מארס אקספרס רואים את מכתש הייל (Hale) הנמצא באגן ארגיר (Argyre) בחצי הכדור הדרומי של מאדים. התמונה מראה את האיזור הקרוב לגדתו הצפונית של אגן ארגיר, הממוקם בקו רוחב דרומי 36 וקו אורך 324 מזרח, והוא צולם בהפרדה שבה כל פיקסל שווה פחות או יותר ל-40 מטרים במהלך ההקפה ה-533 של מארס אקספרס ביוני 2004. התמונה פורסמה רק כעת, לקראת סוף נובמבר. הצבעים המחזוריים והבדלי הבהירות בחלקים מהתמונה מצביעים על הפרעות אטמוספריות ועננים.
מכתש הייל, שלו קירות מדורגים בטרסות, שיא מרכזי וחלק מהטבעת ההיקפית נראה בחלק העליון (המערבי) של התמונה. האיזור נשחק בשל אפר שנזרק בגלל ההתנגשות והתהליכים שבאו בעקבותיה.מפה המראה את מיקום המכתש

בגדה הדרומית של הייל חלק מקיר המכתש הוסט ונפל לעבר מרכז המכתש. בתחתית התמונה (החלק המערבי), נראים על פני השטח רשת של ערוצי נהרות שנגרמו ממים זורמים.
ניסוי ה-HRSC על החללית מארס אקספרס של סוכנות החלל האירופית מובל על ידי המדען הראשי פרופ' גרהארד ניוקום (Neukum) מהאוניברסיטה החופשית של ברלין, שגם תכנן את המצלמה. הצוות המדעי של הניסוי כולל 45 מדענים מ-32 מוסדות ב-10 מדינות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן