סיקור מקיף

נאס"א מעניקה לצדק משימה לירחיו הקפואים

נאס"א בחרה בנורת'רופּ גרומן: טכנולוגיות חלל (Northrop Gtumman) כחברה שתבנה לה ספינת החלל פרומתאוס – מקפת לירחיו הקפואים של צדק (JIMO-Jupiter Icy Moons Orbiter)

אריאל אייזנהנדלר

נאס"א בחרה בנורת'רופּ גרומן: טכנולוגיות חלל (Northrop Gtumman) כחברה שתבנה לה ספינת החלל פרומתאוס (טיטאן מהמיתולוגיה היוונית, שגילה לבני האדם את האש ונענש על כך מהאלים, וכן שמו של אחד מירחיו של שבתאי) – מקפת לירחיו הקפואים של צדק (JIMO-Jupiter Icy Moons Orbiter)- והעניקה להם חוזה של 400 מיליון דולר לכיסוי עלויות עד שנת 2008. JIMO ישתמש במנוע יוני המונע ע"י כוח גרעיני כדי להיכנס למסלולים סביב כל אחד מירחיו הקפואים של צדק: קאליסְטוֹ (Callisto), גַנימֵד (Ganymede) ואירופה (Europa). לכשתיכנס למסלול, החללית תוכל לבחון את כל אחד מהירחים בפירוט רב ע"י מגוון מכשירים כדי לנסות ולהבין את הרכבם, ההיסטוריה שלהם והאם יוכלו להתהוות בהם תנאים לחיים.

המעבדה להינע סילוני (JPL-Jet Propulsion Laboratory) של נאס"א שבפאסאדנה, קליפורניה בחרה בנורת'רופּ גרומן: טכנולוגיות חלל שבחוף רֵדוֹנְדוֹ (Redondo Beach), קליפורניה כקבלנים לתכנון משותף למשימה המוצעת של ספינת החלל פרומתאוס: מקפת לירחיו הקפואים של צדק – JIMO. החוזה מעניק כ-400 מיליון דולרים בקירוב, שאמורים לכסות את העבודה עד אמצע 2008.

משימת פרומתאוס- JIMOהיא חלק ממשימה שאפתנית להקיף ולחקור שלושה ירחים של צדק, שגודלם כגודל פלנטות, אותם ירחים: קאליסְטוֹ, גַנימֵד, ואירופה, עשויים להכיל אוקיאנוסים עצומים מתחת לפני השטח הקפואים. כור גרעיני יאפשר את ביצוע המשימה, שתשוגר בעשור הבא.

JIMO תהיה משימתה הראשונה של נאס"א בא יעשה שימוש בהינע חשמלי-גרעיני, שיאפשר לחללית להקיף את כל אחד מהעולמות הקפואים לשם ביצוע מחקר מקיף של הרכבם, ההיסטוריה שלהם והיכולת שלהם לתמוך בחיים.

בנוסף, משימת JIMO, בשילוב עם "חזון מחקר החלל" (Vision of Space Exploration), מפתחת ומדגימה טכנולוגיות ויכולות בתמיכה ישירה לשם מימוש החזון, הכוללות מערכות חלל בכוח חשמלי-גרעיני ומערכות הינע חשמליות-גרעיניות.

אילוסטרציה, קרדיט: נאס"א

"הרכבנו צוות יוצא מהכלל של מקצוענים כדי לקחת אותנו לשלב הבא של המשימה. לראות את המשימה מתפתחת הוא דבר מפצה ואני בטוח שיש לנו כאן צוות טוב שיוביל אותנו הלאה," אומר ג'ון קאסאני (John Casani), מנהל הפרוייקט למשימת JIMO ב- JPL.

תחת החוזה נורת'רופּ גרומן יעבדו עם צוות ממשלתי כדי להשלים את התכנון המוקדם של החללית. העבודה כוללת פיתוח חומרה, תוכנה ובחינת הפעילות של תכנון החלק הלא גרעיני של החללית, וכן פיתוח ממשקי החללית, הכור החללי והמכשור מדעי. הקבלנים אחראים על שילוב הטכנולוגיות הממומנות והמסופקות מידי הממשלה לתוך החללית. בנוסף הם אחראים על הרכבת, שילוב ובחינת מערכות החלל בתיאום עם דרישות ממשלתיות יישומיות. הצוות הממשלתי יתכנן במשותף את החללית עם הקבלנים. נאס"א תספק את רכב השיגור. המשרד לכורים של חיל-הים האמריקאי, השייך למחלקה לאנרגיה שבוושינגטון, יהיה הבעלים והאחראי על כור החלל. הצוות הממשלתי כולל את: המעבדה להינע סילוני (JPL); מרכז המחקר איימס (Ames) של נאס"א שבמופט פילד (Moffett Field), קליפורניה; מרכז המחקר גְלֵן (Glenn) שבקְליבְלֵנְד; מרכז החלל ע"ש קנדי שבפלורידה (John F. Kennedy Space Center); מרכז המחקר לאנְגְלי (Langley) שבהאמְפְטוֹן (Hampton), וירְג'ינְיָה ומרכז טיסות החלל מארְשאל (Marshall) שבהאנְטְסְוויל (Huntsville), אלַבאמָה. בנוסף הוא כולל את המשרד לכורים של חיל-הים האמריקאי הכולל בתוכו את המעבדה לכוח גרעיני נוֹלְז (Knolls) שבשְכֶנֵקְטאדי (Schenectady), ניו-יורק; מעבדות בֵטיס (Bettis), פיטְסְבוּרְג. הצוות כולל גם את המעבדות הלאומיות של המחלקה לאנרגיה המספקות תמיכה.

מכשור המשימה יירכש בצורה תחרותית ע"י "הכרזת הזדמנות" מפי נאס"א. שלושה נושאים במקביל, המזוהים ע"י צוות הגדרה מדעי מורשה של נאס"א, מניעים את חקירות JIMO המוצעות:
1. להעריך את מידת האוקיינוסים שמתחת לפני השטח הקיימים על הירחים.
2. למידת ההרכב הכימי של הירחים, כולל חומרים אורגניים ותהליכים על פני השטח המשפיעים עליהם.
3.לבחון בקפידה את כלל מערכת צדק ובפרט את יחסי הגומלין שבין צדק לאטמוספירות ופנים הירחים.

JIMO מנוהל ע"י JPL והוא חלק מתוכנית פרומתאוס- תוכנית הבוחנת סדרת יוזמות לפתח מערכות כוח וטכנולוגיות לחקר החלל בהשראת "חזון מחקר החלל" (Vision of Space Exploration). JPL, מחלקה במכון לטכנולוגיה של קליפורניה, מנהלת את משימת JIMO המוצעת עבור דירקטוריון מערכות משימות המחקר (Exploration Systems Mission Directorate) של נאס"א בוושינגטון.

למידע נוסף אודות המשימה או נאס"א בקרו באתרים הבאים:
דף פרומתיאוס באתר נאס"א
דף JIMO באתר המעבדה להינע סילוני
להודעה המקורית של נאס"א

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~971418109~~~19&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן