סיקור מקיף

מריו ליביו ירצה לקהל הרחב ולחברי המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א

ההרצאה תתקיים ביום חמישי, 28/2/2008 , אולם בר שירה בשעה 19:00 במאמר זה אנו מביאים את תקציר הרצאתו הקודמת בפני אותו מועדון, שהתקיימה בינואר 2005. ליביו היה אז אופטימי באשר לעתידו של הטלסקופ – והוא צדק

פרופ' מריו ליביו
פרופ' מריו ליביו
פרופ' מריו ליביו, מחבר הספרים "חיתוך הזהב" ו"שפת הסימטריה" וחבר הנהלת המכון המדעי של טלסקופ החלל האבל, יהיה אורח המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א. המפגש, הפונה לציבור הרחב, יתקיים ביום חמישי, 28/2 בשעה 19:00 באולם בר שירה באוניברסיטת ת"א.

נושא ההרצאה, "ההשגים הגדולים של טלסקופ החלל האבל".

בלעדי: פרופ מריו ליביו, בכיר במכון המדעי של האבל אופטימי באשר לעתיד הטלסקופ
פרופ' ליביו ביקר במועדון האסטרונומי של אוניברסיטת תל אביב
3.1.2005
מאת: אבי בליזובסקי

פרופ' מריו ליביו, לשעבר מרצה בכיר באוניברסיטת תל אביב ובטכניון ואחד המדענים הישראליים הבודדים שיודע להעביר את המדע המסובך ביותר לשומעים שאינם מומחים למדע בצורה הטובה ביותר, הרצה הערב (א' 2/1/05) באולם בר שירה באוניברסיטת תל אביב.
ההרצאה אורגנה בין היתר על ידי המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת תל אביב וכן על ידי המחלקה לפיסיקה המציינת את שנת 2005 כשנת המדע, במלאת 100 שנה לפרסום שלושת מאמריו הראשונים של איינשטיין שעסקו בין היתר גם בתורת היחסות הפרטית (את תורת היחסות הכללית ניסח איינשטיין עשר שנים מאוחר יותר).
ההרצאה עצמה היתה מאלפת ועסקה בנושא 'אסתטיקה ביקום האפל: חורים שחורים, מסה אפלה, אנרגיה אפלה.' אני מקווה שאכן החברים במועדון האסטרונומי יעמדו בדיבורם ויעלו את סרט הוידאו של ההרצאה, ששודרה בשידור חי באתר המועדון באינטרנט, גם לארכיון, כך שכולם יוכלו להנות ממנו.
בכל אופן, פרופ' ליביו נענה ברצון לבקשתנו וקיים ראיון קצר לאתר הידען, ראיון שמטבע הדברים עסק בגורלו של נשוא המכון שבו הוא פועל – טלסקופ החלל האבל.

מה שלום האבל?
פרופ' מריו ליביו: "כבר לפני כמה זמן התקלקל הספקטרוגרף שלנו. האבל עצמו כרגע עובד טוב. יש לו ארבעה גירוסקופים פעילים מתוך הששה. במקור הוא תוכנן לעבוד עם שלושה. בינתיים שינינו את התוכנה ואת צורת העבודה כך שיוכל לעבוד גם אם שניים. המצב כרגע הוא שהוא עובד בסדר אבל אם לא נעשה כלום, ולא נעבור לעבודה עם שני גירוסקופים, הגירוסקופים עלולים להפסיק לעבוד באמצע 2007. באמצעות מתן האפשרות לעבוד עם שני גירוסקופים אנחנו מקווים להאריך את משך פעולתו עד שנת 2008. חשבנו שהסוללות גם יגמרו ב-2007 אבל לאחר שערכנו להם בדיקות אנחנו מעריכים שהם יפעלו עד 2008-9. "
"יש לנו תקווה, ואני אומר זאת באופטימיות זהירה שתהיה עוד משימת שירות להאבל. משימת השירות תוכל להתבצע או באמצעות המעבורת כי בינתיים האדמיניסטרטור של נאס"א שהתנגד לטיסה מאויישת להאבל (שון אוקיף) התפטר בינתיים. בנוסף היתה החלטה של האקדמיה הלאומית למדעים שהמליצה לבצע משימת שירות להאבל באמצעות המעבורת. המעבורות תתחלנה אנחנו מקווים, לטוס במאי 2005. המשימה הראשונה לא תהיה להאבל. אנחנו מבינים שיש להם משימות דחופות יותר בתחנת החלל הבינלאומית, אבל אנחנו מקווים שאם נקבל את המשימה החמישית או השישית, נצליח לשדרג את האבל בסביבות 2008. אפשרות נוספת היא לבצע משימת שירות רובוטית."

ההחלטה לא גרמה להפסקת אימוני האסטרונאוטים, שמצידה תגרום לדחיה נוספת במשימת השירות?

הקונגרס התערב וביקש שהאסטרונאוטים ימשיכו להתאמן ושכל המכשירים שאמורים לעלות להאבל ימשיכו להיות מוכנים – שני המכשירים אגב כבר מוכנים. בנוסף, הקונגרס הקציב 290 מיליון דולר לשנה זו – 2005 – כדי לחקור האם ניתן לבצע את משימת השירות באמצעות רובוטים. זה יבדק במשך השנה הזו. תהיה בחינה ראשונית של התכנון בפברואר או מרס השנה, וcritical design review – הליך שבסופו נדע אם זה מעשי או לא – בספטמבר. העניין הוא שהמשימה הרובוטית היא הרבה יותר יקרה מאשר מעבורת– מחירה עשוי להגיע למיליארד וחצי דולרים. אז בוא נאמר באופטימיות זהירה שהאבל יקבל משימת שירות עד 2008 ואז יוכל לחיות עוד חמש שנים מעבר לזה.

האם המחליף שלו, טלסקופ ווב יהיה דומה להאבל?
טלסקופ החלל ג'יימס ווב לא דומה בכלל להאבל. הוא אמנם ינוהל גם מהמכון שלי. הוא טלסקופ יותר גדול – 6 מטרים במקום 2.4 מטרים. הוא רואה רק באינפרה אדום – כלומר רק קרינת חום ולא כפי שהאבל רואה – באור הנראה וגם באולטרה סגול, והוא גם לא יהיה במסלול קרוב לכדור הארץ, כזה שמאפשר משימת שירות. הוא יהיה בנקודה הנקראת L2 – נקודת לגראנז' השניה שנמצאת בערך 1.6 מיליון קילומטרים מכדור הארץ. הסיבה שהוא צופה באינפרה אדום היא כי מכיוון שהיקום מתפשט, הקרינה מוסטת יותר ויותר לכיוון האדום ולכן אם אתה רוצה לראות את היקום כפי שהוא היה ב-100-200 מיליון השנים הראשונות, כדאי להסתכל באינפרה אדום.

אז למה לא בנו משהו דומה להאבל בתחום האור הנראה, ואז אולי לא היה צורך במשימת שירות. בכל זאת, 20 שנה, הטכנולוגיה השתנתה…
הטכנולוגיה השתנתה אבל גם ההאבל השתנה. בכל משימת שירות העלינו אליו מכשירים חדשים. זה כאילו שיש לך מכונית. אולי לא החלפת את הגוף אבל הכנסת כמה תיקונים לבודי. החלפת מנוע, שמת מחשב חדש. זה מה שקרה להאבל כל שלוש שנים מכשירים חדשים. המכשירים האחרונים ששמנו – ADVANCE CAMERA המצלמה המוציאה את התמונות הנהדרות שאנחנו רואים זה רק הוסף במסיבת השירות האחרונה, שאגב נעשתה באמצעות הקולומביה.

אתה חושב שיש סיכוי טוב יותר למשימת שירות, הרי אוקיף אמר שבשלוש השנים האחרונות כולם כעסו על שפיכת הכסף על מכשיר שלא רואה טוב, ופתאום זה הפך למכשיר שאי אפשר בלעדיו?
מה שהתברר בצורה הברורה ביותר. ברגע שאוקיף הודיע בינואר שלא תהיה עוד משימת שירות להאבל, לא רק שכל הקהל – בארה"ב ובעולם התעורר. הוצפנו במכתבים, אימיילים. אני הופעתי פעמיים בתוכנית 60 דקות. גם הקונגרס התגייס. פתאום הקונגרס עם שני הצדדים, שתי המפלגות ואמרו – זה המכשיר המדעי הכי גדול שיש לנו היום ואנחנו לא יכולים לתת לו למות. ההאבל מבחינה זו עשה משהו ששום דבר לפניו לא עשה. הוא פשוט הביא את המדע לבתים. אוקיף אמנם עצר את משימת השירות באמצעות המעבורת אבל הוא גם זה שהורה להתחיל את כל הניתוחים הללו של האם ניתן לעשות את זה באופן רובוטי.

מה בדיוק תפקידך היום במכון המדעי של טלסקופ החלל?
היתה לי קדנציה, הייתי ראש חטיבת המדע במשך ארבע שנים. הקדנציה הזו היתה אמורה להיות בת שלוש שנים והיא הוארכה לארבע. עכשיו אני מדען בכיר והמדען במחלקה של המגע עם הקהל, העיתונות, תוכניות לימודים כל מה שקשור להוצאת המדע אל הציבור הרחב.

הבריאתנות – גל שיעבור, ראיון עם פרופ' מריו ליביו, אפריל 2006

דו קרב גורלי – גרסת הראיון עם פרופ' ליביו שהתפרסמה בגלילאו, מאי 2006, ללא הקטע על הבריאתנות והעוסקת בספרושפת הסימטריה: המשוואה שלא נמצא לה פתרון.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. Septem –

    אם אתה רוצה רק לראות אותו מרצה, אתה יכול תמיד להגיע לספריית הטכניון ולצפות בהרצאות המוקלטות שלו במחשבים הציבוריים. הוא מלמד את יסודות הפיזיקה בהרצאות האלו, אך אני לא מאמין שהן מעניינות כמו ההרצאות על הספרים שלו.

    נחמה פורתא, אני יודע.

  2. קראתי שניים מספריו (איני יודע כמה כתב), ומאז אני משתוקק להגיע לאחת ההרצאות שלו.
    ב-28 אני בטיול שנתי. לעזאזל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן