סיקור מקיף

מאדים – קרוב מאי פעם

כדור הארץ שלנו נע על מסלול קרוב לכוכב הלכת מאדים ומתקרב אליו מיום ליום ב-21 ליוני המרחק בין הכוכבים יהיה הקרוב ביותר עד היום; חשש מדיווחים על מאדים כעב"מ

דיווחים רבים על מופעי עב"מים בשמי כדור הארץ צפויים להתקבל בשבועות הקרובים, בשל התקרבותו של כוכב הלכת מאדים (מרס) אל כדור הארץ.

אסטרונומים מעריכים כי חובבי אסטרונומיה, או צופים מקריים, עשויים לפרש בטעות את חזיונות מאדים כהיתקלות בעצם שמימי בלתי מזוהה. הכוכב יראה מכדור הארץ בצבע אדום בהיר, תוך יצירת מעין הילה אדומה שתרחף מעל בתים ועצים. על אם לא על זה נאמר – כשמו כן הוא.

ב- 13 ביוני יהיה מאדים במרחק הקטן ביותר מכדור הארץ בו היה מזה שנתיים – עד כדי כך שבעזרת טלסקופ קטן ניתן יהיה לזהות מכאן את שני קטביו.

האסטרונום, סר פאטריק מור, אומר כי מאדים יהיה במרחק של כ- 42 מיליון מיילים מכדור הארץ: "המראה יהיה יפה ובוהק. הכוכב יראה נמוך בשמים אחרי רדת החשיכה ויהיה אדום בהיר. באופן טבעי, בתקופה כזו יש עליה תלולה בתדירות הדיווחים על צלחות מעופפות למיניהן".

מייקל סופר, שחוקר דיווחים על עב"מים, סבור גם הוא כי קיימת התאמה בין תנועות כוכבים ודיווחים על מופעי עצמים מסתוריים, אך הוא מסתייג מהטענה שאנשים לא מבדילים בין שתי התופעות: "אני לא צופה עלייה משמעותית בדיווחים בשל קרבתו של מאדים. אולי בשנות ה-50' וה-60' אנשים ייחסו את מראהו של מאדים לתופעות על טבעיות, אך היום זה כבר לא כך. יתכן שבעוד כחצי שנה תעלה כמות הדיווחים, אך זה כבר קשור בהפחתה מהירה של מספר כתמי השמש".

כך או כך, למי שמעוניין במראה מרהיב באמת שיספק לנו כוכב מאדים, כדאי להישאר בסביבה עד חודש אוגוסט 2003, אז יהיה הכוכב קרוב אלינו כפי שלא היה ב-6000 השנים האחרונות – מרחק של 34.8 מיליוני מיילים "בלבד". אפילו אברהם אבינו עוד לא היה בסביבה בפעם הקודמת שדבר כזה קרה.

"צוות המשימה האירופי של מאדים" כבר מתכונן לנחיתתו על הכוכב ב-2003, כשבסיוע ציוד חדשני ינסו אנשי הצוות למצוא סימנים להימצאות מים וצורות חיים על המאדים.

———————————————————-

^^יום חמישי, 17 במאי 2001^^

בעוד התוכנית לשלוח אסטרונאוטים לבקר בכוכב הלכת מאדים עדיין רחוקה מהעין, כדור הארץ מתקרב למאדים. בזמן שלקח לכם לקרוא את המשפט הזה התקרבנו עוד כ-50 ק"מ לכוכב האדום. בימים אלו כדור הארץ נע על אותו מסלול שבו נמצא מאדים במהירות של 35,000 קמ"ש ונמצא קרוב יותר משהיה ב-12 השנים האחרונות. "אנחנו בדרך למפגש קרוב עם מאדים" אמר דוקטור טוני פיליפס, אסטרונום בנאס"א.

אין חשש שכדור הארץ אי פעם ישיג את מאדים, אומרים המומחים, אבל המסלולים המקבילים יאפשרו תצפית נוחה מאי פעם על הכוכב והפעילות בו. "בחודשים הבאים תהיה תצפית נהדרת על הכוכב. לא יהיה צורך בטלסקופ כדי לראות אותו", אמר אסטרונום מנאס"א, "עד תחילת יוני מאדים יאפיל במראהו את שאר הכוכבים, מלבד נוגה, הירח והשמש."

ב-21 ליוני יהיו שני הכוכבים בנקודה הקרובה ביותר אי פעם, 68 מיליון ק"מ, אח"כ יתחילו הכוכבים להתרחק זה מזה. זמן טוב לצפות בכוכב הוא לפנות בוקר בזווית של 30 מעלות מהאופק הדרומי ובעזרת טלסקופ יהיה ניתן להבחין במכתשים וכתמים שונים על הכוכב.

המדענים אומרים כי בשנים 2018 ו-2020 הכוכבים יהיו כה קרובים שזהו הזמן האידאלי לשלוח חללית מאויישת לכוכבך אך כרגע לנאס"א אין כל תוכניות רשמיות לעשות כן.

ה"גשש" האחרון ששלחה סוכנות החלל האמריקאית בתחילת חודש אפריל יכנס לאטמוספירה של מאדים ב-24 באוקטובר. הגשש אמור לבצע משימות על הכוכב במשך כשנתיים. בין משימותיו: מדידת הקרינה על הכוכב, זיהוי מינרלים מיוחדים ואיתור מי תהום. חללית נוספת מקיפה את הכוכב בשנתיים האחרונות מבצעת מיפוי של הכוכב ומספקת מאות תמונות של פני הכוכב.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן