סיקור מקיף

חוקרים: "מצאנו הגן הגורם לאריכות חיים" (עדכון)

הגודל כן קובע, לפחות בכל מה שקשור לחיים ארוכים: חוקרים מצאו בקבוצת קשישים בגילאי 100 ומעלה, מוטציה היוצרת חלקיקים גדולים של הכולסטרול הטוב, שמגינים מפני מחלות רבות ומביאים לתוחלת חיים ארוכה. השלב הבא: פיתוח תרופה שתגדיל את חלקיקי הכולסטרול, מה שיוביל לחיי

תוחלת חיים

חוקרים יודעים זה זמן רב, כי בשמרים ובמיני תולעים קיים גן אשר משפיע באופן ישיר על תוחלת חיים: הסרתו של הגן מקצרת את תוחלת החיים וריבוי עותקים וביטוי יתר שלו מאריכים אותה. כעת חוקרים עוברים לשלב הבא ומתמקדים בעכברים. אחד מהמחקרים הללו התפרסם לאחרונה בכתב העת Science וממנו עולה, כי הגן Sir2 עושה את מלאכתו על ידי בקרה על קבוצת חלבונים בשם FOXO. חלבונים אלו הם גורמי שעתוק (אחראים על עידוד תהליך העתקת הדנ"א) הידועים זה מכבר כבעלי השפעה על תוחלת חיים, שכן הם מעורבים בבקרה על תהליך התמותה היזום של התא (אפופטוזיס), על עמידות התא בפני עקת חמצון ועל עמידות המטען הגנטי בפני כימיקלים מסוכנים. החוקרים מצאו, כי תחת עקת חמצון, Sir2 הגביר את פעילותו של חלבון FOXO בתור נוגד-חמצון, ובו-בזמן מנע את פעילותו בתהליך האפופטוזיס.


חוקרים: "מצאנו הגן הגורם לאריכות חיים"

17/10/2003
אבי בליזובסקי
גן המשפיע על גודלן של מולקולות הכולסטרול, עשוי לסייע לאנשים לחיות עד גיל 100 או יותר – כך טוענים חוקרים ממכללת אלברט איינשטיין לרפואה שבניו יורק. המחקר שבוצע על גברים ונשים אשכנזים מגלה כי המולקולות עשויות להגן בפני מחלות לב, שבץ מוחי, סוכרת ואחרות.

לדעת החוקרים, הנטיה הגנטית עשויה להיות מורשת, עובדה שתוביל לחיזוק נוסף לתיאוריה הגורסת כי אריכות חיים תלוייה בתורשה של "הגנים הנכונים". לצורך המחקר נבחרו יהודי מזרח אירופה, בשל הבידוד החברתי בו היו מצויים. בידוד זה הוביל לדמיון גנטי המסייע לרמת דיוק גבוהה יותר במחקר.

במחקר השתתפו 213 מבוגרים, שגילם הממוצע היה 98. כמחציתם היו מעל גיל 100. במקביל בדקו החוקרים גם 216 מילדיהם המבוגרים. החוקרים מצאו בנבדקים ובילדיהם מוטציה המשנה אנזים אשר קשור בוויסות השומנים בדם. המוטציה המדוברת בגופם של משפחות אשכנז, מביאה ליצירת חלקיקים גדולים של ה"כולסטרול הטוב" (HDL) וה"כולסטרול הרע" (LDL). אלו, מעניקים כך נראה, הגנה מפני מחלות לב.

במחקר אשר פורסם הערב (ג') בגליון החדש של כתב העת Journal of the American Medical Association אמר ד"ר ניר ברזילי, ראש צוות החוקרים כי בגופם של הקשישים בני ה-100 ויותר, נראה כי חלקיקים גדולים של HDL ו-LDL אכן מעניקים הגנה התורמת לחיים ארוכים ואיכותיים. עם זאת ציין ברזילי כי דרושים מחקרים נוספים שיאמתו ואף יסבירו את הממצאים החדשים.

רופאים אינם עורכים בדיקות שגרתיות בהן נמדדים גדלי הכולסטרול HDL או הכולסטרול LDL פרט למעבדות בודדות בעולם. בעקבות פרסום המחקר טענו מומחים כי אם אכן יאומתו התוצאות, הרי שהבדיקה עשויה להפוך לדבר שבשגרה, מה שעשוי להוביל ליצירת תרופות אשר יהפכו את מולקולות הכולסטרול לגדולות יותר ובכך להאריך חיים.


חוקרים בארה"ב בראשות ישראלי: גילינו את "גן אריכות החיים"

מאת חיים הנדוורקר

ברזילי. הגן התגלה בדם קשישים

מחקר שמתפרסם היום (רביעי) בארה"ב מגלה כי בקרב רבע מאוכלוסיית מדגם של קשישים מופלגים קיימת מוטציה של גן (אותו מכנים החוקרים "גן אריכות חיים"), המקטינה את נזקי הכולסטרול ומונעת מחלות רבות הנובעות ממנו. את הגן גילתה קבוצת חוקרים בראשות פרופסור ניר ברזילי, ישראלי העומד בראש המכון לחקר הזקנה בבית הספר לרפואה ע"ש אלברט איינשטיין בניו יורק. המחקר מתפרסם ב-American Medical Association" "Journal- of the כתב העת של האגודה הרפואית האמריקאית.

הגן התגלה בדמם של הקשישים במהלך מחקר שנעשה בקרב 213 יהודים אשכנזים בארה"ב בגילאים 107-95 וכן 216 ילדיהם. הקבוצה נבחרה בשל ההומוגניות הגנטית היחסית שלה. כקבוצת ביקורת נלקחו בני זוגם של הילדים וכן שכנים של הקשישים.

ברזילי וצוותו מצאו כי בקרב %80 מהקשישים נמצאו חלקיקי כולסטרול ("טוב" ו"רע") גדולים מהרגיל. בקרב %24.8 מאוכלוסיית הקשישים מאריכי הימים (לעומת %8.6 בכלל האוכלוסייה) נמצאה מוטציה המשנה את האנזים שאחראי להסדיר את נשאי השומנים בדם (ליפופרוטאינים). המוטציה הזאת, כך מעריכים החוקרים, גורמת ליצירת חלקיקי הכולסטרול הגדולים אצל רבים מהקשישים. להערכתו של ברזילי, החלקיקים הגדולים של הכולסטרול מונעים, בין השאר, את היצמדות השומנים לדפנות העורקים, וכן מחלות לב, יתר לחץ דם וסינדרום מטאבולי המוביל בדרך כלל לסוכרת ולמחלות לב. וייתכן שיש לגודל חלקיקי הכולסטרול אפקטים על אברים נוספים, כמו למשל המוח.

מציאתו של גן מעודדת בדרך כלל חברות תרופות לפתח תרופות בעקבותיו. ואולם לדברי ברזילי, כבר עתה נמצאת בפיתוח על ידי "פייזר" תרופה לכולסטרול, הגורמת בין השאר להגדלת חלקיקי הכולסטרול. פייזר פיתחה את התרופה בלי לדעת על התרומה הפוטנציאלית של הגדלת החלקיקים להארכת החיים, וברזילי היה זה שבישר לחברת התרופות על היתרון שעשוי להיות בה.

ברזילי, העובד זה חמש שנים במחקר למציאת "גן אריכות הימים", אומר כי קרוב לוודאי שיש עוד כמה גנים בודדים לאריכות ימים. לדבריו, "הגן שמצאנו נמצא רק ברבע מאוכלוסיית מאריכי הימים, ואנחנו מנסים לחפש גנים נוספים". הוא עצמו רשם באחרונה פטנט על גן נוסף לאריכות ימים, אולם הוא טרם פירסם מאמר מדעי בנושא.
המחקר של ברזילי מומן ע"י משרד הבריאות האמריקאי, המכון הלאומי לזיקנה וקרן אליסון של לארי אלסיון, יו"ר אורקל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן