סיקור מקיף

בית קטן על הירח

מומחים בשוודיה מתכננים יצירת רובוט שיבנה לראשונה מבנה על הירח

אב טיפוס של רובוט הבנייה הירחי המפותח בשוודיה
אב טיפוס של רובוט הבנייה הירחי המפותח בשוודיה

באוניברסיטת מילרדלן בשוודיה עומל האמן הרב תחומי מיקל גנברג על יצירת רובוט שיישלח לירח ויבנה שם בית. "בית על הירח" הוא פרויקט שמטרתו לשים קוטג' אדום וקטן על הירח כסמל למה שהאדם יכול להשיג. הרובוט המתוכנן יתגלגל מתא בתוך רקטת החלל של גנברג, ימצא מקום ריק ונוח להתיישבות, ויקים את המבנה הראשון על פני הפלנטה.

"זה מרגש ביותר ומדהים לחשוב שבזמן הקרוב יהיה בית קטן ואדום על פני המרחבים הריקים והעצומים. זה סמל כ"כ חזק לאיפה שאנו נמצאים, הפלנטה הירוקה בה אנו חיים, ולמקומות אליהם אנו חותרים". אומר מיקל גנברג.

"אנו רוצים ללמד סטודנטים שחושבים באופן יצירתי, עובדים ביחד, משתמשים בטכנולוגיות קצה, ומעיזים לשים את מטרותיהם גבוה. הדבר החשוב ביותר הוא לא תמיד השגת המטרה. אם תכוון לכוכבים, לפחות תגיע לצמרות העצים או אפילו לירח", אומר לארס אספלונד.

בעבודתם ביחד, על הסטודנטים לעבור את כל הדרך משלב הרעיון דרך שלב הבנייה והתיכנות ועד ליצירת הרובוט לבסוף. "אנו טובים בזה כאן באוניברסיטת מילרדלן", אומר פרופסור לארס אספלונד, ממציא רובוטים מוביל בתחום, והוא עצמו מודל לחיקוי במיזם.

בפרויקט מעורבים מספר ארגוני חלל לאומיים ומושקעים מספר משקיעים פרטיים בתקציב של כ-40 מיליון יורו.

המטרה היא להציב את הרקטה עם תא הרובוט, ששמו רוני, על פני הירח עד 2012.

מיקל גנברג הוא ארכיטקט אמן מווסטרס שבשוודיה. הוא נוהג להשתמש בסממן הקוטג' השוודי האדום המסורתי בכל עבודותיו והוא ידוע במיוחד בבנייה בסביבות מחייה אלטרנטיביות. המלון וודפקר שהקים נמצא 13 מטר מעל פני הקרקע על עץ בפארק ווסה, בווסטרס. יצירה נוספת שלו היא "אוטר אין"- קוטג' שנמצא על פני המים ומכיל גם מלונית קטנה מתחת לפני המיים.

מקורות
סיינס דיילי

אתר חדשות בבריטניה

באותו הנושא באתר הידען:

חממת ירקות על הירח ב-2014

9 תגובות

 1. לאמנון
  תיקון קטן: השיר לא בוצע בידי נחמה הנדל אלא בידי "העופרים" – אסתר ואבי רייכשטאט.

 2. יש שיר יפה וישן של נחמה הנדל-"אהובי בנה לי בית…..אך לגור בתוך הבית מי יכול…"
  מברכים אותך גנברג, עם מידת סקפטיות,שמור מקום לכמה חברה טובים ,אם…..אם…..אם…..

 3. 40 מיליון יורו זה מספיק לפיסטוקים ולא לרעיון הגראנדיוזי והמפוקפק הזה שאין לו כל תכלית למעט כבוד עמום לאוניברסיטה נידחת.
  אין סיכוי שפרוייקט כזה יצא לפועל, מדובר בחובבנות לשמה.
  להעמיד לויין תקשורת במסלול עולה יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן