סיקור מקיף

בשבועות הקרובים תיקבע החברה שתבצע את פרוייקט הטיהור הביולוגי של קרקעית נחל הקישון

חמש חברות ניגשו למכרז, אשר אחת מדרישותיו היא ניסיון מוכח בביצוע תהליך טיהור ביולוגי של בוצה מקרקעית נחל מזוהם * תהליך טיהור כזה – לא נעשה מעולם בישראל

עבודות ניקוז בנחל הקישון. צילום: רשות ניקוז ונחלים קישון
עבודות ניקוז בנחל הקישון. צילום: רשות ניקוז ונחלים קישון

נסגרה סופית רשימת החברות הבינלאומיות המתמודדות על המכרז לטיהור קרקעית נחל הקישון. המכרז פורסם בתחילת יולי השנה ו-20 חברות מרחבי העולם רכשו את חוברת המכרז. אל הישורת הסופית הגיעו חמש חברות שאחת מהן תבצע את הפרוייקט, שכמותו טרם נעשה בישראל.

תיבת המכרזים נפתחה השבוע במשרדי רשות ניקוז ונחלים קישון , בנוכחות ועדת המכרזים, נציגי המשרד להגנת הסביבה ונציגי החברות שהגישו בפועל את הצעותיהן למכרז.

חברי וועדת המכרזים, מומחים מהמשרד להגנת הסביבה וצוות מקצועי של רשות ניקוז ונחלים קישון יחל כעת בקריאה וניתוח של חמש ההצעות.

עד סוף דצמבר השנה, תתכנס ועדת המכרזים של רשות ניקוז ונחלים קישון ותכריע בנוגע לחברה שזכתה, בהתאם לקריטריונים שנקבעו.

לפרוייקט של ניקוי קרקעית הקישון שני שלבים: חפירת נפתול להכשרת השטח (של א') ושאיבה; וניקוי הקרקעית ושימוש בקרקע לטובת פארק מטרופולני.

שלב א' של פרוייקט טיהור נחל הקישון – חפירת תוואי הנפתול – מתבצע בשטח בימים אלה (ראה צילום); המכרז הבינלאומי נוגע לשלב ב' – הנחשב למורכב מאוד בשל הדרישה לנסיון מוכח בטכנולוגיה שמעולם לא נעשה בה שימוש בישראל.

פרטי הפרוייקט
בשלב המקדים לטיפול הביולוגי, נחפר בימים אלה תוואי חדש (נפתול הקישון) אשר אליו יזרמו מי הנחל. נפתול זה יאפשר לקטע הנחל המזוהם להתרוקן ממים על מנת לאפשר את התהליך.

החברה שתזכה במכרז תבצע את השלב השני של פרוייקט טיהור קרקעית הקישון בקטע המזוהם (כקילומטר, סמוך למפעלים במפרץ חיפה). החברה תוציא מן הקרקעית את הבוצה המזוהמת ותעביר אותה לאזור הטיפול הביולוגי המיוחד. אזור זה ייבנה באופן מיוחד בסמוך לגדת הנחל. בסיום הטיפול הביולוגי תתקבל אדמה נקיה מכל זיהום, אשר תיערם לגבעות בפארק החדש שיוקם בסמוך לגדת הנחל.

לאחר שיושלם תהליך ניקוי הבוצה המזוהמת והפיכתה באמצעים ביולוגיים לאדמה מטוהרת, ישוב הקישון לזרום גם בקטע שנחסם ויובש לצורך עבודות הניקוי. את שטח האדמה המטוהר שייווצר בין שני אפיקי הנחל – כ-300 דונם – יהפכו אנשי רשות נחל הקישון לפארק שיעמוד לרשות הציבור.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. חמור מאוד!!! הרס הטבע!!!
    אם כבר הקישון ככה אז למה להרוס אותו ולהרוס את הבוצה שלו?
    אתם יודעים כמה מיני חיים מתקיימים רק בזכות הבוצה הזו? מיליונים!!!

    זה מריח כמו מתן כסף למקורבים בשביל עבודה מיותרת!!!!

  2. חיים בסרט אלה אם יפרידו ברמה המלקולרית את כל המזהמים כמה בקטריות לא ישנו כלום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן