סיקור מקיף

מכ”ם המאדים החל לחשוף תוואים תת קרקעיים

מכשיר ה- MARSIS על סיפון החללית האירופית מארס אקספרס החל בפעולתו וחקר את הקוטב הדרומי

שכבות תת קרקעיות בצילום מכמ של הקוטב הדרומי של מאדים באמצעות MRASIS בחללית האירופית מארס אקספרס
שכבות תת קרקעיות בצילום מכמ של הקוטב הדרומי של מאדים באמצעות MRASIS בחללית האירופית מארס אקספרס

מכ”ם המאדים, MARSIS, החל לצפות במתרחש מתחת לפני השטח של מאדים ופתח איפוא את הממד השלישי למחקר כוכב הלכת. הצלחת המכשיר, כפי שעולה מהתמונות הראשונות ששידר מעודדת את המדענים לחשוב על כל המקומות האחרים במערכת השמש שבהם ניתן להשתמש במכשיר מכ”ם. סוכנות החלל האירופית, בסיוע מדעני נאס”א הצליחה להפעיל את המכ”ם במשימת מחקר כיפת הקרח בקוטב הדרומי של מאדים.

“הצלחנו להוכיח כי כיפות הקטבים במאדים מורכבים בעיקר מקרח מים, וייצרנו מאגר וכעת נוכל לדעת בדיוק כמה מים יש שם” אמר רוברטו אורוסי, סגן החוקר הראשי בפרויקט מארסיס ממכון IASF-INAF, באיטליה.

לא חשוב כמה מדויקת המצלמה שבלווין, היא יכולה רק למפות את פני השטח של כוכב הלכת. כדי להשיג מידע אודות תוואים תת קרקעיים, נדרשו מדענים פלנטריים בעבר לנחות על פני השטח ולהתחיל לחפור. ואולם הדבר מתאים כמובן לבחינה של נקודה בודדת, ולעומק של כמה עשרות סנטימטרים בלבד.

כדי לקבל תמונה גלובלית על הנעשה מתחת לקרקע המאדים יש צורך במכשיר מכ”ם כגון Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding (MARSIS), כדי למצוא את הנקודות הטובות ביותר לנחיתה של חלליות ולחפירה.

“מארסיס הוא ניסוי במלוא מובן המילה, זהו צעד קדימה אל עבר הלא נודע.” אמר עלי סאפאינילי, חוקר משותף במעבדה להינע סילוני בקליפורניה. “איש לא השתמש עדיין במכ”מ ממסלול סביב כוכב לכת אחר עד כה, כך שהצוות לא יכול אפילו להיות בטוח האם הוא יעבוד כמתוכנן. תת הקרקע של כוכב הלכת עלולה להיות אטומה מדי לגלי המכ”ם או שהשכבה העליונה של אטמוספירת מאדים (יונוספירה) עלולה לספוג את האותות יותר מהצפוי ולהפוך את המכשיר לבלתי שימושי. למרבה המזל לא התרחשה אף אחת משתי התחזיות הפסימיות.

היעד הבא – אירופה

לאחר השלמת מיפוי המאדים, הצעד הבא יהיה לשלוח מכשירים דמוי מארסיס לגופים אחרים במערכת השמש, ואחד היעדים המובנים מאליהם יהיה הירח הצדקי אירופה. “מכשיר כדוגמת מארסיס שיקיף את אירופה יוכל לחפור מתחת למעטה הקרח כדי להבין מהם התוואים החידתים שאנו רואים על פני השטח. הוא גם עשוי לראות את הממשק בקרקעית הקרח שבו צפוי האוקיאנוס להתחיל.

בירח השבתאי טיטאן יוכל המכ”מ לאתר את עומקם של אגמי הפחמימנים שקאסיני גילתה, וכן יתכן שניתן יהיה להסביר באמצעות מכ”ם את הגייזרים החידתיים של אנסלדוס. .”מכשירי מכ”ם יוכלו להתאים לחקר כוכבי לכת קרחיים” אמר אורוסי. מכמים כאלה יוכלו גם לבחון את צורתם המדויקת של אסטרואידים קרובי ארץ ואולי גם לסייע במיגור אסטרואידים מאיימים.

לידיעה באתר סוכנות החלל האירופית

תגובה אחת

  1. המכ”ם של ישראל ” נץ “עושה את זה כבר כמה חודשים מעל רצועת עזה ויש לו מפה מדויקת של כל המנהרות בעזה . ממש כמו רחובות נתיבים נהרות וכו”
    במלחמה הבאה צה”ל ימותת את פתחי ויציאות המנהרות עם פצצות של טונות המחבלים
    המטומטמים של חמאס יקברו חיים במינהרות כמו שנקברו ה-7 האחרונים בהפגזת צהל האחרונה
    ולא ממפולת מיקרית כמו שדווח בחדשות .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן