סיקור מקיף

יפן שיגרה לווייני ריגול; צפון קוריאה: "זו פעולה עוינת"

תפנית חדה בתוכנית החלל היפנית, שהוגדרה למטרות שלום בלבד. הרקע: מתיחות עם צפון-קוריאה, שכבר מאיימת בשיגור טילים ארוכי טווח

אבי בליזובסקי

בתמונה מעבורת החלל היפנית המתוכננת תקווה -1 (hope 1)
בתמונה מעבורת החלל היפנית המתוכננת תקווה -1 (hope 1)

יפן חנכה אמש (יום ו', 28/3/03) פרוייקט עקיבה בחלל בעלות של שני מיליארד דולר, עם שיגור ראשון של שני לווייני ריגול. השיגור בוצע על-רקע החשש הגובר מהטילים ארוכי הטווח של צפון-קוריאה, ומתוכניתה לפתח נשק גרעיני.

שני הלוויינים ששוגרו מצויידים במצלמות, מכ"מים ומערכות עקיבה מתקדמות, האמורות לספק מידע באופן רציף ובכל תנאי מזג האוויר. הלוויינים מתוכננים להקיף את כדור הארץ במשך כחמש שנים, כשהם נעים בגובה של 400 עד 600 ק"מ מעל הקרקע.

בעתיד הקרוב אמורה יפן לשגר שני לווייני ריגול נוספים לחלל. ארבעת הלוויינים יחד יספקו למדינה תמונה טובה של הנעשה בשטחן של שכנותיה, כמו גם בשטחן של ארצות מרוחקות. עד עתה סיפקה ארה"ב ליפן תצלומי לוויין מעודכנים.

שיגור לווייני הריגול מהווה אבן דרך בתוכנית החלל היפנית, שהוגבלה במקור למטרות לא-צבאיות בלבד. בטוקיו מבהירים שהשיגור לא נועד לקרוא תגר על צפון-קוריאה, אך מאשרים שתוכנית לווייני הריגול אמורה לספק התרעה מפני איום הטילים של פיונגיאנג.

בטוקיו זוכרים היטב שאך לפני חמש שנים, במהלך שיגור ניסיוני שערכה צפון-קוריאה, חצה טיל את האי המרכזי של יפן, בטרם נפל לתוך האוקיינוס.

צפון-קוריאה מצידה מיהרה לגנות את שיגור הלוויינים, וכינתה אותו "פעולה עוינת, שמפירה את רוח ההסכם הדו-צדדי בדבר הגבלת שיגור הטילים ארוכי הטווח". בפיונגיאנג מאיימים כי אם שיגור הלוויינים יימשך, תיאלץ צפון-קוריאה לערוך שיגורים ניסיוניים של טילים ארוכי טווח.

לידיעה בסי.אן.אן

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן