סיקור מקיף

מאדים לא יהרוג אתכם גם כאשר המרחק הוא 55,758,005 קילומטר בלבד

התקרבות מאדים וכדור הארץ תגיע לשיאה ביום רביעי * אתר ספייס.קום נאלץ לבצע עבודה חינוכית ולהפיג חששות קמעים

הירח ומאדים (הנקודה האדומה, למטה), בתצלום מ-13 באוגוסט. בעזרת טלסקופ ביתי אפשר יהיה  להבחין בפרטי נוף
הירח ומאדים (הנקודה האדומה, למטה), בתצלום מ-13 באוגוסט. בעזרת טלסקופ ביתי אפשר יהיה להבחין בפרטי נוף

ב-27 באוגוסט יתקרבו מאדים וכדור הארץ למרחק הקרוב ביותר ביניהם מזה 60 אלף שנים. יש גם כאלה הסבורים שסכנה אורבת לכדור הארץ כתוצאה מהאירוע הקוסמי.
אחד הקוראים שאל: "האם תהיה סכנה בכך שמאדים מתקרב כל כך לכדור הארץ? אני חושש." כמה מהקוראים שאלו האם צפויות רעידות אדמה או אסונות אחרים. אחת מהשמועות הרבות אפילו דיברה על כך ששני כוכבי הלכת יתנגשו.כל מי שמבין קצת באסטרונומיה יודע שלא יקרה שום דבר רע.
במרחק הקרוב ביותר יהיו שני כוכבי הלכת מרוחקים 55.76 מיליון קילומטרים זה מזה. השפעת כוח המשיכה היא פונקציה של המאסה והמרחק, כך שעוצמת משיכה של גוף כלשהו בחלל הולכת ופוחתת במהירות עם המרחק. כוח המשיכה של עצם הופך להיות מעט יותר מרעש רקע כמו זה שמכונית קדילאק במרחק 20 בלוקים צופרת ומוסיפה לקקפוניה של בניית מבנה במרכז מנהטן.

קוראים אחרים סברו שמאדים ייראה גדול כמו הירח. ב-27 באוגוסט מאדים יראה בערך כפי שהוא נראה עכשיו, בהיר כמו כוכב זוהר. באמצעות טלסקופ, כמובן, ניתן להגדיל אותו ככל שמאפשר לך הארנק.

למה יש שמועות?
ציפיות ליום דין פלנטרי צצות שוב ושוב משום שכמה אסטרולוגים וחוזים בעיני עצמם מתמידים בפיזור זבל סביב השאלה כיצד מיקומם של כוכבי הלכת משפיע על כדור הארץ באמצעות יצירת רעידות אדמה, סערות ושאר קטסטרופות. האינטרנט מסייעת לפרסום הטענות השקריות הללו במהירות ובתפוצה גדולות.
רק כאלה הטפשים מדי החושבים כי התנועה של כוכבי הלכת משפיעה על חייהם היא פסוודו מדע, אומר ג'ו ראו, בעל טור שמי הלילה בספייס.קום. "תמיד יהיו קאלה שינסו לשכנע את ההמונים כי התקרבות כזו פירושה קטסטרופות ואירועים קשים שיפגעו בכוכב הלכת שלנו. " אמר ראו. "להתקרבות בין מאדים לכדור הארץ לא תהיה כל השפעה על שום גוף בחלל, לרבות כדור הארץ עצמו.
לרוב צפו החוזים קטסטרופות כאשר אירעה התיישרות של כמה כוכבי לכת ביחד. הכוונה היא כאשר שלושה או יותר מכוכבי הלכת הפנימיים לנפטון מתאספים בקירוב לאורך קו בחלל, כך שמכדור הארץ ניתן לראות אותם מקובצים בשמי הלילה. התקבצויות כאלה אירעו ב-2000 ושוב ב-2002 ולכדור הארץ לא אונה רע. שום דבר חריג לא אירע במהלך כל ההתקבצויות הידועות בהסטוריה הכתובה. כל מה שיקרה הוא שהמונים יצאו החוצה להסתכל על השמים כדי לצפות באירוע ההסטורי.
בתאריך זה, מאדים יהיה קרוב מעט יותר מאשר אי פעם בהסטוריה. הקרבה נובעת מכך ששני כוכבי הלכת נמצאים באותו צד של השמש בתוספת לעובדה שכדור הארץ נמצא כמעט בנקודה הרחוקה ביותר באליפסה שבה הוא מקיף את השמש, ומאדים – בנקודה הקרובה ביותר שהוא יכול להגיע אליה (כמובן זה נובע מכך שמסלולי שני כוכבי הלכת אינם עגולים לחלוטין.) בשפה האסטרונומית פירושו שמאדים יהיה בניגוד. מאדים כבר היה מרוחק רק מעט פחות מאחוז מהמרחק הקצר ביותר הנוכחי – ב-1971.

הירח והשמש הם הגופים המשפיעים ביותר על כדור הארץ, וההשפעות הללו אמיתיות – ייצוב סיבוב כדור הארץ, יצירת הגיאות באוקיאנוסים, ואפילו הסלעים עולים ויורדים מדי יום.
הירח, אף כי הוא קטן, אחראי לשני שלישים מהגיאות. הוא נמצא במרחק 384,402 קילומטרים מכדור הארץ בממוצע. השמש הגדולה בהרבה, אף כי היא נמצאת במרחק 150 מיליון קילומטר אחראית לשאר. בשביל הפרוטוקול, השמש כוללת בתוכה 99.8 אחוזים מכל המסה של מערכת השמש. כוח המשיכה הכולל של כל שאר כוכבי הלכת, גם אם הם כולם בקו אחד, וכולם בקרבה הגדולה ביותר האפשרית ברגע אחד, פשוט לא משנים לכדור הארץ בהשוואה לשמש ולירח. ובכל זאת השמועות ממשיכות להתפשט.

55,758,005 קילומטר בלבד

מסלולי ההקפה של מאדים וכדור הארץ סביב השמש הולכים ומתקרבים זה לזה באופן יוצא מגדר הרגיל. ב-27 באוגוסט, בשעה10:51 לפי שעון גריניץ', המרחק בין מאדים לכדור הארץ יהיה בדיוק55,758,005 קילומטרים.

הפעם האחרונה שבה המרחק בין שני כוכבי הלכת היה קטן מזה היתה לפני כמעט 60 אלף שנה. אירופה עמדה אז כולה לרשות הניאנדרתלים, והומו ספיינס עוד התרכז ברובו באפריקה.

כבר כעת מאדים הוא מראה שאי אפשר להחמיץ. בשבועות האחרונים הוא נראה יותר ויותר גדול ויותר ויותר אדום, והוא בהיר כעת יותר מצדק ומהכוכב סיריוס. רק נוגה והירח בהירים ממנו. "יהיה קל לראות שמדובר במאדים. הוא יהיה גדול ואדמדם ובהיר מאוד לעין בלתי מזוינת. הוא ייראה עוד יותר טוב במשקפת או בכל סוג של טלסקופ קטן", אמר ד"ר מיילס סטנדיש, אסטרונום במעבדה להנעה סילונית בפסדינה שבקליפורניה.

בלי מכשיר הגדלה כלשהו לא יהיה אפשר להבחין בפרטי הנוף של מאדים. אבל אסטרונומים חובבים, שייצפו בעזרת טלסקופים ביתיים, יוכלו להבחין בהרים ובאגני המדבר רחבי הידיים של כוכב הלכת. כעת זהו סוף האביב בחצי הכדור הדרומי של מאדים, הנוטה לכיוון כדור הארץ. הכיסוי הנרחב של כיפת הקרח בקוטב הדרומי, המורכב ברובו מדו-תחמוצת הפחמן במצב קפוא, בולט בזוהרו באור השמש.

אחת הדאגות של אסטרונומים חובבים בשבועות הקרובים היא האבק. כאשר מאדים מגיע לנקודה הקרובה ביותר במסלול שלו סביב השמש, כפי שקורה כעת, הטמפרטורות העולות עשויות לגרום לסופות רוח; סופות אלה עלולות לגרום לכך שאבק יסתיר חלק גדול מפני השטח של כוכב הלכת. הצופים נקראים איפוא להתענג כעת על המראה הברור, לפני תקופת הקיץ במאדים הדרומי.

טלסקופ החלל "האבל" יצלם דיוקן של מאדים בהתקרבו אל כדור הארץ. אך האירוע הנדיר קשור פחות למדע ויותר להזדמנות של אנשים שאינם אסטרונומים לצפות בכוכב הלכת. "מבחינה מדעית, האם נוכל ללמוד יותר על מאדים מההתקרבות?" שאל רטורית ד"ר מייקל שארה, אסטרופיסיקאי במצפה הכוכבים היידן בניו יורק. "ודאי שלא. זהו מראה מרהיב. הביטו בו ותיהנו. התבוננו בקטבים של מאדים. אך המדע האמיתי יגיע בעיקר מחלליות מחקר, שנמצאות כעת בדרכן לכוכב הלכת".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן