סיקור מקיף

"חיים וסביבה" לועדת השרים לחקיקה: אשרו את חוק "המזהם משלם"

"חיים וסביבה" – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, פנה אתמול (ה') לחברי ועדת השרים לחקיקה, בקריאה לתמוך בהצעת חוק "המזהם משלם" שתעלה ביום א' הקרוב (19.11.06) להצבעה בועדת השרים לענייני חקיקה

הפסולת לסל וחסל

"חיים וסביבה" – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, פנה אתמול (ה') לחברי ועדת השרים לחקיקה, בקריאה לתמוך בהצעת חוק "המזהם משלם" שתעלה ביום א' הקרוב (19.11.06) להצבעה בועדת השרים לענייני חקיקה. לדברי עו"ד אלונה שפר (קארו) מנכ"ל "חיים וסביבה", הצעת החוק תוכל לחולל שינוי דרמטי במצב הסביבתי בישראל. מטרת החוק היא לשלול את הכדאיות הכלכלית שבפגיעה בסביבה – המסכנת גם את בריאות הציבור – באמצעות ענישה שתיקח בחשבון את שווי הנזק הסביבתי שנגרם ואת טובת ההנאה (רווחים או חסכון) שהושגה תוך ביצוע העבירה.

לדברי עו"ד שפר, עבירות סביבתיות הינן בעיקרן עבירות כלכליות, כלומר הגורם המזהם עובר על החוק על מנת להשיג רווח אישי או חיסכון כספי. בתוך כך הוא אדיש לנזקים אותם הוא גורם, שעלותם מגולגלת לרוב על הציבור כולו. המדינה נושאת בעלויות תחלואה הנגרמות עקב זיהום אוויר או מי שתיה, או עקב פינוי מצבורי פסולת בלתי חוקיים. לפיכך, ראוי שהענישה בגין עבירות סביבה תבטא את רצון המדינה להרתיע את העבריין הסביבתי.

הקנסות שמטילים כיום בתי המשפט על עבירות סביבתיות, ואף הקנסות המקסימליים הקבועים בחוק, נמוכים משמעותית מרווחי המזהמים ומהנזק שנגרם מהעבירות. לכן עדיף לעבריין מבחינה כלכלית להמשיך ולעבור על חוקים אלו, ולשלם את הקנסות אותם פוסק ביהמ"ש, מאשר לעמוד בתקנים, כאשר הסביבה והציבור משלמים את המחיר. הרתעה תושג רק אם ידע העבריין כי במידה ויורשע בדין, הסנקציה הכספית שתוטל עליו תהיה גבוהה משמעותית מהרווח הכספי אותו ציפה להשיג בבצעו את העבירה.

הנוסח המוצע בא לתקן שמונה חוקים סביבתיים שונים, על ידי הוספת סעיף מתאים בכל אחד מהם. התיקון הינו בנוסח אחיד: "עבר אדם עבירה לפי חוק זה והשיג כתוצאה ממנה טובת הנאה או רווח, לעצמו או לאחר, רשאי בית המשפט להטיל עליו, נוסף על כל עונש אחר, קנס פי ארבעה משוויים של שיעור הנזק שנגרם או שיעור טובת ההנאה או הרווח שהשיג, לפי הגדול שבהם". תיקון ברוח זו כבר התקבל בעבר לחוק מניעת זיהום הים ממקורות יבשתיים, ביוזמת העמותה הסביבתית "צלול".

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן