סיקור מקיף

שוגרה החללית הכפולה לירח LRO/LCROSS

החלליות סיירת הירח (LRO) וחללית החישה LCROSS, שוגרו לירח הלילה בשעה 00:32 על גבי אותו טיל מדגם דלתא 5, אף כי הם ישתמשו בשיטות שונות לחלוטין כדי לחקור את סביבת הירח

החללית סיירת הירח - LRO, תפיסת אמן
החללית סיירת הירח - LRO, תפיסת אמן

החלליות סיירת הירח (LRO) וחללית החישה LCROSS, שוגרו הערב (00:32) לירח על גבי אותו טיל מדגם דלתא 5, אף כי הם ישתמשו בשיטות שונות לחלוטין כדי לחקור את סביבת הירח. LRO תתמקם במסלול סביב הירח, ותפנה אל פניו את סדרת המכשירים שלו לצורך ביצוע מחקרים מעמיקים. החללית גם תשמש לאיתור אתרי נחיתה פוטנציאליים לאסטרונאוטים. .LCROSS מצד שני, תנחה שלב עליון ריק של טיל להתרסקות במכתש מוצל במטרה להעיף בהתנגשות זו מים כדי לגלות את קיומם. LCROSS עצמו יתרסק על קרקע הירח במהלך חקירתו.

אחד המכשירים על סיפון ה-LRO יהיה רדיומטר שפותח ב-JPL בשם the Diviner Lunar Radiometer Experiment,, שיבצע את הסקירה הגלובלית הראשונה של טמפרטורת פני הירח ממסלול מעגלי בגובה של כ-50 קילומטרים.

סמוך לשעה 23:40, כחצי שעה לפני השיגור המיועד הודיעה נאס"א כי טיל האטלס והשלב השלישי שלו מדגם קנטאור תולדקו. כמויות קטנות יתווספו בעת הספירה לאחור כדי לשמור על רמת הדלק המתאימה לשיגור.
במהלך הספירה לאחור לא נרשמו שום תקלות, אך מנהלי המשימה המשיכו לנטר את ענני הסופה המתקרבים לתשלובת השיגור 41 בתחנת חיל האוויר בקייפ קנוורל. מי שביקר בפלורידה רגיל לסופות קצרות כאלה כמעט מדי יום בתקופת הקיץ.
חלונות השיגור היום תוכננו לשעות 00:12, 00:22 ו-00:32 (שעון ישראל), דבר שמאפשר מספיק זמן לשיגור החללית לאחר שהסופה תחלוף ונאס"א החליטה ליתר בטחון ללכת על האפשרות המאוחרת יותר ואכן מזג האוויר כבר היה בהיר.


לפירוט נוסף על שתי החלליות ראו ידיעה זו

2 תגובות

  1. סמוי:
    לא.
    החללית מתרחקת כל הזמן.
    למעשה עכשיו היא כבר ליד הירח.

  2. יש לי שאלה.. אני רואה מעל הבית שלי משהו שניראה כמו כוכב אבל זה ניראה הרבה יותר קרוב וזה כבר שם 3 ימים רצוף, זה יכול ליהיות החללית הזאת?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן