סיקור מקיף

מדענים גילו יצורים חד תאיים בעומק 11 ק"מ בים

אנשי צוות המחקר אמרו, כי מדובר באורגניזמים הדומים מאוד לפלנקטון, יצורים חד תאיים המצויים בעיקר בסמוך לפני הים. להערכתם, נדרשו ליצורים שהתגלו בין 6 ל-9 מיליון שנים, כדי להסתגל ללחץ העצום שבעומק הזה, כ-1,100 אטמוספרות

12.2.2005
מאת: אבי בליזובסקי
קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/lifetrench110205.html


מדענים מיפן גילו יצורים חד תאיים בעומק 11 ק"מ בקרקעית אוקיינוס השקט. היצורים התגלו בדגימות ששלתה צוללת מחקר של המכון היפני לחקר הים. אנשי צוות המחקר אמרו, כי מדובר באורגניזמים הדומים מאוד לפלנקטון, יצורים חד תאיים המצויים בעיקר בסמוך לפני הים. להערכתם, נדרשו ליצורים שהתגלו בין 6 ל-9 מיליון שנים, כדי להסתגל ללחץ העצום שבעומק הזה, כ-1,100 אטמוספרות.


חיים משגשגים במעמקים דחוסים

מיני חד תאיים זעירים, שרבים מהם לא היו ידועים למדה קודם לכן, נמצאו בנקודה העמוקה ביותר באוקיאנוסים על פני כדור הארץ, בעומק של 11 קילומטרים לערך. חורריות בעלת דפנות רקות, סוג של פלנקטון, הועלו בידי מדענים יפנים באמצעות הצוללת הבלתי מאוישת קיאקו.
יוקו טודו Todo ועמיתיו דיווחו על התגלית בכתב העת סיינס. הם אמרו כי היצורים הסתגלו ללחצים המוחצים הקיימים באיזור תעלת איי מאריאנה הידועים גם כמעמקי צ'לנג'ר.
החור בקרקע האוקיאנוס אפל לחלוטין וטורי מים עצומים נדחפים למטה בכוח גדול פי אלף מאשר על פני השטח, כמעט 110 אלף קילו פסקל (1,100 אטמוספירות).
החורריות נחשובות לצורת החיים השופעת ביותר לאחר החיידקים. יש להן לרוב קונכיות, אך יצורים אלה רכים משום שאין מספיק סידן פחמתי בעומקים כאלה כדי לבנות חלקים קשים. קיאקו משתה את החוריריות מהסנטימטר הראשון של משקעים במעמקי צ'לנג'ר, 10,896 מטרים מתחת לפני הים.
תעלת מאריאנה נוצרה כחלק מרווח שנוצר כשהקרקע במערב האוקיאנוס השקט נדחפת מתחת ללוח הטקטוני הפיליפיני.
הצוות מסר כי התהום העמוקה של מערב האוקיאנוס השקט נוצרה לפני 6-9 מיליון שנה. במאמרם בכתב העת סיינס הם כותבים: "שושלת היוסין אליה משתייכות החוריריות החדשות כוללת את המין היחיד החודר למים המתוקים על היבשה, והניתוח של ה-DNA של היצור החדשי מעלה אפשרות כי הם מייצגים צורה פרימיטיבית של יצורים הקיימים עוד מהתקופה הפרה-קמבריאנית שבה גם התפתחו יצורים מורכבים בעלי חדרים מרובים."
קבוצות דומות, אף כי לא זהות, נמצאו גם בתהומות אחרים, אם כי פחות עמוקים במעט מהתהום הזה.

קיאקו אבדה בים ב-2003החוריריות ניזונו מחלקיקי חומרים אורגניים שנשרו עליהם מהמים הרדודים יותר או חומרים שנספגו במי הים. תהום הצ'לנג'ר התגלתה ב-1951 בידי ספינת הצי הבריטי צ'לנג'ר 2 ומכאן שמו. קיאקו עצמה אבדה במשימה בתעלת נאנקאי ב-2003. כעת אין אף כלי הנשלט מרחוק בשירות שיכול להגיע לקרקעית של תעלת מאריאנה. הצוות המדעי כולל חברים מאוניברסיטת שיזוקה (Shizuoka), הסוכנות המדעית למדעים וטכנולוגיה של הים, אוניברסיטת נגאסקי והמרכז האוקיאנוגרפי בסאות'המפטון שבבריטניה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן