סיקור מקיף

מארס אקספרס צפתה בהר הגעש הגדול ביותר במערכת השמש

ת.ז אולימפוס מונס: הגובה 22 ק”מ. עומק הלוע – 4 ק”מ וקוטרו 40 ק”מ

  אולימפוס מונס כפי שצולם בידי החללית מארס אקספרס
אולימפוס מונס כפי שצולם בידי החללית מארס אקספרס

כל מכשיריה של מארס אקספרס התבוננו מהחלל על פסגת ההר אולימפוס מונס. למעלה משמאל לימין: החללית מארס אקספרס והר אולימפוס מונס מלמעלה. למטה: שתי זוויות מתוך המבחר שניתן להשיג בזכות השימוש במכשירים מדעיים רבים.

החללית האירופית מארס אקספרס, הסובבת את מאדים מאז סוף דצמבר 2003, שידרה לכדור הארץ תמונות מדהימות של הר הגעש הגבוה ביותר במערכת השמש (וגם הר בכלל, לא רק הר געש). המדובר כמובן באולימפוס מונס, הר געש שגובהו 22 קילומטרים, קצת פחות מפי 3 מההר השני בגודלו מפסגת האוורסט שבהרי ההימלאיה שבכדור הארץ. רק עומקו של לוע הר הגעש מגיע ל-3 קילומטרים.
“הוקסמתי בעצמי מאיכות התמונות, אומר פרו'פ ג'רארד ניוקום, החוקר הראשי של מצלמת החללית.

התמנוות צולמו ממסלול בגובה 273 קילומטרים מעל פני השטח של מאדים, תוך שימוש במצלמת הסטראו ברזולוציה גבוהה של החללית ( HRSC). הוא מכסה טווח בקוטר של 102 קילומטרים לרוחב ברזולוציה של 12 מטרים לפיקסל.
ההתמוטטות העיקרית של הלוע אירעה כאשר התפרצה לאבה. היא רוקנה את תא המגמה וגרמה ללוע לקרוס פנימה. אירועי לאבה מאוחרים יותר ייצרו קריסות נוספות, שנראות כמו שקעים מעגליים קטנים יותר והרסו את המבנה היפה העגול של הלוע המקורי.
התמונה חשפה מפולות אדמה בצורת לשון בתוך הקיר הדרומי של הלוע. סדקים שנראים במכתש הם שברים טקטוניים.
המדענים גם הכינו תמונה בשחור לבן של הר הגעש בשלמותו באמצעות שילוב נתונים טופוגרפיים ממכשיר מד המרחק בלייזר ׁMOLA)) בסיוע תצריף זויות רחבות מהמצלמה Mars Orbiter Camera (MOC).
מראה פרספקטיבי של החלק הדרומי של לוע הר הגעש אולימפוס מונס צולם באמצעות שילוב ערוצים שונים של ה-HRSC. המראה בעל הפרספקטיבה מכסה שטח שרוחבו כ-40 קילומטרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן