סיקור מקיף

מחקר: אנשים בודדים מאמינים יותר בעל טבעי

god or dog? הכוונה לאלה מהם שלא מחזיקים חיית מחמד. שני הגורמים הללו, חיות מחמד ואמונה בעל-טבעי, משמשים תחליף לקשר חברתי אצל אנשים בודדים

מה גורם לאמונה בניסים ונפלאות? מסתבר כי אנשים החשים בדידות נוטים יותר להאמין בעל-טבעי, בין אם באלוהים, מלאכים או ניסים, כך עולה ממחקר חדש. "בני האדם התפתחו במהלך האבולוציה כיצורים חברתיים, כך שהם מעדיפים לחתוך את הבדידות ולחיות בקבוצות. תכונה זו היתה הכרחית לשרידותם ובטחונם של אבותנו הקדמונים, והתבודדות מלאה או נידוי כמוהן כגזר דין מוות", אומר ניקולאס אפלי (Epley), חוקר מאוניברסיטת שיקגו שהוביל את המחקר.

מחפשים קירבה

בעוד החיים בקבוצות אינו גורם קריטי להשרדות בעולם המודרני, הצורך בקירבה חברתית הוא אכן צורך כזה, הרגשת בדידות ובידוד הם מצב רגשי כואב לבני אדם, אומר אפלי, ועלול להוביל אף למצב של חולי, הן פיזי והן מנטלי. "להיות בבידוד חברתי זה לא מצב טוב עבור אף אחד", אמר, כולם זקוקים לאהבה. לדבריו, כאשר בני אדם חשים בודדים, הם עלולים לנסות להצית מחדש חברויות ישנות, לחפש חדשות או כפי שהמחקר של אפלי מציע – לנסות ליצור קשרים חברתיים או להאניש חפצים סמוכים כגון מחשבים או כלי רכב, חיות מחמד או באמצעות אמונה באירועים על-טבעיים או בישויות על רקע דתי.

במחקר, שפורט בגליון פברואר של כתב העת Psychological Science, ניסה הצוות של אפלי לעורר רגש בדידות בבני אדם ולמדוד כיצד המחשבות שלהם על חיות המחמד או אמונות דתיות משתנות.

באחד הניסויים, התבקשו סטודנטים לצפות בקטעי סרטים ולנסות להזדהות עם הגיבור הראשי ככל האפשר ולנסות לדרג את הרגשות הללו באחד משלושה מצבים רגשיים. קבוצה אחת צפתה בקליפ מתוך הסרט "להתחיל מחדש" (Cast Away) שבמסגרתו הגיבור הראשי שגולם על ידי טום הנקס נותר על אי בודד, במטרה להחדיר לתוכם את ההרגשה של להיות מבודד. הקבוצה השניה ראתה סצנה מתוך המותחן "שתיקת הכבשים" כדי לקדם אצלם תחושה של פחד, וקבוצת הבקרה ראתה קליפ מתוך קומדיית הספורט Major League.

מאנישים חיות מחמד

כל שלוש הקבוצות התבקשו לתאר חית מחמד בבעלותם או שהם מכירים ולבחור שלוש אמירות מתוך רשימה המתארות את אותו בעל חיים. הרשימה כללה תכונות אנושיות המתייחסות לקשרים חברתיים (מתחשב, סימפטי) ותיאורים התנהגותיים פשוטים (אגרסבי, אנרגטי, פחדן).

המשתתפים מקבוצת הבדידות נטו יותר לתאר את בעל החיים תוך שימוש בתיאורים האנושיים לעומת אלו מקבוצת הפחד או קבוצת הבקרה. כל שלוש הקבוצת נשאלו לדרג את אמונתם ברוחות, מלאכים, שטן, ניסים, קללות ואלוהים ושוב, אלו בקבוצת הבדידות דיווחו על אמונה חזקה יותר בסוכנים העל-טבעיים שבהם האמינו קודם לכן.

בחלק אחר של המחקר, ביקשו אפלי ועמיתיו משתתפים מאוניברסיטת שיקגו למלא שאלוני אישיות ונאמר להם כי התשובות יוזנו למחשב שיצור תחזית על חייהם העתידיים עבורם. חצי מהמשתתפים קראו הכרזות לפיהם הם יהיו בודדים בשארית חייהם והמחצית השניה קיבלו תחזיות ורודות באשר לקשריהם החברתיים. "נסינו לתמרן את תחושת הבדידות שלהם, כדי לתת להם להרגיש בודדים" אמר אפלי.

בדידות ואמונה

המשתתפים גם התבקשו לדרג את אמונם באותם סוכנים על-טבעיים כמו במחקר הקודם, ואלו שהיו בקבוצת הבודדים דיווחו על אמונה חזקה יותר לעומת חבריהם בקבוצת בעלי הקשרים החברתיים. התוצאות גם הושוו לדירוג שאותם משתתפים סיפקו לפני שקיבלו את התחזיות שלהם, ואלו שדיווחו כי האמינו באלוהים קודם לכן וזכו לתחזית הבדידות – דיווחו על אמונה חזקה יותר לאחר החוויה.

"מצאנו כי עידוד אנשים לחוש בודדים הפך אותם ליותר דתיים בסופו של דבר" אמר אפלי ל-Live Science. יחד עם זאת, הוא מעיר כי הדבר לא גרם לחזרות פתאומיות בתשובה".

טיפול בבעלי חיים או אמונה באלוהים נחשבים לגורמים המעודדים את הרגשתו הטובה הסובייקטיבית של אדם אך עד כמה בדיוק, הדבר לא ברור. אפלי ועמיתיו מתנכנים לחקור את הנושא בהמשך כדי לראות האם בעלי חיים מאונשים או אמונה בסוכן על טבעי מואנש הם הדברים המשפרים את הרגשתם של אנשים בודדים. אם כך ניתן להשתמש בגורמים אלה כדי לשפר את הרגשתם החברתית של אנשים שעבורם קשר עם בני אדם אחרים אינו אופציה.

"יש יתרונות רפואיים המגיעים בזכות הקשר עם אנשים אחרים ואותן תועלות נראות כמגיעות מקשרים עם בעלי חיים או עם סוכנים דתיים" אמר אפלי.

מתנדבים יעונו כדי לבחון האם אמונה דתית משפיעה על תחושת הכאב

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

14 תגובות

 1. בס"ד

  הרבי סיים תואר בהנדסה באונ' סורבון כך שהוא יודע פיזיקה טוב מאוד.
  והמטאפורה אומרת שכל אחד בסוף מגיע לשורש שלו.

 2. למשתמש האנונימי:
  איזו שטות זו לטעון שהמשפט שאומר הרב אינו שייך לפיסיקה.
  מסתבר שאתה לא מבין מהי פיסיקה והעובדה שלא הבנת את המטאפורה נובעת מכך.

 3. הבדיחה ישנה אבל מה שלא נחמד זה שמי שעושה את הניסוי ערבי. כמו כן אם אתה מסיק מהמשפט שמי שאמר אותו לא מבין בפיזיקה, כנראה שאתה לא יודע מה זה פיזיקה בכלל… זה לא משפט שעוסק בפיזיקה, זה מטאפורה כלשהי (שלא ירדתי לעומק דעתה).

 4. לדתי:
  הבדיחה ישנה ונחמדה אבל מה זה לא שייכת?! פשוט אין כל קשר!
  הסיפור שלך על הרבי אומר שלא היה לו מושג בפיסיקה.

 5. ב"ה

  זה מזכיר לי בדיחה נחמדה, היה איזה ערבי שעשה מחקר על עכביש ובדק על כמה רגלים עכביש קופץ בקיצור הוריד רגל, ובקש ממנו לקפוץ וקפץ, ועוד אחת וכו' לבסוף הוריד את האחרונה, ובקש ממנו לקפוץ והוא לא קפץ. אז הוא רשם בדוח שלו שעכביש בלי רגליים לא שומע….
  זה בערך המחקר שמוצג לפניכם,

  רק להוסיף שיש ביטוי בחז"ל שאומר "זרוק חוטרא אאוירא אעיקרא קאי" שפירושו הוא שבזמן שאתה זורק קרש לאוויר אז עיקרו (מה שהיה מחובר לקרקע) יהיה למטה, שהכלל הזה הוא חל על כל דבר בבריאה כולה ולכן האדם נמשך לאלקות,

  בכתבה הזאת בYNET מצורף מכתב מהרבי מלובאוויטש שליט"א שדן בצורה עמוקה בכל הנושאים הנ"ל

 6. לא נעים לומר, אבל כמו בהרבה מחקרים במדעי הרוח, המחקר איננו מחדש כלום, והעיקר בו הוא לא המחקר אלא הפרשנות.

  ה'כופר' יחיל את המחקר על האדם הבודד – אותו אדם שאין לו נפש קרובה ולכן הוא חיב ל'המציא' לו רע.

  המאמין יחיל את המחקר על האדם הבודד אבל גם על האדם המתבודד – אותו אדם, שייתכן ויש לו משפחה וחברים וייתכן שאין לו, אבל בכל מקרה הוא איננו מוצף בכל הסחות הדעת המכוונות והאקראיות שבמיוחד בימינו בקלות יכולות למסך לכל אדם את העיניים שלא יוכל לחוש באלוקות שממלאת את כל הבריאה. איך אמר הרבי מקוצק: "היכן אלוקים נמצא? בכל מקום שנותנים לו להיכנס". כדי לחסוך לבעלי האתר את ההרגשה (המזעזעת מבחינתם) שהאתר שלהם הופך לאתר להסברה דתית, אני נמנע בזאת מלהעתיק את לשונו הנפלאה של הרמב"ם על הדרך בה אברהם אבינו הגיע אל האמונה.

  ביי

 7. חברה:
  מה עם לקרוא את המאמר לפני שמגיבים עליו?
  לא כתוב שם שום דבר עך כך שאנשים המציאו אשלייות חדשות. רק שהאשליות שכבר היו להם התחזקו בעיקבות השראת תחושת בדידות.
  אין לזה כל קשר לשאלה אם היו דתיים קודם וכמה ילדים יש להם וסביר להניח (אם כי לא מצויין במפורש) שהאנשים התפלגו בין הקבוצות כאשר כל המאפיינים הרלבנטים דומים.

 8. מספר שאלות:

  1. האם החוקרים לקחו בחשבון שמרבית האוכלוסייה בעולם מאמינה באלוהים כזה או אחר (כולל מעל 300 מליון אמריקאים, שרובם אנשים המוגדרים כ"מאמינים").

  2. האם החוקרים לקחו בחשבון משפחות דתיות, שהן לרוב ברוכות ילדים וה"בדידות" אינה מושג קיים בתחום מחייתן.

  3. האם החוקרים מכירים את המונח "ריפוי מכוח האמונה"? זהו מונח רפואי טהור, וההנחה היא שדוקא אנשים "מאמינים" מתמודדים ביתר קלות עם מחלות ומשברים. עלי להזכיר מחקר שנעשה באוני' בר-אילן ובה הסיקו החוקרים שנשים דתיות קל להן יותר לרדת במשקל מחילוניות, עקב הצמדות ללא תנאים לדיאטות מתבקשות או הוראות.

  4. האם המחקר בדק את החוקרים עצמם ואת בדידותם בחיים? אולי בדידות זו הובילה לעריכת המחקר? המחקר תמוה, השאלות מוזרות, והמסקנות אולי טובות להענקת פרס איגנובל לחוקרים.

  5. כשאני קורא משפט כמו: "במחקר, שפורט בגליון פברואר של כתב העת Psychological Science, ניסה הצוות של אפלי לעורר רגש בדידות בבני אדם ולמדוד כיצד המחשבות שלהם על חיות המחמד או אמונות דתיות משתנות.", עולה בי המחשבה, האם אותם חוקרים זקוקים בעצמם לבדיקה פסיכולוגית או הסתכלות…

  לסיכום ולהבהרה: כותב שורות אלו הינו אתאיסט, שאינו מאמין בדבר (זולת למינוס בחשבון הבנק), אבל מסוגל לאבחן מחקרים חסרי תוחלת ותועלת, שלא לדבר על מסקנותיהם.

  חנן
  http://WWW.EURA.ORG.IL

 9. תוספת קטנה
  בני אדם נחונים ברגישות שלא ניתן לזלזל בה. כאשר הם משתתפים בניסויים פסיכולוגיים. הם בדרך כלל משתפים פעולה עם הכוונות הנסתרות של הפסיכולוגים הבודקים. מתוך אמפטיה לנשמות הבודדות הללו. כדי לעזור להם לצאת מהדיכאון הרגיל שהם שרויים בו ולשמח את לבם.

 10. רוב הניסויים הפסיכולוגיים מוטים מראש לנקודת המבט של הפסיכולוג שהעלה את הטענה ויצר את הניסוי. בקיצור האינטואיציה של פסיכולוגים בודדים קובעת מראש כיצד צריכים לחשוב להגיב אנשים אחרים מושאי הבדיקה. זה כנראה הופך את הפסיכולוגים לאנשים הבודדים ביקום.

 11. איזה שטויות!
  מה הם חושבים? שהם יכולים לשנות את האמונה של מישהו בגלל סרט?
  או שהאנשים שהם לקחו למחקר הם ממש חלשים מבחינה מנטאלית, או שכבר מההתחלה היה בקבוצות מספר שונה של מאמינים.

 12. אתה בטח מתכוון לדתיים ולדוסים שמגדלים עשרה ילדים בממוצע.
  ולא לאלו שהולכים ללמוד לתואר במדע. חיים לבד בדירת חדר. מתחתנים בגיל 37 אם בכלל ומולידים 0.3 ילדים בממוצע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן