צדק: חבר או אויב?

האמונה הרווחת שצדק פועל כמעין מגן שמיימי במערכת השמש, מסיט אסטרואידים וכוכבי שביט ממערכת השמש הפנימית, נבחנה לראשונה בסדרת מחקרים שמעריכים את מידת הסיכון לכדור הארץ ארץ בפני עצמים שמימיים

הפגזה עצומה של אסטרואידים ושביטים
הפגזה עצומה של אסטרואידים ושביטים

האמונה הרווחת שצדק פועל כמעין מגן שמיימי במערכת השמש, מסיט אסטרואידים וכוכבי שביט ממערכת השמש הפנימית, נבחנה לראשונה בסדרת מחקרים שמעריכים את מידת הסיכון לכדור הארץ ארץ בפני עצמים שמימיים.

בקונגרס האירופאי למדעים פלנטאריים, שהתקיים בשבוע שעבר בפוטסדאם – גרמניה, הציג דר' יונתן הורנר מהאוניברסיטה הפתוחה בבריטניה, מחקר על סכנת הפגיעה של השוכנת לארץ מקנטאור – עצם בריכוזי אסטרואידים וכוכבי שביט בקרבת צדק. התוצאות מצביעות שנוכחותו של כוכב צדק לאו דווקא מקטינה את קצב הפגיעות המשוער בכדור הארץ.

"הרעיון כי כוכב דמוי-צדק משחק תפקיד חשוב בהקטנת הפגיעות בכוכבים הוא אמונה רווחת, " אמר דר' הורנר, "אך בעבר נעשה רק מחקר אחד רציני על נושא זה, שהתמקד בסכנה מפני כוכבי שביט *ארוכי מחזור*. אנחנו מבצעים סידרה ממושכת של מחקרים של סיכוני ההתנגשות במערכות כוכבים, תחילה על ידי בחינת מערכת השמש שלנו, מאחר שאנחנו יודעים עליה הכי הרבה!"

הצוות בקונגרס האירופאי פיתח רכיב למחשב שמסוגל לאתר מאה אלף קנטאורים במערכת השמש. ההדמיה בוצעה חמש פעמים: בתחילה עם צדק במסה הנוכחית שלו, פעם ללא צדק, ואז עם כוכבי-לכת שמסתם שלושת-רבעי מסת צדק, (לשם השוואה, מסת שבתאי היא שליש ממסת צדק). הצוות מצא כי קצב התנגשות הגופים עם כוכב-לכת כמו צדק ניתן להשוואה למצב שבו צדק לא קיים, כלומר לצדק אין השפעה משמעותית, בכל זאת כאשר מסתו של צדק הייתה נמוכה יותר (למשל כמסת שבתאי), כדור הארץ סבל מעלייה בפגיעות מחגורת הקנטאורים.

"מצאנו שבמידה וכוכב לכת במסת שבתאי או גדול יותר היה תופס את מקומו של צדק, מספר הפגיעות בארץ הייתה עולה." אמר הורנר, "בכל זאת החישובים הראו שגם אם צדק לא היה קיים, לא היה שינוי בקצב הפגיעות הנוכחי בארץ. זאת במקום הצפי ההגיוני כי צדק פועל כמגן שמיימי. ניראה איפוא, כי צדק נותן ביד אחת ולוקח מהשנייה."

המחקר מלמד כי במצב שבו אין כוכב-לכת דמוי-צדק אז חגורת הקנטאור לא תופנה כלפי מסלול חוצה-ארץ, כלומר קצב התנגשות בכדור הארץ יהיה נמוך. לעומת זאת כוכב-לכת בעל מסת-שבתאי יספק את הגרביטציה המתאימה להזרקת עצמים למסלול חוצה-ארץ אך לא יהיה גדול בכדי לפלוט עצמים אלה מחוץ למערכת השמש. כלומר בכל זמן נתון יהיו יותר עצמים במסלול החוצה את מסלולו של כדור הארץ, ולכן יהיו יותר פגיעות.

בכל זאת לכוכב-לכת במסת צדק יש את הכוח הגרביטציוני לדחוף עצמים מחוץ למערכת השמש, לכן אם צדק שולח עצמים למסלול חוצה-ארץ, זה יכול מאוחר יותר לפלוט אותם ממערכת השמש וממסלול-ארץ.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

  1. יהודה הבדיקה נעשתה בלי צדק ותוצאות מראות כי אם או בלי צדק המצב היה אותו דבר הרי תחשוב שמלכתחילה הגופים האלה לא היו אמורים להיכנס למסלול סביבו אם הגיעו רק בגלל היותו שם, מצד שני אם הוא לא היה שם הם לא היו מגיעים לשם… (?)

  2. האסטרואידים והשביטים באזור צדק נמצאים שם בזכותו ולכן קצת לא "הוגן" לבדוק מה תהיה ההשפעה של האסטרואידים והשביטים באזור צדק בלי צדק, או עם צדק קטן יותר.
    את הבדיקה היה צריך לעשות בלי צדק בכלל במערכת השמש , קרוב לוודאי שמיליוני השביטים והאסטרואידים שהיו מסתובבים חופשי היו מסכנים יותר את כדור הארץ.
    לי נראה שגופים כמו צדק ושבתאי וגם שאר כוכבי הלכת הגדולים, מהווים שואב קוסמי אדיר לכוכבי שביט ואסטרואידים ומותירים רק חלקיק האחוז מהם לסיכון כוכבי הלכת הקטנים.
    סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן