סיקור מקיף

החללית MARS INSIGHT נחתה בשלום על מאדים ושידרה תמונות ראשונות של אתר הנחיתה

בדרך למאדים עקבו אחריה שני ננו לוויינים (קיובסט) המכונים MarCO. זו הפעם הראשונה שבה  מנסים את טכנולוגית הקיובסאט במאדים, והם היו אמורים גם לצלם את הנחיתה של אינסייט מהחלל

 

התמונה הגולמית הראשונה ששידרה החללית MARS INSIGHT דקות אחדות לאחר נחיתתה במאדים. בצילום רואים את פני השטח מהמצלמה הקדמית של החללית. למזלם של החוקרים, האיזור איננו סלעי. צילום: נאס"א
התמונה הגולמית הראשונה ששידרה החללית MARS INSIGHT דקות אחדות לאחר נחיתתה במאדים. בצילום רואים את פני השטח מהמצלמה הקדמית של החללית. למזלם של החוקרים, האיזור איננו סלעי. צילום: נאס”א

לאחר שבעה חודשים של נסיעה בחלל, נחתה החללית מארס אינסייט (MARS INSIGHT) של נאס”א בשלום על מאדים סמוך לשעה 22:00 שעון ישראל (26/11/2018). כמה דקות אחר כך שלחה אינסייט את ה”צפצוף” הרשמי לנאס”א כדי לסמן שהיא חיה וקיימת ושדרה צילום של פני השטח של מאדים באיזור הנחיתה. בפיענוח הראשוני של התמונה רואים לדברי אנשי מרכז הבקרה בשידור הטלוויזיה של נאס”א, שהאיזור נקי מסלעים והנקודות השחורות הפזורות על הקרקע הן מצבורי חול. מדובר בנחתת נייחת, ולא ברכב שטח (ROVER).

אינסייט לא דיווחה על תקלות כלשהם שעשויות היו להתרחש במהלך הנחיתה (כפי שקרה בעבר ללא מעט חלליות). הפרש הזמן עם מאדים במיקומו הנוכחי עומד על שמונה דקות כך שלאנשי צוות הבקרה לא היתה אפשרות להתערב.

בהמשך היא תאסוף נתונים ותשדר אותן לחלליות המקיפות את מאדים ודרכן לכדור הארץ.  אינסייט (ראשי תיבות באנגלית של Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) ששוגרה ב-5 במארס השנה, עומדת לחקור באמצעות מספר רב של מכשירים מדעיים. בשנתיים הקרובות לפחות היא תחקור את תת הקרקע ותתעד את ההסטוריה הגיאולוגית של איזור הנחיתה.

 

המטען המדעי של אינסייט מורכב משני מכשירים: הניסוי הסייסמי של המבנה הפנימי (SEIS), שנבנה על ידי סוכנות החלל הצרפתית, בהשתתפות המכון לפסיכולוגיה גלובלית (IPGP), המכון הפדרלי השוויצרי לטכנולוגיה, מקס פלאנק המכון לחקר מערכת השמש, אימפריאל קולג ‘והמעבדה להנע סילוני. המכשיר השני, זרימת החום והתכונות הפיזיקליות (HP3), מסופק על ידי סוכנות החלל הגרמנית. כמו כן, הניסוי של סיבוב ההנעה והניטור הפנימי (RISE), בראשות JPL, ישתמש במערכת תקשורת החללית כדי לספק מדידות מדויקות של סיבוב כוכבי הלכת.

 

בדרך למאדים עקבו אחריה שני ננו לוויינים (קיובסט) המכונים MarCO. זו הפעם הראשונה שבה  מנסים את טכנולוגית הקיובסאט במאדים, והם היו אמורים גם לצלם את הנחיתה של אינסייט מהחלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן