סיקור מקיף

קלפנה צ'אולה – אזרחית היקום

עיתוני הודו, שליוו את מסעה של קלפאנה צ'אוולה בחלל, פירסמו את המועד המדויק שבו חלפה המעבורת מעל הודו, וכשנודע על מותה נהרו המונים למקדשים כדי לצלצל בפעמונים לזכרה. אבל האסטרונאוטית ההודית הראשונה לא רצתה להיות נציגה

 צ'אוולה (בתמונה הקטנה על שער המגזין " India" Today). בטיסת החלל הראשונה שלה, בשנת ,1997 הואשמה בשגיאות שגרמו לכך שלוויין מדעי יצא משליטה
הודו התאבלה על מותה של קלפאנה צ'אוולה, האסטרונאוטית הראשונה ילידת הודו, לאחר שהחללית קולומביה התפרקה מעל טקסס, דקות ספורות לפני שהיתה אמורה לנחות ב-1 בפברואר בפלורידה. צ'אוולה היתה סוג חדש של גיבורה בהודו, המשגרת לחלל לוויינים זה שנים ומתכוננת בעשור הנוכחי לשגר לוויין שיקיף את הירח. "היא היתה אסטרונאוטית מיומנת, ונאס"א הוא ארגון יציב. אנחנו נברר את הבעיה ונתאושש", אמר ראש ארגון חקר החלל של הודוSpace Research) Organization), קרישנסוואמי קסטורירנגאן.

לפני שהמריאה ב"קולומביה" ב-16 בינואר, בטיסתה השנייה בחלל, אמרה צ'אוולה לכתבים, שהיא שאבה את השראתה לטוס מג'יי. ר. די. טאטה, שטס במטוסי הדואר הראשונים בהודו. לאחר טיסת החלל הראשונה שלה ב-1997 סיפרה צ'וואלה ל"ניוז אינדיה-טיימס" כיצד צפתה מהחלל בהרי ההימלאיה ובנהרות הגדולים של הודו. "עמק הגנגס נראה מלכותי, מטריף את הדעת", אמרה, "אפריקה נראתה כשהמעבורת עברה על פני הודו, היא אמרה לחברי הצוות: "חייתי קרוב למקום הזה" כמו מדבר, והנילוס נראה כמו עורק בתוכה".
צ'אוולה נולדה לפני 41 שנים בעיר קרנל, מרחק 128 ק"מ מצפון לניו-דלהי. בשנת1980 היגרה לארצות הברית וקיבלה אזרחות אמריקאית. שם עשתה תואר שני בהנדסה אווירונאוטית באוניברסיטת טקסס ודוקטורט באוניברסיטת קולורדו בבולדר, שאותו קיבלה בסוף שנות ה-.'80 ב-1994 נהיתה לאסטרונאוטית. בטיסת החלל הראשונה שלה, בשנת ,1997 הואשמה צ'וואלה בשגיאות שגרמו לכך שלוויין מדעי יצא משליטה. אסטרונאוטים אחרים יצאו לחלל כדי לתפוס ולהחזיר אותו. היא אמרה אז ל""India Today שחקירה של נאס"א מצאה שהתקרית נבעה משורה של טעויות קטנות. צ'אוולה סיפרה אז שכאשר המעבורת חזרה ועברה על פני הודו, ובאופן מיוחד ניו דלהי, היא הצביעה עליה ואמרה לשאר חברי הצוות, "חייתי קרוב למקום הזה".

הוריה של צ'אוולה, שתי אחיותיה וגיסה נסעו לארצות הברית כדי לצפות בנחיתה. אחיה, סנג'יי, היה היחיד שלא טס לארה"ב והתבשר על האסון בטלוויזיה. "עברתי משידור חדשות אחד לשני והבנתי שקרה דבר נורא. כל אימת שמישהו במשפחה שלך מעורב בפרויקט כזה, אתה חייב להיות מוכן בתוכך לחדשות כאלה… אם זה יכול היה לקרות לאחרים, זה יכול היה לקרות גם לך. הפעם זה קרה לנו".

ברחבי הודו שמעו אנשים בחלחלה על הרס מעבורת החלל קולומביה ועל מות כל אנשי הצוות. "קשה להאמין שזה היה גורלה של הילדה שבילדותה חלמה להגיע לירח", אמרה חברה ללימודים לשעבר של צ'אוולה. בעיר מולדתה קרנל, במדינה הצפונית הריאנה, יצאו מאות תושבים לרחובות והתאספו להתפלל כאשר נודע על הטרגדיה. כתב בי-בי-סי בדלהי, אדם מינוט, אמר שצ'אוולה נחשבה גיבורה לאומית בהודו וכי אין ספק שמותה יעורר תחושה עזה של אובדן ויגון.

ראש הממשלה, אטאל ביהארי וג'פאיי, שיגר מסר תנחומים לנשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש. "לנו בהודו העובדה שאחת מהאסטרונאטים היתה אשה ילידת הודו הופכת טרגדיה זו למכאיבה עוד יותר", נאמר במסר. הוא הוסיף: "לבנו יוצא למשפחות הגברים והנשים הצעירים המבריקים שנספו במעבורת".

הודו מעלה על נס את מי שעזבו את הודו כדי לעבוד ולחיות בארצות חוץ והצליחו שם. הם נחשבים גיבורים וגיבורות. שמה של צ'אוולה הופיע בראש הרשימה של הודים ידועי שם ומוכשרים. בשבת פירסמו כל העיתונים הארציים את תצלומי האסטרונאוטית בעמוד הראשון כדי לציין את מה שהיתה אמורה להיות שיבה עטורת ניצחון לכדור הארץ.

צ'אוולה היתה מקור לגאווה לאומית. במאמר אחד כונתה "האשה ההודית הראשונה ששאפה להגיע לכוכבים". קלסתרה התנוסס על עמוד השער של המגזין" "India Today לפני שבועיים. סוכנות הידיעות פי-טי-איי חישבה מתי על ההודים לצפות בשמים כאשר המעבורת שבה טסה צ'אוולה תעבור מעליהם. הסוכנות בישרה לקוראים בדרום בומביי ובמדרס את המועד המדויק שבו הם יכולים לנפנף לשלום לבת ארצם.

תושבי העיר הקטנה קרנל ציפו בשבת לחגיגה שהפכה לאבל. בבית הספר טאגורה בל ניקטן, שבו למדה צ'וואלה, התאספו כ-300 ילדים לערב של חגיגות, שירים וריקודים, לציון הנחיתה המתוכננת. "השמחה התחלפה בהלם, זעזוע ותנחומים", אמר מנהל בית הספר רג'אן למבה. למרות הקור הלכו תושבי קרנל במוצאי שבת למקדשים כדי לצלצל בפעמונים לכבודם של צ'וואלה וחבריה לצוות.

אם כי תושבי הודו יחושו תחושה עמוקה של אובדן, צ'אוולה אכן היתה, כפי שתוארה ב-,India Today הודית גלובלית. בראיון בעיתון משנת 1998 אמרה צ'וואלה: "מעולם לא חשבתי באמת שאני הראשונה או השנייה במשהו, או שאני בת עיר קטנה. זה פשוט היה דבר שרציתי לעשות. היה לי חשוב מאוד ליהנות מכך". לא מזמן אמרה שהיא אמנם שואבת גאווה רבה משורשיה, אך היא לא רואה את עצמה כהודית בחלל. "כשאתה מתבונן בכוכבים ובגלקסיה אתה מרגיש שאתה לא בא רק מפיסת קרקע ספציפית, אלא ממערכת השמש והכוכבים הזאת", אמרה.
 
 

     
   

הודו: לווין ייקרא על שם קלפאנה צאוולה  
 
האסטרונאוטית ההודית שנספתה בהתרסקות ה"קולומביה" תונצח בלוויין חיזוי חדש; הנשיא כלאם: היא תהיה סמל ומופת לדור הצעיר; הקולג' בו למדה הקים קרן לזכרה
 
18.2.2003 
 
 
קלפאנה צ'אולה במעבורת קולומביה, ימים אחדים לפני האסון. צילום: נאס"א

ממשלת הודו מתכוונת לקרוא ללויין חיזוי שהוכנס למסלול בחלל לפני זמן קצר, על שמה של קלפאנה צ'אולה, האסטרונאוטית ההודית שנספתה בהתרסקות מעבורת החלל "קולומביה".

הפרלמנט בניו דלהי הקדיש הבוקר את פתיחת ישיבתו לזיכרה של צ'אולה. הנשיא עבדול כלאם, איש הטילים של הודו ואבי תכנית הגרעין שלה, אמר דברים לזכרה. בקול ישראל דווח שהנשיא אמר כי "יש לקוות שקלפאנה צ'אולה תהיה סמל ומופת לדור הצעיר בהודו, והם יעיזו להציב לעצמם יעדים גדולים ויצליחו להשיגם בעבודה קשה, כפי שעשתה האסטרונאוטית ההודית".

מחלקת לימודי החלל של הקולג' שבו למדה צ'אולה כבר הודיע כי היא מקימה קרן למלגות לזכרה, שתעניק בכל שנה פרס בסך 25 אלף רופיות (כ-500 דולר).  
 
 
בעלה של קלפנה צאולה – אין להאשים את נאס"א  
 טוען כי הוא מייצג את כל המשפחות * ביקר באוניברסיטה בה למדה בהודו 
 
28.3.2003
 
מאת: אבי בליזובסקי
 
 
 
משפחות שבעת האסטרונאוטים שנהרגו בהתפוצצות קולומביה ב-1 בפברואר אינם מאשימים את נאס"א, כך מסר בעלה של האסטרונאוטית ילידת הודו, קלפנה צ'אולה ביום חמישי. "זהו סיכון שידענו עליו, כמו שקורה למשפחות של טייסים בצבא", אמר ז'אן פייר האריסון ל-40 סטודנטים לאווירונאוטיקה בקולג' להנדסה של פאנג'ב, שבו למדה אשתו לפני 25 שנים. "בכל יוזמה אנושית יקרו תמיד טעויות."
שבעת האסטרונאוטים ובני משפחותיהם תכננו לבקר בהודו ביחד במארס, ואולם בסופו של דבר הגיע האריסון לבדו לעיר שבצפון הודו.
הוא אמר שהמשפחות שומרות על קשר סדיר ואולם "הרגשות צריכים עדיין להסתדר" באשר למתיהם.
חוקרי התאונה אמרו בינתיים כי פגיעה בכנף השמאלית גרמה לאוויר חם לחדור ולהרס הקולומביה ולמות שבעת האסטרונאוטים. החוקרים עדיין לא יודעים מה גרם לסדק הזה.
"אין להאשים את נאס"א או כל אדם אחר. הם עשו את העבודה הטובה ביותר שיכלו לפי הנתונים שהיו בידיהם", אמר האריסון.
צ'אולה, 41, עזבה לארה"ב בשנת 1980 והפכה לאסטרונאוטית הראשונה ממוצא הודי ב-1994. היא פגשה את האריסון ב-1982 כאשר השניים למדו באוניברסיטת טקסס בארלינגטון והתחתנו שנה מאוחר יותר.
"דיברנו על כך והיא אמרה שאם הדר צריך לקרות, הוא יקרה," אמר. "זו לא דרך כל כך נוראה ללכת משום שזה קרה בחלל. אני מבין שזה משהו שהיא רצתה לעשות".
צ'אולה היא גיבורה לאומית בהודו ובנות צעירות אמרו כי היא נתנה להם השראה כדוגמה של מצוינות שהיא מילאה במדע ובטכנולוגיה."
"מה שמשך אותי אליה היה האש הפנימית שלה לעשות הכל טוב. היא היתה נחושה להפיק תועלת מכך למשהו. היא היתה אדם מאוד פרטי", אמר האריסון, שנולד באנגליה לאם צרפתיה ואב אנגלי. הוא עבר לארה"ב ב-1974.
 
 
 
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן