הקלטים הובסו אבל החזיקו מעמד

בניגוד לדעה המקובלת, תושביה המקוריים של בריטניה שרדו בשיעורים ניכרים אחרי פלישות הרומאים, האנגלו-סקסים, הדנים, הוויקינגים והנורמנים

ניקולאס וייד ניו יורק טיימס

לוחמים קלטים, מתוך הספר Ancient Armies  בהוצאת Concord
לוחמים קלטים, מתוך הספר Ancient Armies בהוצאת Concord

ספרי היסטוריה מעדיפים סיפורים על כיבושים ולא על המשכיות, כך שאולי אין זה מפתיע שאנגלים רבים מאמינים שהם מהווים תערובת לוחמנית של רומאים, אנגלו-סקסים, דנים, ויקינגים ונורמנים – העמים השונים שפלשו לבריטניה. על פי סברה זו, הקלטים המובסים, תושביה המקוריים של בריטניה, הותירו את מורשתם רק באזורי הספר של אירלנד, סקוטלנד וויילס.

אלא שבדיקה גנטית חדשה של כרומוזומי Y ברחבי האיים הבריטיים חושפת התרחשות שונה לגמרי. על פי מחקר של ד"ר כריסטיאן קאפלי, ד"ר דייוויד גולדסטין וחוקרים אחרים מיוניברסיטי קולג' בלונדון, תושביה הקלטים של בריטניה היו בעלי כושר הישרדות מרשים. בשום מקום הם לא הוחלפו לחלוטין על ידי הפולשים, והגנים שלהם שורדים בשיעורים גדולים – לעתים %50 ויותר – ברחבי האיים הבריטיים.

המחקר, שפורסם השבוע בכתב העת ","Current Biology התבסס על השוואה בין כרומוזומי Y שנדגמו ברחבי האיים הבריטיים לכרומוזומי Y של הפולשים, כפי שהם מיוצגים על ידי הצאצאים בני זמננו של הדנים, הוויקינגים (בנורווגיה) והאנגלו-סקסים (בשלזוויג-הולשטיין בצפון גרמניה). תחילתו של המחקר ביוזמה של הבי-בי-סי להתחקות אחר חתימות גנטיות של הוויקינגים באנגליה. אחר כך הורחב המחקר כדי לכלול גם את הדנים והאנגלו-סקסים. גולדסטין אמר שלא היה די כסף לחקור שתי קבוצות פולשים נוספות, הרומאים והנורמנים, אך הוא סבור שהתרומה הדמוגרפית שלהם היתה קטנה.

גולדסטין הניח שאת תושביה המקוריים של בריטניה יכולים לייצג גברים החיים בקאסלריי שבמרכז אירלנד, אזור שאליו לא הגיע אף פולש זר. במחקר מלפני שנתיים קבעו גולדסטין ועמיתיו שכרומוזומי Y של אוכלוסיות קלטיות זהים כמעט לאלה של הבאסקים.

הבאסקים חיים באזור הררי בגבול צרפת-ספרד ודוברים שפה שאין לה כל קשר לשפות ההודו-אירופיות שהגיעו לאירופה לפני כ-8,000 שנה, עם המהפכה החקלאית של התקופה הניאוליתית. על כן נחשבים הבאסקים ליורשים של בני האדם המודרניים הראשונים, שהגיעו לאירופה לפני כ-30 אלף שנה, בתקופה הפליאוליתית.

על פי התיאוריה הזאת, גם הגברים דוברי הקלטית, שמבחינה גנטית קרובים מאוד לבאסקים, צריכים להיות צאצאים של מיישבי אירופה המקוריים בתקופה הפליאוליתית. ככל הנראה הם מייצגים את בני האדם המודרניים הראשונים שהתיישבו בבריטניה לפני כ-10,000 שנה. משערים כי בריטים מקוריים אלה אימצו מאירופה, בשלב מאוחר יותר, הן את התרבות הקלטית – שהעדויות הראשונות לקיומה הן מלפני 3,000 שנה – והן את השפה הקלטית, שהיא ענף במשפחת השפות ההודו-אירופית.

לאחר שזיהו כרומוזומי Y שנחשבים טיפוסיים לבריטים המקוריים, יכלו גולדסטין וצוותו להעריך את השפעתם הדמוגרפית של הפולשים. הם גילו שהוויקינגים הותירו חותם גנטי ניכר באיי אורקני שליד החוף הצפון-מזרחי של סקוטלנד, שהיו מרכז פעילות ויקינגית בשנים .1200-800 גברים רבים ביורק ובמזרח אנגליה נושאים כרומוזומי Y דניים. אך למרבה ההפתעה, יש סימנים מועטים למורשת אנגלו-סקסית בדרום אנגליה.

"אנו נוטים לחשוב על אנגליה כאנגלו-סקסית", אמר גולדסטין. "אבל מהמחקר עולה בבירור שלא היתה החלפה שלמה של אוכלוסיות קיימות על ידי אנגלו-סקסים או דנים. נראה שהקלטים החזיקו מעמד".

בדיקת כרומוזום Y מספקת עדויות רק על שושלות של גברים. במחקר שפורסם לפני שנתיים בדקו גולדסטין ועמיתיו ד-נ-א מיטוכונדרי בריטי, מרכיב גנטי שעובר בתורשה דרך האם. למרבה ההפתעה, מתברר שהדמיון בין השושלת הנשית הבריטית לשושלת המקבילה בצפון אירופה גדול מהדמיון בין השושלת הגברית בבריטניה לזו של צפון אירופה.

לדברי גולדסטין, כדי להסביר ממצא זה אין צורך להניח שבריטניה נכבשה על ידי צבא אמזונות. סביר יותר להניח כי מכיוון שהקלטים בבריטניה שמרו על קשר עם הקלטים באירופה, היו ביניהם קשרי חליפין שכללו גם נשים. כמו בתרבויות רבות, הגברים הקלטים נותרו במקומם ואילו הנשים עברו לכפרים של בעליהן. כך, במשך הזמן, נעשתה אוכלוסיית הנשים בבריטניה דומה יותר לזו של צפון אירופה.

היסטוריונים בריטים נטו להדגיש את תרומות הרומאים והאנגלו-סקסים לתרבות האנגלית, על חשבון התרומה הקלטית. ספר על תולדות בריטניה שנכתב באחרונה, "האיים" מאת נורמן דייוויס, מבקש להשיב לקלטים את מעמדם הראוי. לטענתו, ההתעלמות מהקלטים נבעה בין השאר מכך שהם לא הותירו מסמכים היסטוריים כתובים, מאחר שראו בכתב איום על מסורותיהם שבעל פה. דורות של היסטוריונים קבעו כי ההיסטוריה הבריטית התחילה עם פלישות הרומאים במאה הראשונה לספירה, ולמעשה הזדהו יותר עם הרומאים מאשר עם הקלטים המובסים.

"כל עוד החינוך הקלאסי והדעות הקדומות שנלוו אליו שלטו בכיפה, ראו האנגלים המשכילים את בריטניה העתיקה כארץ זרה", כתב דייוויס. מהמחקר החדש עולה שהתרומה הגנטית של הקלטים הוזנחה לא פחות ממורשתם ההיסטורית. בראיון אמר דייוויס: "באופן מסורתי חשבו ההיסטוריונים במונחי פלישות – הקלטים השתלטו על האיים, אחר כך הרומאים, אחר כך האנגלו-סקסים. למעשה, סביר יותר שהתושבים נותרו במקומם אך עברו 'תרבות מחדש' בידי התרבות הדומיננטית החדשה".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן