סיקור מקיף

דרום קוריאה מצטרפת לפרוייקט גלילאו האירופאי

היום, לאחר חצי שנה של משא ומתן, אושר ההסכם להצטרפות דרום קוריאה לפרוייקט "גלילאו" האירופאי לפיתוח מערכת ניווט לווינים שתתחרה במערכת GPS האמריקאית

לויין GPS
לויין GPS

פרויקט "גלילאו" הינו מערכת ניווט המשתמשת בגלי רדיו אשר משודרים ממספר לווינים בחלל למציאת קואורדינטות מדוייקות על פני כל מקום בכדור הארץ. ובעוד לרוסיה יש מערכת ניווט צבאית בשם GLONASS ולארצות הברית מערכת ניווט חצי צבאי חצי אזרחית בשם GPS, האיחוד הארופאי מפתח מערכת אזרחית מלאה בעלת יכולות גבוהות יותר ורמת דיוק גבוהה הרבה יותר.

פרוייטק גלילאו הינו מיזם משותף של נציבות האיחוד האירופי וסוכנות החלל האירופית ESA אשר נבנה בטכנולוגיה העדכנית ביותר בעוד מערכת GPS האמריקאית המיושנת, אשר מתוחזקת באופן קבוע, עדיין נסמכת על טכנולוגיה של שנות ה-70.

המערכת האירופאית תורכב מ-30 לווינים אשר יוצבו בחלל (בניגוד ל-28 הלווינים של GPS האמריקאי), ותחנות שליטה ובקרה קרקעיות במספר נקודות בעולם לשליטה אופטימלית במסלולי הלווינים. המערכת תגדיל את ההיצע והזמינות לשרותי ניווט ואף תקטין את עלויות הרישוי שיצרנים נאלצים לשלם כדי להשתמש במערכות אלה – אחרי הכל יווצר מתחרה ראוי למונופול האמריקאי, ובכך יגדל כוח המיקוח של היצרנים.

בשנים אחרונות גדלה ההתעניינות העולמית בפרוייקט גלילאו, ועד יום הצטרפו לפרוייקט מספר מדינות שאינן חברות באיחוד האירופאי כדוגמת סין, ישראל, אוקראינה, הודו, מרוקו וערב-הסעודית. הצטרפות דרום קוריאה מראה על רצונה של המדינה להמשיך ולהוביל את אסיה גם בתחום החלל והשתתפות בפרוייקט תקנה לה גישה למחקר ופיתוח של הלווינים, שליטה בקביעת סטנדרטים ודחיפת הכלכלה בעזרת ייצור מערכות מתוצר מקומית.

ההצטרפות דרום קוריאה לפרוייקט תקנה למדינה גם אחוזים מהרווחים הצפויים, ובעוד הביקוש למערכות ניווט ממשיך לגדול בגלל שימוש גובר בענפים כמו תחבורה, טלקומוניקציה, חקלאות, ודגה ועוד… האנליסטים חוזים כי בשנת 2020 ההכנסות ממערכות מהסוג הזה יניבו 275€ מיליארד לשנה (330$ מיליארד) ויווצרו 150,000 מקומות עבודה חדשים באירופה בלבד.

הודעה לעיתונות של האיחוד האירופאי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן