סיקור מקיף

2010: מאדים נמצא במרחק הגדול ביותר מאיתנו בימים אלה לכן הוא נראה קטן מאוד

ב-27 באוגוסט השנה שוב לא ייראה מאדים גדול כמו הירח למרות החזרה שוב ושוב על המיילים השגויים מ-2003. להפך, הוא כל כך רחוק שבהירותו אפילו הולכת ונחלשת

מאדים גדול כמו הירח? אין סיכוי. איור: UNIVERSE TODAY
מאדים גדול כמו הירח? אין סיכוי. איור: UNIVERSE TODAY

מי שהשתתף בתצפית על הפרסאודים ב-12 באוגוסט והקדים לצאת ראה ממש מיד לאחר השקיעה את כוכב הלכת נוגה ומשני צדדיו שתי נקודות קטנות שבקושי מובחנות – מאדים ושבתאי.

מאדים נמצא כעת בצידו השני של השמש לעומת כדור הארץ, ולפיכך לא רק שהוא לא מתקרב אלינו הוא נמצא בסביבות הנקודה הרחוקה ביותר מאיתנו (ולמעשה, כפי שתראו בהמשך, הוא יימצא בה בתחילת ספטמבר).
זה כמובן לא מפריע למיילים המופצים מדי שנה מאז שנת 2003 ואשר מתריעים כי ב-27 באוגוסט מאדים ייראה גדול כמו הירח. גם אז הוא לא היה כזה (היו צריכים משקפת המגדילה פי 70 כדי לראות פרטים על מאדים באותו גודל שרואים בעין בלתי מזוינת על הירח), ובוודאי שאין טעם לחכות לכך כשהוא נראה כמו נקודה חיוורת ושוקע למעשה יחד עם השמש.

לפי אתר SEDS האוסף נתונים אסטרונומיים – בתחילת אוגוסט התרחק מאדים מאיתנו למרחק של למעלה מ-2 יחידות אסטרונומיות (יחידה אסטרונומית היא מרחק של150 מיליון ק"מ – המרחק הממוצע בין כדור הארץ לשמש. לשם המחשה בהתקרבות הגדולה ביותר הוא נמצא קצת יותר משליש יחידה אסטרונומית מאיתנו (למעשה בסביבות ה-60 מיליון ק"מ אם לדייק).

בשל ריחוקו מאיתנו למעשה בצידה השני של השמש ב-12 בספטמבר הוא חצה כלפי מטה את רף הבהירות ל-1.5+, וב-4 בספטמבר הוא אף יחוויר עוד יותר וייראה בבהירות 1.52+ לשם השוואה צדק המרוחק יותר נמצא באותו צד של השמש כמונו ובהירותו גבוהה בהרבה – מינוס 2.

ב-7 בספטמבר הוא יגיע לנקודת הירידה הנמוכה ביותר במסלולו ויימצא מדרום למישור המלקה במשך חצי שנת מאדים (שנת כדור הארץ).

ב-28 בספטמבר הוא יחזור שוב לבהירות 1.5+ ויילך ויתבהר עד שבעוד קצת יותר משנה הוא יתקרב שוב לכדור הארץ (שוב – רק לסביבות ה-60-70 מיליון ק"מ ולא ייראה גם אז בהיר כמו הירח).

עוד פרטים בשפע בקישורים הנלווים מהשנים שעברו.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

 1. אשמח מאוד אם מישהו יענה לי על השאלות הללו:
  1)האם השמש עצמה יש לה מסלול סביב נקודת מרכז המסה של מערכת השמש?
  2)האם השמש עצמה סובבת על צירה?
  3)אם השמש אמנם סובבת על צירה
  3.1)מהי מהירות הסיבוב . כלומר כמה שעות ארציות הם יממת שמש אחת (סיבוב מלא אחד של השמש סביב צירה).
  3.2)האם ציר הסיבוב של השמש סביב עצמה מקביל לציר הסיבוב של כדור הארץ סביב עצמו?

 2. א. יש הוכחות שלא ? (אני מתכוון מדעיות, כמובן)
  ב. כוכב שיש לו מחזוריות כלפי השמש – יש לו מחזוריות כלפי כל כוכב אחר במערכת השמש !
  (כן. כולל כלפי כדור הארץ !)
  כל אמירה אחרת משוללת כל יסוד, למעט יסוד השקר !

 3. "ב-7 בספטמבר הוא יגיע לנקודת הירידה החזרה ביותר במסלולו ויימצא מדרום למישור המלקה במשך חצי שנת מאדים (שנת כדור הארץ)."

  אבי,
  מה זו "נקודת הירידה החזרה ביותר"?

 4. אבי

  "לבור את המוץ מהתבן" כבר נעשה ותראה לאן הגענו.

  צריך ללמד אותם "לבור את הבר מן התבן".

 5. בדורות קודמים היו מלמדים מדע בבתי הספר, וילדים היו יכולים להבין שמה שיש לו תדירות שנתית קשור רק לשמש ולא לשום גוף אחר במערכת השמש, כמו כן כל מי שהגיון בראשו יכול להבין שגם כאשר מאדים נמצא בקרבה הכי גדולה האפשרית לכדור הארץ הוא לא גדול כל כך וצריך משקפת. מכיוון שאנשים בוחרים להשכיל בתחומים של אסטרולוגיה ואצלם מאדים הוא כוכב לכת שאחראי על המלחמות או משהו מעין זה, אין אפשרות להסביר, כי יותר קל להאמין לשטויות במיילים.
  אני שוב חוזר לביקורת שלי על מערכת החינוך. חייבים ללמד את הילדים לבור את המוץ מהתבן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן