כוכב יהלום מרגש את האסטרונומים

היהלומים של לוסי אכן נמצאים ברקיע. * כך גילו מדענים מהארווארד סמיתסוניאן בכיוון קבוצת קנטאורוס

 כוכב יהלום הוא כמעט לנצח
כוכב יהלום הוא כמעט לנצח

 

באותו הנושא באתר הידען: כוכב שהפך ליהלום – 27/8/2011

בשמים מהבהב כוכב עשוי מיהלום ענקי – יהלום של 10 מיליארדי טריליוני טריליוני קראט. כך גילו האסטרונומים. היהלום הקוסמי הוא פיסה של פחמן גבישי, בקוטר 1,500 קילומטרים, כ-50 שנות אור מכדור הארץ בכיוון מערכת קנטאורוס.
זהו ליבו הדחוס של כוכב ותיק שהיה פעם בהיר כמו השמש שלנו, אבל מאז התאדה והתכווץ. האסטרונומים החליטו לקרוא לו לוסי, לכבוד השיר לוסי ברקיע היהלומים של החיפושיות.

"תצטרך זכוכית מגדלת של יהלומן בגודלה של המשמ כדי להעריך את היהלום הזה, אומר האסטרונום טראוויס מטקאלף Metcalfe ממרכז הארווארד סמיתסוניאן לאסטרופיסיקה, שהוביל את צוות החוקרים שגילה את הכוכב.

כוכב היהלום מעיב באופן מוחלט על היהלום הגדול ביותר על כדור הארץ – כוכב אפריקה הנמצא על כתרה של מלכת אנגליה שמשקלו 530 קראט. כוכב אפריקה נחתך מתוך היהלום הגדול ביותר שנמצא אי פעם על כדור הארץ, – 3,100 קראט.
היהלום הקוסמי, שבשמו הטכני הוא קרוי BPM 37093 הוא למעשה ננס לבן שהתגבש. ננס לבן הוא ליבו החם של כוכב, השאריות שנשארו לאחר שהכוכב השתמש בכל הדלק הגרעיני שלו ומת. הוא עשוי כעת בעיקר מפחמן.
במשך למעלה מארבעה עשורים, סברו האסטרונומים שפנימו של כוכב זה התגבשו, ואולם עדויות ישירות לכך הופיעו רק לאחרונה. הננס הלבן לא רק שהוא קורן אלא גם מצלצל כמו גונג ענק בשמים, ומפיק פעימות קבועות.
באמצעות מדידת הפעימות הללו, יכולנו לחקור את הפנים החבוי של הננס הלבן, כמו סייסמומטר המודד רעידות אדמה ומאפשר לגיאולוגים לחקור את פנים כדור הארץ. גילינו כי ליבת הפחם של הננס הלבן נהייתה מוצקה בצורה של היהלום הגדול ביותר בגלקסיה", אמר מטקאלף.
האסטרונומים צופים כי השמש שלנו תהפוך לננס לבן כאשר תמות בערך בעוד 5 מיליארד שנים. כ-2 מיליארד שנה אחר כך, ליבת השמש תתגבש אף היא ותותיר יהלום גדול במרכזה של מערכת השמש. "השמש שלנו תהפוך ליהלום שישאר באמת לנצח", אמר מטקאלף.

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. יאללה אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני אני

    לא משנה

  2. לא אני בן 9 ויש לי מספיק כוכבים בתקרה בחדר שלי
    ויש לי גם ירח זה עולה רק 15 שקל זה פחות יקר!!!
    בוא נקנה את זה ביחד חבר שלי !

  3. יש לי כוכבים שלמים. כל הגדלים. לא פיצות, במחירים מעממים.יושב באולם הבורסה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן