מזכרות על הירח

אפולו 11,12 ו-14 עד 17 נחתו בהצלחה באזורים שונים של הירח, ועדויות לביקורינו הושארו בכל אתר נחיתה. חלקים משש יחידות נחיתה על הירח, שלושה כלי רכב ירחיים חשמליים ומערך של מכשירים מדעיים נמצאים על הירח

18.7.2004

מאת: אנה הייני , נאס"א

תמונה שצילם טייס האפולו 12, אלן בין. בתמונה נראה המפקד פיט קונרד, שהוא בעצמו מצלם את בין. דמותו של בין מופיעה במרכז קסדתו של קונרד. הצלם מצוןלם בתוך הקסה
תמונה שצילם טייס האפולו 12, אלן בין. בתמונה נראה המפקד פיט קונרד, שהוא בעצמו מצלם את בין. דמותו של בין מופיעה במרכז קסדתו של קונרד. הצלם מצוןלם בתוך הקסה

עד לסיום תוכנית אפולו של נאס"א בדצמבר 1972 הובאו לכדור הארץ שישה צוותים של אסטרונאוטים, שש יחידות פיקוד של אפולו ויותר מ-800 פאונד (כ-363 ק"ג) של סלעים ואדמה מהירח. ואולם, כמה דברים הושארו מאחור בכוונה.

אפולו 11,12 ו-14 עד 17 נחתו בהצלחה באזורים שונים של הירח, ועדויות לביקורינו הושארו בכל אתר נחיתה. חלקים משש יחידות נחיתה על הירח, שלושה כלי רכב ירחיים חשמליים ומערך של מכשירים מדעיים נמצאים על הירח.

מגבלות של משקל אילצו אותנו להותיר כמות כה רבה של חומר על הירח. "ככל שהשלכנו יותר, היה באפשרותנו להביא יותר סלעים לכדור הארץ," הסביר סטן סטאר (Stan Starr), סגן מנהל פרויקטים ומהנדס ראשי בחברת "דינמק" במרכז קנדי לחלל של נאס"א בפלורדיה.

החלק התחתון של נחתות הירח (החלק דרכו יורדים לקרקע) אפשר לצוות לנחות על הירח ושימש ככן שיגור, כאשר עזבו הצוותים את הירח. דגל אמריקאי הוצב בכל אתר נחיתה, ולוחיות עדות חוברו לרגלי החלקים מהנחתת שהושארו. הלוחיות נושאות את המסר, כי בני אדם מכדור הארץ ביקרו בירח בכוונות שלום.

הפן המדעי במשימות אפולו הוקדש בעיקר לגיאולוגיה הירחית. סייסמומטרים, מכשירים המגלים ומודדים רעידות אדמה ירחיות ופגיעות מטאורים, הושארו על הירח על ידי כל צוות אפולו. ברגע שנסתיים השימוש בחלקי הנחתת הדרושים לעלייה, הם הושלכו לכיוון הקרקע הירחית במטרה להעניק למדענים אירוע סייסמי מבוקר. מכשירים מדעיים אחרים מדדו את השינויים בכבידה הירחית ואת הטמפרטורות מתחת לפני השטח. קשת רחבה של כלים גיאולוגיים, כגון מגרפות ארוכות ידית, שפופרות לאיסוף ליבות קרקע וכלים נוספים נותרו גם הם על הירח.

צוותי הירח הותירו מאחור גם את מרבית מצלמותיהם, דרכן שיתפו בחווייתם מיליוני אנשים בכדור הארץ, וחזרו הביתה כשבידם סרטי הצילום בלבד. אפולו 16 אף השאירה טלסקופ מצופה זהב בתחום האולטרה סגול, שביצע את התצפיות האסטרונומיות הראשונות מגרם שמימי אחר זולת כדור הארץ.

אפולו 11, 14 ו-15 הותירו מאחוריהן רטרורפלקטורים למדידת טווח, שעדיין מתפקדים לאחר שלושה עשורים. מערכי המכשירים הללו מספקים לנו מידע על המרחק לירח ועל העובדה, שהמרחק גדל עם הזמן. הרפלקטורים כה זעירים, עד כי כיוון לייזרים אליהם מכדור הארץ שקול לשימוש ברובה לפגיעה במטבע, הנע במרחק של שני מיילים.

לאסטרונאוטים יצא גם קצת להשתעשע. אלן שפרד, מפקד אפולו 14, חבט בשלושה כדורי גולף, שעדיין נחים להם באזור פרה מאורו בירח. שתי החבטות הראשונות שלו לא הגיעו למרחקים, אך השלישית שלחה את הכדור למסע של "מיילים על מיילים", דיווח שפרד.

החזון הלאומי של ארצות הברית לחקר החלל קורא לנאס"א לחזור לירח ולהיעזר בו כקרש קפיצה לכיוון מאדים ומעבר לו. האם יהיה ניתן להשתמש בחומרים שנותרו על הירח ממשימות האפולו לטובת מסעות חדשים?

"באופן עקרוני, אסטרונאוטים יוכלו להחליף את הסוללות ברכבים החשמליים ולעשות בהם שימוש חוזר, אם תיבות ההילוכים שלהם וחלקים נעים אחרים בהם לא התמלאו באבק," אמר סטאר. "ייתכן שהם יוכלו לטעון את מכשירי טיהור החמצן והפחמן הדו חמצני, שנמצאים בתרמילי הנשיאה של אפולו, או אולי לנסות להשתמש בקסדות והכפפות שנמצאות שם. עם זאת, לאחר כל הזמן הזה על פני השטח, האבק בוודאי ממלא כל פינה. שימוש נוסף בציוד הזה ידרוש בדיקה ותכנון קפדניים, שכן הוא לא תוכנן לעמוד בשימוש חוזר."

בינתיים, הציוד והחומרים, שהשארנו שם, יוותרו בדיוק היכן שהשארנו אותם, מחכים בדממה המאובקת לחזרתנו.

תרגום: דיקלה אורן

עורך האתר מוסיף: באחת הידיעות שמקורן באתר הידען ואשר פורסמו ב-YNET, הגיב אחד הגולשים כאילו כל הסיפור של הנחיתה על הירח היה פיברוק והוא נוצר בכלל באולפנים בהוליווד. הנה, יש הזדמנות מצויינת לבדוק זאת. לחלליות הבאות שינחתו יהיה שפע של ציוד שאפשר יהיה לצלם ואף לקחת חזרה הביתה, אלא אם כן יוחלט שגם הנחיתה הבאה תהיה מפוברקת.

הכתבה באתר של נאס"א

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן