סיקור מקיף

יפן שולחת רובוטים לכור הגרעיני בפוקושימה

המונירובו מתוכנן לפעול ברמות קרינה שהן יותר מידי גבוהות לבני אדם. הוא בגובה של מטר וחצי והוא נע באמצעות זוג של מסלולי טרקטור * הוא בעל זרוע מרובת דרגות חופש שמטרתה להוציא מכשולים וגם לאסוף דגימות. לרובוט יש חיישנים שכוללים גלאי קרינה, מערכת מצלמה תלת-ממדית וחיישני טמפרטורה ולחות

מונירובו. מתוך אתר החברה המפתחת
מונירובו. מתוך אתר החברה המפתחת

הצוות שעובד על הכור הגרעיני בפוקושימה עתה קיבל תגבור שכולל רובוטים. המכונה הידועה בשם מונירובו (כלומר, רובוט מוניטור), נכנסה לפעולה ב-18 למרץ – זאת לפי העיתון היפני אשאי שימבון.

 

המונירובו מתוכנן לפעול ברמות קרינה שהן יותר מידי גבוהות לבני אדם. הוא בגובה של מטר וחצי והוא נע באמצעות זוג של מסלולי טרקטור. הוא מופיע בשני צבעים לבחירה, מונירובו בצבע אדום ומונירובו בצבע צהוב. הוא בעל זרוע מרובת דרגות חופש שמטרתה להוציא מכשולים וגם לאסוף דגימות. לרובוט יש חיישנים שכוללים גלאי קרינה, מערכת מצלמה תלת-ממדית וחיישני טמפרטורה ולחות. ניתן להפעיל את הרובוט ממרחק של בערך קילומטר.

המונירובו שוקל כ-600 קילו והוא מוגבל למהירות של 2.4 קילומטרים לשעה. עליו לשאת מגן מאוד עבה מפני הקרינה, בגלל שיש עליו אלקטרוניקה רבה ורגישה ביותר. בייחוד המצלמות שעליו בן רגישות ופגיעות להשפעות של הקרינה.

הרובוט פותח על ידי מרכז הטכנולוגיה לבטיחות קרינה היפני בשיתוף פעולה עם משרד הכלכלה, המסחר והתעשייה היפני. הוא פותח לאחר תאונה קודמת שהייתה ביפן עם כור גרעיני נוסף בטוקיאמורה ב-1999 שבה נהרגו שני עובדים.

המכונה הראשונה שנכנסה לשימוש בכור בפוקושימה היא המונירובו האדומה. לעומת המכונה האדומה, למונירובו הצהובה יש כלים לאיסוף אבק וחיישנים לגילוי גז דליק. מכונה זו תכנס לשימוש בימים הקרובים. מספר רובוטים נוספים פותחו לאחר האסון בטוקיאמורה, אבל לא נעשה בהם שימוש בינתיים. היפנים מקווים שהשימוש ברובוטים יצמצם את הצורך בעובדים אנושיים באזור הסכנה.

למעשה היפנים השתמשו ברובוטים גם בעת רעידת האדמה. מחלקת כיבוי האש של טוקיו מחזיקה רובוטי הצלה שידועים בשם רובוקיו. הם מרימים את הנפגע ממקום הסכנה ומוציאים אותו מטווח הסכנה. מחלקת כיבוי האש עצמה תכננה את הרובוקיו. הרובוט קשור בכבל שאורכו הוא 99 מטר והוא מצויד במצלמות אינפרא אדומות ומגאפון. כמוכן הוא בעל חיישנים אולטרא סוניים שמסוגלים למצוא קורבנות במקומות שאליהם מחלצים אינם יכולים להגיע – כמו למשל בתים בוערים. על הרובוט יש מיכל חמצן לניצולים שעשויים להזדקק לכך. החיסרון היחיד של הרובוט הוא שלא ניתן לגרור עליו כמה קורבנות בו-זמנית. אבל אולי בדגם המשופר שלו כן יהיה ניתן לעשות זאת.

לידיעה בנושא בפופיולר סיינס

לידיעה בנושא בניו סיינטיסט

 

5 תגובות

 1. ל-1 איש. רובוט אמיתי ועצמאי נקרא גולם. שמעת על הגולם מפרג? אני מקווה כי זה לא אתה.
  אם אינני טועה המילה רובוט נגזר מהמילה רבותה בשפה הסלבית, שפרושה עבודה.

 2. To: מאת איש
  you, in your reaction (no.1), shawing that even in our days, some pupeles
  ,and you are among them,are much mor stupid than some primitiv robots
  good night to you and yor clever dog

 3. רק אני חושב שזה הרעיון הכי גרוע בעולם? היפנים האלה לא קוראים ספרים?
  כל פעם שניסינו דבר כזה הרובוטים הפכו בעזרת הקרינה הרדיואקטיבית ליצורי-על. נכון שייתכן שהם יהיו טובים, אבל לא בטוח!!!

  שלא יגידו אחר כך שאף אחד לא התריע.

 4. רובוט שנשלט מרחוק ע”י בני אדם הוא בעיני רק חצי רובוט. רובוט אמיתי אמור לפעול בצורה עצמאית אוטונומית לגמרי ולקבל החלטות בעצמו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן