סיקור מקיף

יפן מבקשת לבנות בסיס רובוטי על הירח עד שנת 2020

פאנל שמונה בידי ראש ממשלת יפן הכין תוכניות ראשוניות לפיהן הרובוטים יחלו בבניית בסיס ליד הקוטב הדרומי של הירח. הבסיס הרובוטי יופעל על ידי כוח השמש. עלות הפרויקט – כ-2.2 מיליארד דולרים

מאת: ננסי אטקינסון ; תרגום: אבי בליזובסקי

תפיסת אמן של בסיס ירחי רובוטי. איור JAXA
תפיסת אמן של בסיס ירחי רובוטי. איור JAXA

סוכנות החלל היפנית, JAXA מתכננת לבנות בסיס על הירח עד שנת 2020. לא מדובר בבסיס מאויש אלא בכזה הנבנה גם עבור רובוטים. פאנל שמונה בידי ראש ממשלת יפן הכין תוכניות ראשוניות להנחתתת רובוטים דמויי אדם ורכבים רובוטיים על הירח בשנת 2015 . הרובוטים הללו יתחילו לאחר מכן בבניית בסיס ליד הקוטב הדרומי של הירח. הבסיס הרובוטי יופעל על ידי כוח השמש, בעלות כוללת של כ-2.2 מיליארד דולרים, אומר יו”ר הפאנל ונשיא אוניברסיטת ווסדה (WasedaUniversity), קטסוהיקו שיראי (Katsuhiko Shirai).

כמה מהאנדרואידים הללו ישקלו כ-300 ק”ג וינועו על שרשראות דמויות שרשראות טנק. לפי הדיווח הם יוכלו לפעול ברדיוס של 100 קילומטרים מהבסיס. הם יצויידו בפאנלים סולאריים, סיסמוגרפיים לחקר פנים הירח, מצלמות ברזולוציה גבוהה, וזרועות שתוכלנה לאסוף דוגמאות סלעים, שיושבו לכדור הארץ בטיל שייועד לכך.

המיקום המדויק של הבסיס ייבחר בעזרת התמונות ששיגרה מקפת הירח היפנית קאגויה, שצילמה תמונות מרהיבות של פני השטח של הירח.

רובוט שיפעל בבסיס הירח. איור: JAXA
רובוט שיפעל בבסיס הירח. איור: JAXA

קודם לכן הודיעה סוכנות החלל היפנית כי היא מתכננת להקים בסיס מאויש על הירח החל משנת 2030 ובסופו של דבר, הבסיס הרובוטי יהיה מעין מבשר של בסיס זה. התוכנית קוראת לאסטרונאוטים לבקר בירח החל משנת 2020, דומה לזו של הארגון ההודי לחקר החלל (ISRO) שגם שם מקווים לשגר משימה מאוישת לירח. סוכנות החלל הלאומית הסינית (CNSA) אמרה כי גם הם מבקשים לשגר בני אדם לירח עד שננת 2030.

ומה תעשה נאס”א בנידון? תוכנית קונסטליישן לחזרה לירח בוטלה, אך היא לא תבוטל בלי קרב מטעם חברי קונגרס ואחרים, ואולם גם אם נאס”א תחליט לשגר את המבצע המאויש הבא לאסטרואיד או למאדים, הם יצטרכו להשתמש בירח לצורך אימונים.

עדיף שכולנו נפעל ביחד כדי שהחזרה לירח אכן תתממש.

7 תגובות

 1. טוב מאוד! תחרות בחלל !
  גם מירוץ החלל הקודם הביא לפריצות טכנולוגיות וזה מצויין שיש עכשיו הרבה שחקניות. החלל שייך לכולם ואסור שהוא ייפול לידי מדינה כזו או אחרת או אף ארגון כזה או אחר.

 2. השמועות אומרות גם שבתוך שני דורות אוכלוסיית ענק של רובוטים תחליף את כל תושביה האנושיים של יפן.

 3. יפן אינה קוטלת קנים כלל וכלל. הנה ידיעה שהופיעה כאן באתר לפני שבוע בלבד :

  האוניברסיטה הפתוחה,‏ יום שני, 24 במאי 2010
  פרופ’ יואב יאיר מהמחלקה למדעי הטבע והחיים באוניברסיטה הפתוחה הוזמן להשתתף כחוקר אורח במחקר שיסקור את האטמוספירה של כוכב הלכת השכן – נוגה

 4. יפן היא המדינה השלישית בעוצמתה הכלכלית (כפי שהדבר בא לידי ביטוי בתל”ג של 5 טריליון דולר לשנה) אחרי ארה”ב (15 טריליון דולר לשנה) וסין (6). זאת כמובן כמדינה בודדת. אם מחשבים את כל מדינות אירופה ביחד, הם במקום השני עם 15 טריליון, ויפן איפוא רק רביעית אבל הם מסוגלים להוציא את הכסף אם הם רוצים (2 מיליארד דולר) בשנה אחת מבלי למצמץ.
  יש הבדל מהותי בין יפן לבין סין והודו אם כי גם הן סוגרות את הפער (שקיים בכל אופן בתל”ג לנפש, כי הן הרבה יותר מאוכלסות).

 5. עלות של 2.2 מיליארד דולר איננה גבוהה מדי עבור יפן, ייתכן אפילו שהדבר יאיץ את הצמיחה ביפן.
  לדעתי יש כדאיות שישראל תצטרף למיזם שכזה שאינו כולל את ארה”ב ומערב טכנולוגיות עתירות ידע בתחום הרובוטיקה (תחום בו ישראל חזקה).

 6. האם כל ההצהרות של יפן סין והודו הן סתם דיבורים, כיוון שמבצע כזה גדול עליהם בכמה שלבים, או שארה”ב נשארת מאחור?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן