סיקור מקיף

סופת השמש מלפני חודש פגעה בחללית מארס אודיסי המקיפה את מאדים מ-2001

אחד ממכשירי החללית , דווקא זה הבודק את רמת הקרינה נפגע

סוכנות החלל האמריקנית מוסרת כי מכשירים על סיפונה של החללית מארס אודיסי נסגרו כתוצאה מפגיעת סופת השמש. המכשיר, שתוכנן להעריך את הסכנה שבפניה יתייצבו בני אדם שינחתו על פני כוכב הלכת אינו פועל מאז סופת השמש הראשונה ב-28 באוקטובר.
אותה סופה גרמה להפסקת חשמל גדולה בשוודיה, פגעה בשני לווינים יפנים והפריע למערכות הניווט והרדיו במטוסים ובספינות. נאס"א אומרת כי היא ממשיכה לשלוח אותות לחללית כדי לנסות להפעיל את הציוד מחדש.
לפני כחודש חוותה השמש תקופה של פעילות אינטנסיבית, והיא פלטה כמה מהלהבות הגדולת ביותר שנרשמו עד כה. קרינה ומיליארדי טונות של חלקיקים טעונים חצו את החלל במהירויות גבוהות ואפילו במאדים עוצמתם היתה כ חזקה עד שהם שיתקו את המכשיר שעל האודיסי, המקיפה את מאדים מזה למעלה משנתיים.
עדיין לא ברור אם התקלה היא סופנית, ואולם גם אם המכשיר לא יעבוד עוד לעולם, בנאס" אומרים כי הוא השלים את משימתו. "גם אם המכשיר הזה לא יספק עוד נתונים נוספים בעתיד, הוא הצליח באפיון סביבת הקרינה שאנשי הצוות צריכים לצפות לה ולהתכונן אליה." אומר ג'רי פלאוט, מדען העובד בפרויקט מארס אודיסי. החללית האמריקנית תשמש גם כתחנת ממסר חיונית לחללית הבריטית ביגל 2 שתנחת על אדמת המאדים ב-25 בדצמבר (חג המולד). אודיסי תהיה המקפת הראשונה שתדווח אם וכאשר הביגל תנחת בבטחה.

לידיעה בבי.בי.סי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן