סיקור מקיף

בני האדם יטוסו לכוכבים

זו המסקנה של מדענים שהופיעו בכנס האגודה האמריקנית לקידום המדע בסוף השבוע בבוסטון; ואולם שפתם של היוצאים תשתנה ואולי הם אפילו יהפכו למין נפרד

מדענים הציגו לאחרונה רעיונות חדשים בתחום מערכות הינע עתידיות כדי לחקור כוכבי לכת המקיפים שמשות רחוקות. שלא כמו החלליות הקטנות של היום, הצוות הקוסמי של המחר יוכל לגור במבנים בגודל של ערים קטנות ואשר יורכבו במסלול סביב כדור הארץ. החוקרים סיפרו על הצעותיהם לדרך כיצד נוכל לחקור מערכות כוכבים אחרות במפגש השנתי של האגודה האמריקנית לקידום המדע (AAAS) שהתקיים בבוסטון בפברואר.

לדבריהם כ-200 מתנדבים שייצאו למשימה יקבלו כרטיס בכיוון אחד וקרוב לודאי שלעולם לא יזכו להגיע ליעד הסופי של ספינתם. רק בשש-שבע השנים האחרונות אושר דבר קיומם של כוכבי לכת מסביב לשמשות אחרות והמדענים עורכים ספקולציות שונות על הדרך שבה ניתן יהיה לבקר עולמות אלה.
ד"ר ג'פרי לנדיס, חוקר בנאס"א אומר כי אורך החיים של כדור הארץ מוגבל – השמש תשרוף את כל מלאי האנרגיה שלה בסופו של דבר ואם בני האדם ירצו להמשיך לחיות הם יצטרכו לעבור לבית חדש. ככל הנראה, כדי להעביר מספר גדול של אנשים לאורך הגלקסיה יהיה צורך בכלי טיס ענקיים בעלי מפרשים אימתניים החוצים את החלל העמוק באמצעות תנופה שהם מקבלים מלייזרים ענקיים.

"נצטרך לייצר מפרש בקוטר של כמה קילומטרים" אמר לנדיס. "הוא יהיה ענק אבל קל מאוד. המושבה שתקבל דחיפה לעבר הכוכבים באמצעות המפרש תיראה כחרק קטן ליד המפרש הענק. הוא ירחף בהתמדה בחלל ויהיה צורך לתקן את מסלולו מפעם לפעם כאשר יתקל בחלקיקי אבק בדרכו.
החוקרים גם מנסים לחזות את הבעיות החברתיות שעשויות להגרם במשימה מעין זו. הבלשנית פרופ' שרה תומפסון מאוניברסיטת מישיגן מאמינה כי המושבה עשויה לסבול מבעיות תקשורת עם כדור הארץ. "איזו שפה ידברו הנוסעים במהלך הטיסה? מסיבות תפעוליות, זו חייבת להיות שפה אחת המשותפת לכולם. "נאמר שנתחיל משפה אחת, למשל אנגלית. לאחר 500 שנה, האנגלית תשתנה כל כך על כדור הארץ ובנפרד גם בחללית , כך שצאצאי הנוסעים לא יוכלו לשוחח ביניהם.

אם המשלחת תכלול נציגים מכל העולם, הם יצטרכו לדבר שפה בינלאומית. אספרנטו למשל. ברור שיהיה רוב לדוברי אנגלית, אבל לא בדיוק אותה האנגלית. יהיו שם נציגים ממדינות כמו גאנה והודו, כמו גם אירופים, אמריקנים, ילידי אמריקה ומהגרים מחלקים רחבים של העולם."
אבל גם אם הם ידברו אותה שפה, למשל אנגלית אמריקנית, היא תהפך במהירות לניב נפרד מאלו שבכדור הארץ. שינויי מילים יקרו משום שהסביבה החללית בטווח הארוך תהיה שונה מזו שבית. מילים חדשות יווצרו, מילים ישנות ייעלמו.
המילים הבסיסיות כמו אבא, אמא, לרוץ, ללכת ולשבת ישארו, אבל מילים אחרות כגון מטוס, גורד שחקים, מכונית ורכבת, עשויות להיות לא שימושיות עבור נוסעי חלל." אומרת תומפסון, החוקרת מגוון תחומים כמו התפתחות שפת ילידי אמריקה באינדיאנה ועד לערבית של המאה ה-11. ההתרחקות העיקרית מהשפה המקורית תתרחש באופן טבעי בתהליך החינוך של הדור הבא – של ילדים שיוולדו במושבת החלל עצמה ולא יידעו עוד חיים אחרים. קשר רדיו עם כדור הארץ עשוי לשמר במעט את הקשר בין שפת הדיבור כאן ובחללית ואולם ככל שהחללית תתרחק, הקשר הזה יהיה קשה ביותר, וכל שידור כזה ייקח עשרות שנים. אמרה החוקרת בכנס של האגודה האמריקנית לקידום המדע. ואולי הם לא ירצו לשמור בכלל על קשר עם כדור הארץ? מוסיפה החוקרת.

פרופ' יובל נאמן מסביר בסדרת מאמרים בנושא האבולוציה כי התפתחות השפות היא דוגמא מצוינת לאחת התכונות של האבולוציה – המרכיב של קבוצות קטנות מבודדות שהופכות לאבות של קבוצה גדולה. במקרה של האבולוציה, משפחה או שבט של בעלי חיים נקלעים לאיזור שבו הם מבודדים משאר המין, תכונות מקריות שלהן התלויות בגן בודד או במספר מועט של גנים, למשל צבע עיניים מסוים או גובה, תהפוכנה להיות דומיננטיות אצל צאצאיהם.

פרופ' נאמן מזכיר שהשפה העברית נקלטה בארץ כשפת הדיבור, דווקא משום שהיישוב היהודי בראשית המאה ה-20 היה מצומצם ולכן התנועה להחזרת העברית לא נתקלה בהרבה התנגדות. באירלנד היו כבר חמישה מיליון דוברי אנגלית, וכל התוכניות להחזרת השימוש בשפה האירית נתקל בהתנגדות, ולמעשה עד היום האירית היא שפה שניה במולדתה. בעיה דומה נפוצה כיום במדינות שהיו חלק מחבר העמים ואשר תושביהם דיברו במשך כמה דורות רוסית בלבד. מדינות כמו מולדובה, אוקראינה ובילורוסיה מנסות לחזור לשפות המקוריות, והתושבים מתקשים בכך.

ספינה בינכוכבית תהיה למעשה גם מעין תיבת נוח, כאשר היא תישא כל מה שהמתיישבים יצטרכו, לרבות חממות לגידול מזון ומערכות ייצור מתוחכמות. האנתרפולוגים סבורים כי על החללית להיות מבוססת על תושבים ממדינות רבות כדי להגדיל את מאגר הגנים. ויתכן גם כי לאור העובדה שאנשים אלה יחיו בבידוד משאר המין האנושי תקופת זמן כה ממושכת עד שהם יהפכו למין בפני עצמו.

6 תגובות

 1. לאברהם,
  נשמע הזוי כי זו הזייה. מדע בדיוני. לא פיזיבילי.
  עדיף שנתמקד במשבר האקלים ובשמירת הפלנטה שלנו, כי אין אלטרנטיבה ולא תהיה.

 2. זה די הגיוני שתהיה אבולוציה גם של שפה וגם של הרבה מאפיינים אחרים.

 3. מצטער, אבל בחמש מאות שנים השפה לא משתנה כל כך. לפני חמש מאות שנה עזבו היהודים את ספרד ושמרו על שפתם. הלדינו שאני יודע לדבר בצורה שוטפת, די מובנת לספרדים, על אף הכל.
  viva la Espania

  buenos diyas
  yehuda leon sevdermish

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן