סיקור מקיף

פופיולר סיינס/להגדיל את הפרטים הקטנים

“עדשת על” העשויה נייר כסף מצליחה ללכוד פרטים בגודל של מאית מכדורית דם אדומה

פופיולר סיינס

בעזרת פיסה זעירה של נייר כסף, הצליחו חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי ליצור

שימו לב, חובבי הפרטים הקטנים: בעזרת פיסה זעירה של נייר כסף, הצליחו חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי ליצור “עדשת על” שמצליחה ללכוד פרטים בגודל של מאית מכדורית דם אדומה. הפיתוח עשוי לסלול את הדרך לייצור סורקים רפואיים רגישים ביותר, מחשבים מהירים יותר ותקליטורים בהם ניתן יהיה לאחסן את כל תוכנה של ספריית הקונגרס.

בעדשות זכוכית נוצרים התצלומים באמצעות לכידה של קרני האור המוחזרות מעצמים. אולם, עדשות אלה אינן מסוגלות ללכוד את הקרניים שמתפוגגות ונעלמות עוד לפני שהן מגיעות לעדשה. משום כך, אפילו העדשות בעלות העוצמה הרבה ביותר שקיימות כיום אינן מסוגלות להתמקד על פרטים קטנים מ-400 ננו-מטר.

החוקרים גילו כיצד ניתן לזהות ולהגביר קרניים אלה בעזרת נייר כסף. כשהקרניים מגיעות לפיסה הדקה של נייר הכסף הן מסחררות את האלקטרונים בשכבת המתכת העליונה ויוצרות מעין אנטנה שמגבירה את קרני האור וממקדת אותן בנקודה זו. על מנת להמחיש את התופעה תחבו החוקרים פיסה של נייר כסף, שמשמשת כעדשת-על, בין לוחית כרום עליה הוטבעה המילה NANO לבין ציפוי פולימרי שרגיש לאור אולטרה-סגול. כשהאירו החוקרים את הלוחית באור אולטרה-סגול הצליחה העדשה לחשוף פרטים בגודל של 60 ננו-מטר בלבד.

האתגר הבא: לזהות את הקרניים המתפוגגות ולהגביר אותן ממרחק רב אף יותר. רק אז ניתן יהיה להשתמש בעדשה כדי לסרוק דם של חולה או ליצור תקליטור צפוף במיוחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן