סיקור מקיף

תשובת נאס”א לדוא”ל המסתובב ברשת וטוען טענות לכאורה לגבי מאדים

כדור הארץ ומאדים עומדים להתקרב מאוד אך לא כל כך קרוב עד כדי כך שמאדים ייראה בגודלו של הירח כפי שסבורים כמה מיסטיקנים המפיצים תורתם ברשת

מאדים גדול כמו הירח? אין סיכוי. איור: UNIVERSE TODAY
מאדים גדול כמו הירח? אין סיכוי. איור: UNIVERSE TODAY

לאחרונה נפוצו שמועות שעשו להן כנפיים, בעיקר באר”ב, והתפרסמו באינטרנט ובצהובונים: “כוכב הלכת האדום הולך להיות מרהיב”. כדור הארץ ומאדים מתקרבים למרחק הקצר ביותר ביניהם בהסטוריה המתועדת. ב-27 באוגוסט, מאדים יהיה גדול כמו הירח המלא”. אומרת השמועה. ולבסוף “אף אחד שחי היום לא יראה זאת שוב.”

אלו התקצירים של מסרי דואר אלקטרוני הנפוצים במהירות ברשת. אך רק המשפט הראשון הוא נכון. מאדים עומד להיות מרהיב,אך כל השאר – מתיחה.

להלן העובדות: כדור הארץ ומאדים אכן מתקרבים זה לזה והקרבה הגדולה ביותר תהיה דווקא ב-30 באוקטובר (הפעם הקודמת היתה אכן באוגוסט – 2003). בתאריך זה, בשעה 0319 שעון גריניץ’ המרחק יהיה 69 מיליון קילומטרים. לעין הבלתי מזוינת מאדים יראה פשוט ככוכב אדום בהיר, נקודת אור בגודל של ראש סיכה, בוודאי לא רחבה כמו הירח המלא. מאוכזבים? אל תהיו. אם מאדים אכן יתקרב ויתחרה בירח, כוח המשיכה שלו ישנה את מסלולו של כדור הארץ ויגרום לגיאות עצומה וקטלנית.

69 מיליון קילומטרים הם מרחק טוב. במרחק זה, מאדים זוהר בבהירות הגבוהה ביותר מאשר כל גוף אחר בשמים למעט הירח, השמש ונוגה. דרגת הבהירות של מאדים תהיה מינוס 2.3. גם צופים במקומות בעלי תנאי ראות לא הכי נוחים יוכלו להבחין בו זורח עם שקיעת השמש ונמצא בשיא גובהו בחצות.

רבים בודאי זוכרים מפגש קודם עם מאדים לפני כשנתיים, ב-27 באוגוסט 2003. זה אכן היה המרחב הקרוב ביותר בהסטוריה המתועדת ואכן מיליוני אנשים צפו בו כאשר המרחק בין כדור הארץ למאדים הצטמק לכדי 56 מיליון קילומטרים. ההתקרבות באוקטובר, למרחק 69 מיליון קילומטרים תהיה דומה. לצופים האקראיים, מאדים ייראה באותה הבהירות ובאותו היופי ב-2005 כפי שהיה ב-2003.

אף כי יש עוד כמה חודשים עד ההתקרבות, מאדים הוא עצם חללי בולט בשמי הבוקר. לפני זריחת השמש, הוא העצם הבהיר ביותר בשמי המזרח, ואי אפשר להתעלם ממנו. אם יש לכם טלסקופ, אפילו קטן, כוונו אותו למאדים. תוכלו לראות את כיפת הקרח של הקוטב הדרומי וסימנים כהים מוזרים על פני השטח של כוכב הלכת.

יום אחד יצעדו בני אדם בין האזורים הכהים הללו, יחקרו אותם וינטרו את ההרכב שלהם, ייתכן שגם יכרו קרח מכיפות הקוטב כדי לספק את היישובים שלהם. זוהי אחת המטרות בחזון החלל הנוכחי של נאס”א – לחזור לירח, ולבקר במאדים ואף מעבר לו.
בכל יום מראהו של מאדים משתפר. מאדים מתקרב, וזו לא מתיחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן