סיקור מקיף

מרס אקספרס – ממצאים חדשים (2)

המדע החדש של החללית האירופית הותיקה המקיפה את מאדים – המשך

הקוטב הצפוני של מאדים ביום ההיפוך הקיצי. צילום: מארס אקספרס - סוכנות החלל האירופית
הקוטב הצפוני של מאדים ביום ההיפוך הקיצי. צילום: מארס אקספרס – סוכנות החלל האירופית

מכתשים

לחלקה הראשון של הסקירה

מכתש Eberswalde – נמצא ברמות הדרומיות של המאדים וקוטרו 65 ק”מ. ההערכה היא שהוא נוצר לפני 3.7 מיליארד שנים. בשל פגיעת אסטרואיד סמוך לו שיצר את מכתש Holden שקוטרו 140 ק”מ הוא מולא בסלעים שהועפו לתוכו בזמן אותה פגיעה. בתוך מכתש Eberswalde מצויה תצורת דלתא המכסה שטח של 115 קמ”ר ומוזנת מערוצים רבים שהובילו לתוכה מים בכמויות גדולות ויצרו כנראה אגם בתוך המכתש. לאחר שקיעתם של סדימנטים באגם, סדימנטים נוספים כיסו את הערוצים ואת הדלתא. את החומרים האלה השקיעו (deposited) רוחות ומאוחר יותר הם עברו ארוזיה שחשפה את מבנה הדלתא. לקראת שיגור ה־Curiosity הועלתה הצעה להנחיתו במקום זה (1).

קוטרו של מכתש Dnielson הוא 60 ק”מ. כמו מכתשים רבים ב־Arabia Terra גם הוא מלא בשכבות של סדימנטים ובמהלך הזמן עברו ארוזיה על־ידי רוחות (yardangs). ארוזיה מסוג זה מוצאים על כדור הארץ באזורים מדבריים כמו צפון אפריקה מרכז אסיה ואריזונה – ארצות!הברית. ההערכה היא שהסדימנטים הודבקו זה לזה באמצעות צמנטיזציה cemented)) על־ידי מים שפרצו ממאגר תת־קרקעי לפני תחילתה של ארוזיית הרוחות. הכיוון של ה־yardangs יכול להעיד על רוחות צפוניות־צפוניות מזרחיות חזקות (2).
מכתשים עם קרח – מחקרים מראים שהאגנים הגדולים עברו לאחרונה (במונחים גאולוגיים) תהליך של הקרחה (glaciation). ההערכה היא שרכסים רבים נוצרו כאשר מכתשים אלה התמלאו מים. הצטברות מאוחרת של שכבות קרח אחת על השנייה עיצבה את קרקעית המכתשים (3).

טקטוניקה
הרי ה־Phlegra Montes משתרעים מהחלק הצפוני מזרחי של האזור הגעשי Elysium עד למישורים הנמוכים הצפוניים ותיחומם הוא בין 30 מעלות צפון ו־50 מעלות דרום. מקורם כנראה אינו געשי. כוחות טקטוניים דחקו זה לזה אזורים רבים והעלו אותם כלפי מעלה. כמעט כל הר מוקף בשברי סלעים בדומה לסלעים על כדור הארץ שדורדרו במורדות ההרים על־ידי קרחונים. יכול להיות שמתחת לקרקע באזורים אלה קבורים קרחונים (3).

Noctist Labyrinthus – אזור מורכב מבחינה טקטונית והוא קשור לדחיקה כלפי מעלה של אזור Tharsis הסמוך. עם הרמתו של Tharsis הקרום של המאדים נמתח, נוצרו קווי שברים מקבילים זה לזה והתוצאה גרבנים. חלק מגרבנים אלה עברו ארוזיה חזקה ובבסיסם מצויים שברי סלעים (4).

דיונות
כיפת הקרח בקוטב הצפוני מוקפת בשדה דיונות המשתרע 600 ק”מ דרומה (5).

מינרלים
מינרלים שנמצאו על המאדים הם אוליבין ופירוקסן. הם מצויים בתוך בזלות הנוצרות כאשר הלבה מתמצקת. הבזלת מאפיינת את הקרום של המאדים כמו הקרום בקרקעית האוקיינוסים של כדור הארץ וה”ימים” הגעשיים של הירח. חלק מהאוליבינים העשירים במגנזיום מצויים מסביב למכתשים אשר במהלך היווצרותם חשפו חלק מהמעטפת הקדומה המצויה מתחת לקרום. קרקע עשירה באוליבין קשורה להצפות לבה גלובליות שהתרחשו לפני 3.7 מיליארד שנה. המגמה פרצה דרך סדקים בקרקע לעבר רצפתם של המכתשים בדומה למה שרואים על הירח. כיום מצויים שרידים מועטים של אירוע גלובלי זה. הפירוקסן מצוי ברמות הגבוהות המלאות במכתשים ומעידים על פעילות געשית עתיקה מאוד בחלקים מסוימים של הקרום. במישורים שבחצי הכדור הצפוני נוכחות הפירוקסן משקפת פעילות רבה מאוד של לבה בהשוואה לאוליבין הקדמוני(7).
מקורות
1. “Rare Martian lake delta spotted by Mars Express” 5.9.2011

2. “ Mars crater shows evidence for climate evolution” 7.6.2012

3. “Mountain and buried ice on Mars” 5.12.2011

4. “Digging for hidden treasure on Mars” 26.3.2013

5. “Mars’ northern polar regions” 5.8.2011

6. “Ten years at Mars: New global views plot the red planet history” 5.6.2013

3 תגובות

  1. כנראה,שיש שם ברזל,מגנזיום צורן.מים וים של קרינה קוסמית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן