סיקור מקיף

תקלה ברכב הירח הסיני

בייג'ין דיווחה על "ליקויים בתפקודו"

מקטע מתוך תמונה פנורמית שצילמה נחתת הירח שנג'ה 3 בה נראה הרכב הרובוטי יוטו בשני מיקומים שונים במהלך מסעו על אדמת הירח באיזור אתר הנחיתה בין 15-18 לדצמבר 2013. צילום: CNSA/Chinanews/Ken Kremer/Marco Di Lorenzo. מדובר בצילום פנורמי בקפיצות זמן מראה את הרכב הרובוטי הירחי של סין יוטו חוצה את קרקע הירח בשבוע הראשון לאחר שירד על ששת גלגליו אל מישורי הירח. התמונה הורכבה מצילומי סטילס ששידרה סוכנות החל הסינית באתרים בשפה הסינית. ב-25 בינואר , חודש וקצת לאחר צילום תמונות אלה התגלתה תקלה ביוטו. התמונה באדיבות אתר universe today
מקטע מתוך תמונה פנורמית שצילמה נחתת הירח שנג'ה 3 בה נראה הרכב הרובוטי יוטו בשני מיקומים שונים במהלך מסעו על אדמת הירח באיזור אתר הנחיתה בין 15-18 לדצמבר 2013. צילום: CNSA/Chinanews/Ken Kremer/Marco Di Lorenzo. מדובר בצילום פנורמי בקפיצות זמן מראה את הרכב הרובוטי הירחי של סין יוטו חוצה את קרקע הירח בשבוע הראשון לאחר שירד על ששת גלגליו אל מישורי הירח. התמונה הורכבה מצילומי סטילס ששידרה סוכנות החל הסינית באתרים בשפה הסינית. ב-25 בינואר , חודש וקצת לאחר צילום תמונות אלה התגלתה תקלה ביוטו. התמונה באדיבות אתר universe today

סין מדווחת על תקלה ברכב הירח שהנחיתה בחודש שעבר. מינהל הטכנולוגיה, התעשייה וההגנה בביג'ין דיווח באתר האינטרנט שלו כי יש ליקויים בתפקודו של הרכב "יוּטוּ".

בהודעה הקצרה נאמר כי הליקויים נובעים מהסביבה המאתגרת על פני הירח, וכי המדענים מתכננים טיפול מקיף בבעיה, אך לא נמסרו פרטים על מהות התקלה. הרכב "יוּטוּ" נחת על פני הירח בתוך החללית "צַ'אנְג-אֶה-3", והוא מיועד למחקר גיאולוגי מקיף של פני הירח.

ההנחיתה המוצלחת של החללית הסינית על הירח היתה מקור לגאווה עצומה בבייג'ין. סין היא המדינה השלישית המנחיתה חללית בנחיתה רכה על הירח, אחרי ארצות הברית וברית המועצות, והראשונה לעשות זאת אחרי כמעט ארבעה עשורים.

 

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

18 תגובות

 1. הוזון ביגס
  במקום להסתתר מאחורי שם מפוצץ הצג את שמך האמיתי אתה לא הוזון ולא בוזון ואתה ודאי לא חלקיק אלוהי, אלא כן בורא עולם, אם ישנו אכן כזה, קטן עליך.. באשר לשאלתך לי יש רקע אקדמי במדע מדינה ולגביך אני יותר מאשר משוכנע שלך אין. תן לי שם של ספרי או מאמר שקראת בתחום זה ותן לי תמצית שלו על מנת שאראה שלך יש.

 2. ניסים
  מה שאתה טוען בהחלט מעלה מחשבות קודרות. כל הבעיות שאתה מציג מקורן בדבר מאוד מהותי. לארה"ב אין היום הנהגה עם חזון. אובמה הוא לא בדיוק הצלחה גדולה. נשיאים שידעו להוביל הם רוזוולט וקנדי. למשל ההצהרה של קנדי שעד סוף העשור והכוונה היא לשנות ה-60 ארה"ב תנחית אדם על הירח וזה אכן היה. התוצאה סביב תוכנית אפולו עבדו 3 מיליון אנשים. פרוייקטים בסדר גודל ממלכתי הם גורם חשוב ביותר בפיתוח כלכלי. תאר לך למשל שהנשיא האמריקאי יציב יעד לאומי הנחתת אדם על המאדים תוך 5 שנים ולהערכתי זה אפשרי אפילו בזמן קצר יותר מכיון שכל הטכנולוגיות החיוניות לכך קיימות כבר קיימות כיום. הצבת מטרה בסדר גודל כזה תיתן לכלכלה האמריקאית דחיפה אדירה. כל מה שצריך הוא נשיא שיודע להחליט ולא להיות גמגמן נוסח אובמה.

 3. טוב זו התגובה האחרונה בנושא הזה .את דעתי גיבשתי בהשפעתו של דוד פסיג,ואמנון סלע.אני סבור שהמשבר בסין יפרוץ ב2020 או 2030. ואז אולי תיפסק התמיכה הסינית ,בגועל נפש שמנהיג את צפון קוראה. מי שמאמין לדיווחים מיסין שיבושם לו.רחל בית אריה לא מדווחת מישם.("מענין למה").

 4. אבריט כשה ספה…..
  בעיני, אני רואה דעיכה בארה"ב, גם כלכלית וגם טכנולוגית. אני עובד הרבה עם אמריקאים, עם חברות שנחשבות למובילי הטכנולוגיה בתחומם, והמצב לא טוב. ראה את ה-JSF, את ה-787, ואת תעשיית הרכב חסרת המעוף. באלקטרוניקה ארה"ב מזמן לא מובילה, ואפילו תעשיית התוכנה האמריקאית, לדעתי, בירידה.
  סין משתנה. הסינים ממושמעים ופיקחים בטירוף. בעבר ראינו הרבה זבל מסין אבל אני חושב שזה משתנה.
  ההשפעה של זה על האיזורים הכפריים זה חשוב, אבל זה נושא אחר. המצב בעיירות קטנות באמריקה לא בדיוק מלבב. חברה שאני עובד בה שנים בארה"ב, בעיירה ב-midwest, עוברת לעיר גדולה – והעיירה מפסידה את המעסיק העיקרי שלה. זה לא דבר נדיר בארה"ב … עיין ערך דטרויט.

  אני לא אוהב את סין, ואני לא מוכן להיכנס אליה, אבל חל שם שינוי עצום.

 5. ניסים
  ראשית תיקון קל. המילה עם בתחילת התשובה שלך אינה מילת תנאי, מה שנקרא בתחביר התלייה "אם אז". סין באמת צועדת קדימה, אבל קצב גידול של 9% הוא גדול מאוד. בעצם גדול מדי.. מה המחיר החברתי שסין תשלם על. כך לא ברור. נושאי חברה וכלכלה קשורים זה בזה. קצב חיים וכלכלי כה מהיר ותובעני עלול להביא לשחיקה של החברה.. סין עברה ממשטר קומוניסטי לקפיטליסטי במהירות שיא. תוך מספר עשורים מאז מותו של מאו. מדובר בתהליך שבמדינות אחרות נמשך מאות שנים עד שהגיעו לאופי הקפיטליסטי וגם אותו היה צורך למתן. בסין במאות הקודמות ובפרט במאה ה – 19 ובמאה ה-20 לא היו הוגי דעות כלכליים ולאלה חשיבות רבה. סין חותרת להגמוניה באוקיינוס השקט. אם בגלל פורמוזה או איזה שהוא עימות תצא למלחמה למשל עם יפן, איך זה ישפיע על הכלכלה שלה? כל הזוהר הכלכלי של סין הוא בערי החוף שלה. מה עם חלקיה הפנימיים, מה שנקרא במדע המדינה hinterland לא בדיוק סיפור הצלחה. חלקים נרחבים הם עדיין אזורים חקלאיים ולא מתועשים.

 6. אסף
  אם כל הכבוד לאמריקה, סין צועדת קדימה. זה לא המצב כרגע, אבל סין תוביל. אין לי שום חיבה לסין, אבל אמריקה מאבדת את היתרון שלה.

 7. אסף
  בגלל טעות בהקלדה אינני משתמש אנונימי. המשיב לך הוא חיים מזר. אם אתה רוצה שיתייחסו לדבריך ברצינות תגיב בפורמט של מאמר ובלבד שיהיה בעל אופי אדמי.

 8. אסף
  מדבריך אי אפשר להבין שום דבר. מצד אחד אתה טוען ש"כל עוד סין תהייה קומוניסטית .אמריקה תהייה יותר חזקה מסין". ומצד שני אתה טוען "בשנות ה50 ברית המועצות צמחה יותר מהר מאמריקה" והרי אז ברה"מ היתה קומוניסטית ולגבי השחיתות בסין האם היא נובעת מהשיטה. איזו שחיתות כלכלית,פוליטית או שניהם ביחד.לא ברור. האם קראת מחקרים בכלל על שחיתות. יש לי רושם ותקן אותי אם אני טועה. שלא קראת שום דבר בנושא. תן לפחות שם של מאמר אחד בנושא זה כדי שאבין את הראש שלך.
  והרושם שלי לגבי הבנתך במדע המדינה ובהיסטוריה המודרנית של סין לוקה בחסר.אם אתה עומד על שלך אולי תתחיל לתת הרצאות בחוג למדע המדינה באחת האוניברסיטאות או בחוגים בהיסטוריה המודרנית של סין. אולי תכתוב ספר בנושא ובלבד שהוא יעמוד בםללים של כתיבה אקדמית . רק אל תגיד שאתה לא צריך לקרוא ספרים.

 9. תתעורר בעצמך ,בשונות ה50 ברית המועצות צמחה יותר מהר מאמריקה.מי שנולד בסין מישנות ה80 יתמוך בהוריו ובהורי אישתו(אם יש לו מזל והוא הצליח להתחתן).השחיתות בסין לעולם תהיה גדולה כי השיטה מושחתת.

 10. אסף
  תתעורר. סין מזמן אינה קומוניסטית. היא עדיין לא דמוקרטיה. כל מה שנשאר מהמפלגה הקומוניסטית הוא רק השם של המפלגה השלטת. מבחינה כלכלית היא קפיטליסטית באופייה. כדאי שתקרא קצת ספרים במדע המדינה ועל ההיסטוריה של סין לאחר מאן צה טונג.

 11. מי שלא עושה לא טועה
  רבותיי, זו המשימה הראשונה של הסינים לירח – מותר להם לטעות
  חשוב מבחינתם לאתר את מקור התקלה והסיבה כדי שבפעם הבאה לא תתרחש.
  להזכירכם , לאמריקאים ולרוסים היו הרבה מאוד משימות שכשלו לפני כל משימת חלל שהצליחה.

 12. נוסח ההודעה מזכיר את הניסוחים המפותלים והמעורפלים של הרוסים בזמן המלחמה הקרה בכל מה שקשור לטיסות חלל כאשר אלה הסתיימו בכישלון

 13. "…הליקויים נובעים מהסביבה המאתגרת על פני הירח" – נשמע כמו "אכלו לי שתו לי".
  הם לא ידעו מראש מה התנאים שם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן