סיקור מקיף

להדוף אסטרואידים מאיימים עוד כשהם בחלל באמצעות לייזר

קבוצת חוקרים מבקשת לבנות את DE-STAR – מערכת המבוססת על טכנולוגיות קיימות שתטפל בעצמים קרובי ארץ

DE-STAR - הצעה למערכת לווינים שיהדפו או אף יפוצצו אסטרואידים כשהם מתקרבים לכדור הארץ. איור: Philip M. Lubin, אוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה
DE-STAR – הצעה למערכת לווינים שיהדפו או אף יפוצצו אסטרואידים כשהם מתקרבים לכדור הארץ. איור: Philip M. Lubin, אוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה

השילוב הכפול, של אירועים שאינם קשורים זה בזה של התקרבות האסטרואיד 2012 DA14  והפיצוץ האווירי של מטאור ברוסיה גרם לרבים לשאול כיצד ניתן להתמודד עם איומים עתידיים על כדור הארץ מהחלל.

קבוצת חוקרים מבקשת לכוון אל עבר הגוף המאיים מערכת אידוי בלייזר ולפוצץ אותו. המערכת, המכונה DE-STAR (Directed Energy Solar Targeting of Asteroids and exploRation) מתוכננת להמיר את אנרגית השמש לקרני לייזר ממוקדות שיאיידו כל סלע המאיים לפגוע בכדור הארץ.

אף כי הרעיון נשמע כאילו הוא לקוח מסט של סרט מדע בדיוני, החוקרים – בראשות מדענים משתי אוניברסיטאות בקליפורניה – טוענים כי המערכת יכולה להיבנות על בסיס עקרונות מוצקים.

"לא מדובר ברעיון בדיוני מהסוג שמופיע ב'מסע בין כוכבים'." אומר פרופ' גארי היוז, חוקר באוניברסיטה הפוליטכנית של קליפורניה בסאן לואיז אוביספו. "כל הרכיבים הדרושים למערכת קיימים פחות או יותר היום. אולי לא בדיוק בקנה המידה שאנו זקוקים לו, ואכן שידרוג הרכיבים הללו יהווה אתגר, אך המרכיבים הבסיסיים כולם כאן וצריך לחבר אותם למערכת גדולה יותר כדי שיהיו אפקטיבים. ברגע שהמערכת תוקם, היא תוכל לעשות דברים רבים."

החוקרים אומרים כי אפילו מערכת בגודל בינוני תוכל לספק תוצאות טובות. DE-STAR תוכננה במספר גדלים שונים. "מערכת בקוטר 100 מטרים, פי שניים מגודלה של תחנת החלל הבינלאומית, תוכל לדחוף שביט או אסטרואיד ממסלוליהם" אומר היוז.
גרסה בקוטר 10 קילומטרים תוכל אפילו לשגר 1.4 מגהטון של אנרגיה לעבר אסטרואיד ולספק די כוח במשך שנה כדי לפרק לחלוטין סלע חלל בקוטר של 500 מטרים. מדובר באסטרואיד גדול פי 10 מהאסטרואיד 2012 DA14 שהתקרב אלינו ב-15 בפברואר 2013 (אתמול, נכון לכתיבת שורות אלה) למרחק של 27 אלף קילומטרים.

"ההצעה שלנו לוקחת בחשבון שילוב של קו בסיס טכנולוגי – המקום בו אנו נמצאים היום – ולאן אנו בטוחים שנגיע בעתיד בלי לבקש שום נס" אומר פיליפ לובין, מאוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה.

מלבד איוד אסטרואידים, יכולה DE-STAR לתת דחיפה לחלליות שיטוסו לחלל העמוק. גרסה DE-STAR 6 (שגודלה לא נמסר) תוכל לדחוף חללית במשקל 10 טון כמעט למהירות האור, ובכך להפוך את הטיסות הבינכוכביות למציאות בלי לחכות לטכנולוגיות מדע בדיוני כגון קפיצות חלל". אומר לובין.

בהודעה לעיתונות לא נמסר התקציב הדרוש לאף אחת מגרסאות DE-STAR, וגם לא כיצד המערכת תותקן או כמה זמן ניתן יהיה להתחיל להשתמש בה להדיפת אסטרואידים. ואולם החוקרים אומרים כי יש לשקול ברצינות הצעות מהסוג הזה כדי להדוף סלעי חלל המתקרבים אלינו. "חייבים ליצור שיח לגיטימי על בסיס הגיוני" אמר לובין.

"אנו חייבים לנקוט בצעדי מנע ולא רק להגיב בכל הקשור לאיומים מן החלל. מטווח ברווזים אינו אופציה טובה. אנו יכולים באמת לעשות משהו ולכן חייבים לפעול. בואו נתחיל במסלול. בואו נתחיל בקטן ונעבוד הלאה כדי לשדרג . אין צורך לשדוד בנק כדי להתחיל."

לידיעה ביוניברס טודיי

11 תגובות

 1. איך אפשר לפגוע ממרחק כה גדול במטרה כה קטנה הנעה במהירות כה גדולה?

  אפילו אם אפשר לפגוע זה לא מספיק.
  הלייזר צריך ללוות את האסטרואיד לאורך מסלולו. ויותר מכך: על מנת להשיג השפעה כלשהיא הלייזר צריך לפגוע בנקודה קטנה על פני האסטרואיד למשך פרק זמן מספיק ארוך כדי לגרום לחומר בנקודה זו להתחמם ולהתאדות.

 2. דנית, לא הבנת אף אחד לא מרכז קרני שמש על האטרואיד משתמשים באנרגיית השמש לייצר לייזר.

 3. וואו … דנית, את נשמעת מאוד מרשימה אינטליגנטית
  אני מניח שאת מודעת לזה שאת לא טובה בנסח דברים בפשטות

 4. יש בעיה ביישום הטכנולגיה.

  כל ילד יודע שבפירוט הרביעי לנימוק המופיע בתורת היחסות הכללית אינשטיין קבע שלא תיתכן המרת אנרגיה ללא העלתה בחזרת 10 בחזקת 37- שאחרת לא יכול הכלל השמיני לפרק 2 לתורת היחסות הפרטית.

  הטריכוניים הנדרשים להדיפה צריכים להיות מוכפלים לא רק במרחק בחזקת 2 אלא גם בשולי החומר הקיים בריק באחוזיו השוליים שעלול לגרום לדחיסה התפזרותית בדרך אל המטרה אם זה יהיה בתקופה שלאחר סופה סולארית.

  למה לא להסביר את הדברים בפשטות ולהשאיר את המאמר חלקי????

 5. ניתן לתאר מצב שבו יוקמו לפחות 3 מערכות כאלה.
  אם אחת תנסה לבגוד מייד שתי האחרות יחסלו אותה.
  אבל זו רק שיטה אחת.
  יש הרבה שיטות נוספות לשליטה ובקרה.

 6. אין ספק שמערכת כזו יכולה להיות גם מסוכנת מאוד.
  זה תלוי בידי מי תהיה השליטה.

  מלחמת הכוכבים?

 7. מה מונע ממי ששולט על מערכת כזאת לכוון אותה כלפי מטה ולאדות אויבים למינהם על פני כדור הארץ?
  עם יש לך מערכת שיכולה להשפיע על אסטרואיד שזז במהירות אדירה ומסתו מיליוני טון ובמרחקים אדירים- אז אותה מערכת יכולה גם כנראה בקלות להוריד מטוס שמסתו ,מהירותו ומרחקו הם אפסיים לעומת האסטרואיד. לא?
  האם אף אחד לא חושב שמשהו כזה מהווה בעצם לווין חמוש?

 8. הקרנת אנרגיה לעבר אסטרואיד הינה רק אחת מן המשימות אותן יכולה לבצע מערכת כזו.
  יש משימות נוספות שאותן היא תוכל לבצע ואשר יהפכו אותה להשקעה כדאית לכלל המין האנושי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן