היום, 3/10/05 ליקוי חמה חלקי (50%) פעילויות נוער באוניברסיטאות ת"א וי-ם

תזכורת. היום, שני, ערב ראש השנה, 3 באוקטובר 2005, יראה מישראל ליקוי חמה חלקי בשיעור של כ-50%. לרגל הליקוי יקיימו המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א ופורום האסטרונומיה של נענע תצפית שמש (עם אמצעי הגנה מתאימים), מלווה בהסברים על ליקוי החמה ועל השמש. התצפית תתקיים בין השעות 11:00 ועד 14:00 בכיכר אנטין, ברחבה הסמוכה לכניסה הראשית לאוניברסיטת ת"א (סמוך לחנות דיונון).

ליקוי חמה מתרחש כאשר הירח חולף בין צופה על כדור הארץ לבין השמש. במצב כזה עשוי הירח להסתיר מעיני הצופה חלק מהשמש או את כולה. ליקוי חמה הינה תופעה מקומית המתרחשת בכל פעם לאורך רצועות מצומצמות על פני כדור הארץ.

ניתן היה לצפות כי ליקוי חמה (במו גםלליקוי ירח, המתרחש כאשר הירח חולף בתוך צל כדור הארץ), יתרחש אחת לחודש, אך הדבר אינו כך, היות שמסלול הירח סביב כדור הארץ נטוי בזווית של כ-5 מעלות ביחס למסלול ההקפה של כדור הארץ סביב השמש. לכן, מתרחשים בממוצע כשני ליקויי חמה בשנה.

חלק קטן ממאד מהליקויים ניתים לצפייה מישראל. ליקויי חמה מלאים היא תופעת טבע מרהיבה (הרבה יותר מליקוי חלקי אפילו בשיעור של 99%), ונחשבת לאחד מפלאי הטבע היפים לצפיה. ליקוי חמה מלא יראה מישראל בפעם הבאה רק בשנת 2180!

וגם בירושלים

האוניברסיטה העברית תציין את האירוע האסטרונומי בהפנינג מיוחד הפתוח ללא תשלום לילדים ומבוגרים. האירוע, שיתקיים בין השעות 11:30 עד 14:00, יכלול הרצאות, תצפיות בליקוי ופעילויות נוספות המיועדות בעיקר לילדים וצעירים. האירוע הפתוח יתקיים ברחבת נוער שוחר מדע, בקמפוס אדמונד י' ספרא בגבעת רם.

אזהרה: אין להתבונן בשמש ללא אמצעי הגנה מתאימים (ראה כללי זהירות בתצפית שמש ) – תצפית בשמש ללא אמצעי הגנה עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לעין ואף לעיוורון.


ליקוי טבעתי

בכל מקרה, הליקוי שייראה באופן חלקי מישראל (ראו מפה) לא יהיה מלא בשום מקום אלא טבעתי. כאשר הירח יתחיל לכסות את השמש יחל צל הליקוי בצפון האוקיאנוס האטלנטי בשעה 08:41 שעון גריניץ' (11:41 שעון ישראל) בצפון האוקיאנוס האטנלטי. הוא ימשיך לכיוון דרום מזרח. הוא יחצה את החוף הצפוני של ספרד ופורטוגל (08:51 שעון גריניץ'), יחצה באלכסון את חצי האי האיברי ויגיע למדריד (08:56). השלב הטבעתי יארך 4 דקות ו-11 שניות. מבירת ספרד ייראה ליקוי שבו 90 אחוז מפני השמש מוסתרים על ידי הירח.
האי איביזה מסמל את הגבול הצפוני שבו הצל יחצ את מערב הים התיכון. גם אלג'יר נמצאת במסלול הצל (09:05) ותושביה יראו ליקוי טבעתי שימשך שלוש דקות ו-15 שניות. הליקוי ימשיך לכיוון דרום מזרח ויחלוף דרך דרום תוניסיה ומרכז לוב, כאשר
הצל של הירח יחזור חצי שנה מאוחר יותר בליקוי המלא של 29 במארס 2006. לאחר מעבר קצר בצפון צ'ד יחלוף הצל מעל מרכז סודן בשעה 10:31. שלב הליקוי הטבעתי כאן ימשך 4 דקות ו-31 שניות והשמש תהיה בזוית של 71 מעלות מעל המדבר. מסלול הליקוי ימשיך לאורך הגבול בין סודן לאתיופיה, יכנס לצפון קניה (11:10). משם ימשך לסומליה (11:30) ולבסוף יעלם באוקיאנוס ההודי, וייעלם עם שקיעת השמש המקומית (12:22 שעון גריניץ').
ליקוי טבעתי נבדל מליקוי מלא משום שהירח נראה קטן מכדי שיוכל לכסות את השמש לחלוטין. כתוצאה מכך הירח מוקף בטבעת בהיר בהרבה שנוצרת על ידי החלקים הלא מכוסים של דיסקת השמש. העטרה אינה נראית בליקוי טבעתי. יתרה מכך, מסנני שמש נדרשים כדי לצפות בכל השלבים של הליקוי הטבעתי.
על ליקויי חמה באסטרופדיה
המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת תל אביב
ידען האסטרונומיה – ליקויים ומעברים
אתר המפרט את הכל על הליקוי הצפוי ב-3 באוקטובר 2005

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~280149270~~~226&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן