סיקור מקיף

ליתיום עשוי להדוף את מחלת האלצהיימר

טיפול תרופתי במניה דפרסיה עשוי למנוע התנוונות המוח

סיבי טאו מ"פלונטרים" (באדום) במוח עם אלצהיימר

ליתיום, טיפול נפוץ למניה דפרסיה, עשוי לסייע גם בדחיית מחלת אלצהיימר. מחקר חדש חושף כי מטופלים שלקחו את התרופה כדי לייצב את הפרעת מצב הרוח שלהם, לקו פחות בדמנציה (שיטיון).

במהלך 30 השנים האחרונות, ליתיום שימש לבקרה על שינויים במצב הרוח של מטופלים עם הפרעה בי-פולרית, הידועה גם בשם מניה דפרסיה. אולם במהלך העשור האחרון, הבנה טובה יותר של מנגנון הפעולה של התרופה הרחיבה את הקף השימוש בה. חוקרים חושבים כיום כי המלח הפשוט הזה (ליתיום) יכול להאט את התקדמות ניוון תאי המוח במחלות כמו הנטינגטון ואלצהיימר.

פאולה נואנס ועמיתים מאוניברסיטת סן פאולו , ברזיל, חקרו קשישים בני 74 עם מניה דפרסיה. 4% מתוך אלה המטופלים בליתיום לוקים במחלת אלצהיימר, בעוד 21% מאלה שלא מקבלים ליתיום לוקים באלצהיימר.

החוקרים הסיקו שטיפול תרופתי בליתיום עשוי להפחית את הסיכון להתפתחות מחלת אלצהיימר. הם הציגו את נתוניהם בשבוע שעבר, בכנס הבינלאומי ה-9 על מחלת אלצהיימר ומחלות קשורות, שנערך בפילדלפיה, פנסילבניה.

"המספרים נמוכים, לכן קשה להסיק מסקנות ברורות" אומר חוקר האלצהיימר בארט דה סטרופר מאוניברסיטת לובן, בלגיה. אולם התוצאות מגבות מחקרים שנערכו על תרביות רקמה ומחקרים שנערכו בבעלי חיים, המצביעים על כך שליתיום יכול לצמצם שני סממנים בולטים של אלצהיימר, הלא הם tangles (פלונטרים) ו-plaques (ציפוי משטח עם רובד אורגני כלשהו).

Tangles הם סיבים דמויי ספגטי של חלבון הקרוי טאו (tau). הצטברות הסיבים בתא מקשה על פעילותו התקינה.

כאשר עכברים עם tangles מטופלים עם ליתיום במשך 5 חודשים, רמות חלבון ה-tau במוח פוחתות באופן דרסטי, כפי שדווח ע"י קבוצתו של טקשי אישוהרה מאוניברסיטת אוקימה ביפאן.

חברי הקבוצה חושבים שהליתיום פועל ע"י כך שחוסם את פעילות האנזים הקרוי GSK-3. במוח הלוקה באלצהיימר, נראה ש- GSK-3 מזרז הוספה של מולקולות פוספט לחלבון הטאו, ובכך גורם ל-tangles להיווצר. ליתיום עשוי למנוע היווצרות tangles בדרך זו.

ליתיום מסייע גם להפטר מ-plaque במוחות מכרסמים. פלק הינו משקעים של חלבונים שאינם מסיסים אשר מצטברים סביב נוירונים ובכך פוגמים ביכולתם לתקשר. בעכברים מהונדסים גנטית עם נטייה ליצירת פלק, ליתיום החוסם את GSK-3, מונע את הצטברות החלבונים ומפחית את כמות הפלק.

כיום דרושות תרופות למחלת אלצהיימר באופן נואש. כ-18 מיליון בני אדם ברחבי העולם סובלים משיטיון, והסיכויים ללקות באלצהיימר, הצורה הנפוצה ביותר של שיטיון, עולים במהירות עם הגיל. מחצית האוכלוסיה מעל גיל 85 מראה סימפטומים של אלצהיימר.

רוב התרופות מטפלות בסמפטומים של שיטיון ולא במיגור המחלה עצמה. אולם ליתיום, או תרופות דומות לו, יכולים לתקוף את השינויים הבסיסיים המתרחשים במוח אשר גורמים למחלה, ולמנוע אותם.

ליתיום עצמו עלול לא להיות מתאים למטופלים קשישים, לדברי אישוהרה. טיפול ארוך טווח עלול לגרום לבחילות, הקאות, שלשולים וצמרמורות, אשר עלולים להיות בלתי נסבלים בקרב מטופלים קשישים. לכן, חברות תרופות רבות עובדות על פיתוח תרופות דמויות-ליתיום אשר מעכבות את GSK-3, אך חסרות את תופעות הלוואי החמורות ביותר.

תרגום: גילת סיימון
קישור לכתבה באתר Nature

כתבה מכתב העת Nature,
Published online: 27 July 2004

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן