סיקור מקיף

ליקוי החמה – דיווחים חיים

עדכונים חיים מליקוי החמה באסיה ובאוקיאנוס השקט. בשידור ממשנחאי רואים כי השמים השחירו לחלוטין. הכתבת מדווחת גם על ירידה במידות החום

הליקוי במערב סין. צילום: הטלוויזיה הממלכתית הסינית - צילום מסך מה-CNN. סליחה מראש על האיכות, עד שיגיעו בבוקר התמונות מהמשלחת בשנחאי, שכרגע גם מכוסה בעננים למגינת ליבם
הליקוי במערב סין. צילום: הטלוויזיה הממלכתית הסינית - צילום מסך מה-CNN. סליחה מראש על האיכות, עד שיגיעו בבוקר התמונות מהמשלחת בשנחאי, שכרגע גם מכוסה בעננים למגינת ליבם

שידור חי של הליקוי מיפן


עדכונים מאוחרים יותר – נס בשדה בלב סין

אתר YNET מספר כי המשלחת הישראלית ניצלה בנס מהטייפונים והעננים שכיסו את איזור שנחאי, לאחר שהרחיקו לאיזור כפרי וראו את הליקוי מאיזור מבודד. בדרך נס נפתחו השמים כחצי דקה לפני תחילת שלב הליקוי המלא, והעננים שבו וכיסו את המקום זמן קצר לאחר סיום שיא הליקוי.

04:47 ליקוי החמה עזב כעת סופית את יבשת אסיה, הוא ימשיך ויגיע לשיאו מדרום ליפן, כאשר בחלק מהאיים המרוחקים כגון איווג'ימה צפוי ליקוי מלא, אך לא ארוך כמו בתוך היבשת. כמו כל ליקוי, הוא יעקוב אחר השמש ויסתיים עם שקיעתה באיזור איי קיריבאטי שבלב האוקיאנוס השקט.

04:40  – שנחאי חשוכה, לפי המראה בטלוויזיה, הרבה יותר מאשר היתה אנטליה ב–2006. אז החזירו עננים באופק את אור השמש והאופק נראה ורוד. בצילום שנראה ב-CNN השמיים השחירו לחלוטין, אם כי באיזור שבו נמצאת הכתבת ישנם עננים כבדים והם לא יכולים לצפות בשמש. הכתבת גם מדווחת על ירידה משמעותית במידות החום. השעה שם היא 09:40

– 04:20
הליקוי מתקדם לעבר סין, וכבר ישנן נקודות שבהן הוא נראה לאורך מסלול נהר היאנגצה. בעוד כעשר דקות הוא יגיע לשנחאי. תחזית מזג האוויר שהוצגה ברשת ה-CNN לא מנבאה טובות לצופים בשנחאי, העיר הגדולה ביותר במסלול הליקוי.

03:50 – הסתיים הליקוי בהודו

בשעה שלוש דיווח העיתון טיימס אוף אינדיה על תחילתו של הליקוי, ועל תצפיות יפות בעיר וראנסי, למרות העננים. בתצפית משתתפים גם תיירים שטסו במטוסים שכורים מדלהי והם יעשו כברת דרך בצמוד לליקוי כדי להאריך את משכו עוד יותר. גם כך מדובר בליקוי החמה הארוך במאה ה-21. דיווח דומה על טיסות שכר לאורך מסלול הליקוי מסרה גם כתבת ה-CNN באחד האיים ליד שנחאי.

הליקוי הגיעה לשיאו בשעה 03:40 ממשיך כעת את דרכו לסין. שם הוא יעבור לאורך נהר היאנגצה. במסלול הליקוי מתגוררים כ-300 מיליון בני אדם מה שהופך אותו לליקוי הנצפה ביותר בהסטוריה.

ישנם גם החוקרים את הליקוי מההיבט המדעי, למרות שנדמה שכבר יודעים הכל על התופעה. אסטרונום מ-MIT, בשם ריצ'ארד בינזל יעמוד בראש קבוצה שתחקור את האירוע משנחאי הכוללת אסטרונומים מקצועיים וקבוצה של רודפי ליקויים. לדבריו, משכו הארוך של הליקוי יאפשר לחקור את עטרת השמש לעומק.

וישנו גם הפן התרבותי. השלטונות ההודים הורו לנשים הרות להשאר בבית כדי לא להסתכן, זאת בשל האמונה המקומית שלפיה לילד עלולים להיות כתמי לידה רבים. וגם בסין ישנם עדיין החוששים שהדרקון יאכל את השמש. סוכנות הידיעות הסינית שינחואה מוסרת כי הקבינט הסיני החליט להתכונן למקרים של אי נוחות שתיגרם לאנשים בשל ליקוי החמה. מחלקת התיירות המליצה לתיירים להימנע מלנוס בבהלה במהלך התצפיות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

  1. "בדרך נס נפתחו השמים כחצי דקה לפני תחילת שלב הליקוי המלא, והעננים שבו וכיסו את המקום זמן קצר לאחר סיום שיא הליקוי".
    המממ…'בדרך נס'…אבי, זה לא מתאים לך…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן