סיקור מקיף

תזכורת בסוף אוגוסט כדור הארץ ומאדים קרובים מתמיד

)המרחק בין הכדור שלנו וידידו האדמדם צפוי להגיע באוגוסט לקרוב ביותר מזה 50 אלף שנה; 56 מיליון קילומטרים יפרידו בין השניים

יום שלישי, 15 ביולי 2003, 0:00 מאת:

אם רוצים בני המאדים לתקוף את כדור הארץ – החודשים הקרובים הם הזמן המתאים ביותר לכך. הכוכב האדום יגיע בתקופה זו לנקודה הקרובה ביותר מזה 50 אלף שנים לכדור שלנו. במהלך חודש אוגוסט יעמדו מאדים, כדור הארץ והשמש בקו אחד, מאורע שמתרחש אחת לשנים רבות.

מאדים וכדור הארץ מתקרבים אחד לשני מדי כמה שנים, זאת בהתאם למיקומם בסיבוב הקפת השמש. מסלולו של כדור הארץ סביב השמש הוא קצר מאד, בהשוואה לידידו האדום. ה-27 באוגוסט עתיד להביא עימו התרגשות עצומה לאסטרונומים וליתר חובבי תצפיות הכוכבים: ביום זה יעמוד המרחק בין כדור הארץ למאדים על 56 מיליון קילומטר בלבד, זאת לעומת 96 מיליון קילומטר בדרך כלל. דיוויד איצ'ר, עורך מגזין החלל האמריקאי “אסטרונומי”, אמר ל”יו.אס.איי טודיי” כי המחזה עתיד להיות מרהיב. “ללא ספק זה יותיר את קהילת האסטרונומים החובבנים בשוק”, אמר.

פרסומתהסיבה לקירבתם של שני הכוכבים נעוצה בצורת מסלוליהם האליפטית סביב השמש. במהלך החודשים הקרובים ינוע כדור הארץ במסלולו המרוחק ביותר מן השמש, בעוד שמאדים ינוע על מסלולו הקרוב ביותר לשמש. העובדה שתנועת מאדים וכדור הארץ מתרחשת בו זמנית – היא שגורמת להם להגיע לנקודה הקרובה ביותר.

איצ'ר אמר עוד, כי התקופה הטובה ביותר לצפות במאדים היא דווקא בחודש יולי, זאת משום שבמהלך החודש הבא עשויות סופות האבק במאדים להקשות על התצפית. באמצע יולי זורח מאדים בקבוצת הכוכבים של מזל דלי. הכוכב אמור להראות בבהירות רבה וייראה בגודל של 2.5% מגודל הירח.

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/mars020103.html


המאדים מתקרב, הנחיתה המאוישת עליו מתרחקת

2/1/2003
בעוד מאדים מתקרב לכדור הארץ, כאשר השניים יגיעו לקראת סוף אוגוסט 2003 לנקודה הקרובה ביותר ביניהן מאז התקופה הפרה-הסטורית, הנחיתה המאוישת על פניו שוב מתרחקת. הסיבה: המשבר הכלכלי הפוקד כעת מדינות רבות בעולם ובראשם ארה”ב.

הבי.בי.סי מדווח כי היתה זו שנה רעה לעסקי החלל. הרבה פחות לווינים שוגרו השנה מאשר צפו תחילה והיצרנים נאלצו לקצץ במשרות. השנה שוב עלה ספק באשר להמשך הטיסות המאוישות לחלל.
כמו בשלושים השנים האחרונות, גם השנה אף אסטרונאוט לא המריא מעבר למסלול הקפה בגובה של —-500 ק”מ סביב כדור הארץ.
בינתיים רואה נאס”א את תחנת החלל הבינלאומית כמדרגה לחלל – הן לצרכים מדעיים והן לצרכים עסקיים.
במרכז החלל קנדי בפלורידה, תפסו טיסות המעבורת כותרות כפי שעשו השיגורים בשנות השישים. לאחר תוכנית אפולו היו המעבורות אמורות להוזיל את עלות הטיסה לחלל. הדבר לא התרחש ולפיכך מחפשת נאס”א תחליפים למעבורת. בחברת רוקטדיין מקאנוגה, קליפורניה, המתמחה במנועי טילים, מנהל הפרויקט, ג'ון וילג'ה מקווה להגיע לתוצאות ראשוניות ב-2006. “אנחנו עובדים על פיתוח מנועים לטילים בעלי שני שלבים בלבד”, הוא מספר.

הטכנולוגיה הדרושה לבניית טיל בעל שלב אחד בלבד תדרוש השקעות רבות יותר מזו שהסוכנות יכולה להרשות לעצמה בשלב זה. העדיפות הראשונה היא כמובן לפתח גישה אמינה וזולה לחלל.

נאס”א מבקשת לקצץ בהוצאות של שיגור אדם לחלל לעשירית מהמחיר הנוכחי. אם תוכל להשיג זאת, הדבר יפתח את החלל לעסקים.
האסטרונאוט בדימוס סטורי מקגרייב מטיל ספק בשאלה האם מיקרוסופט תוכל לספק את הסחורה. “כמות הכסף שתושקע אינה הבעיה אלא מה לעשות עם האמצעים החדשים”, אמר.
העדיפות מספר אחת היא להוזיל את העלות. ידענו לעשות עסקים בשנות השישים של המאה ה-20, וכיום איננו יודעים כיצד לעשות זאת”, הוסיף.
למרות זאת, רבים בתעשיית החלל צריכים כעת לכוון את המבט שלהם אל מאדים. דניאל להבלאנק, מנהל התפעול באיזור המבקרים במרכז החלל קנדי רואה את העבודה שלו כהבאת בני אדם להתלהבות אודות ה”גבול האחרון”. אלו מאיתנו שחיו ונשמו את תוכנית החלל כמוני, ומקווים שיום אחד נגיע למאדים, זו כמו משימה שאלוהים נותן לה השראה”. אמר.
ברוסיה המדענים כבר דנים באפשרות של הטסת ששה אנשים למאדים לכל המוקדם ב-2015. סרגיי גורבונוב, דובר סוכנות החלל הרוסית רוסיהקוסמוס, סבור כי אנשים תמיד יחפשו דרכים להגיע לעולמות חדשים.
הוא מאמין שיש צורך בשיתוף פעולה בין לאומי, משום שדרושים מיליארדי דולרים למשימה כזו. ואולם כדי לעשות אותה כדאית, כל מסע צריך להיות יותר מאשר נטיעת דגלים והשארת טביעות רגליים – משהו יותר מביקור חטוף. טים פורניס מחברת פלייט אינטרנשונל מטיל ספק במעשיות של טיסה כה ארוכה. “אין לנו עדיין הטכנולוגיה לתמוך בצוות אנושי לשהות של תשעה חודשים על מאדים”, אמר.
בעיה נוספת היא שנאס”א עדיין צריכה לאשר שהיא חוקרת את המאדים בדרך מציאותית.”, הוסיף.
בהינתן העלות, מסע אנושי למאדים רחוק כעת. האסטרונאוטים ייאלצו להמשיך להקיף את כדור הארץ בלבד. כוכבי הלכת יצטרכו לחכות.

לידיעה בבי.בי.סי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן