סיקור מקיף

יפן שיגרה את החללית לירח

ב-13 בספטמבר שיגרה יפן את החללית הגדולה ביותר מאז סיום מבצע אפולו שתקיף את הירח

שיגור החללית קאגויה
שיגור החללית קאגויה

חללית יפנית שאמורה להיות החללית הגדולה ביותר שתקיף את הירח מאז תקופת אפולו המריאה לחלל ביום שישי במשימה שאפתנית לחקור את מקורו של השכן הפלנטרי של כדור הארץ. החללית, ששמה קאגויה (כמסורת היפנים הםנותנים את השם רק לאחר הצלחת השיגור) המראינה ב01:31 שעון גריניץ' יום שישי, שעות הבוקר ביפן. החללית אמורה להקיף את כדור הארץ פעמיים לפני שתחל במסע בן חמישה ימים לירח, מסרה סוכנות החלל היפנית ג'אקסה. החללית, שעד כה כונתה בשם סלן, קיצור ל-SELenological and ENgineering, ואשר זכתה לשם החדש נושאת 14 מכשירים מדעיים ושני מיקרו לוויינים קטנים.

הציוד נועד למיפוי מפורט של פני השטח של הירח, לחקור את פנימו של הירח ולחקור את שדה המשיכה הירחי. "כל הנתונים שייאספו בידי קאגויה יספקו לנו ידע מדעי חדש למחקרים אודות המקור וההתפתחות של הירח" אמר מנהל פרויקט סלן בג'אקסה, יושידה טאקיזאווה, באתר האינטרנט של הסוכנות. קאגויה נקראת על שמו של קאגויה הים, נסיך הירח המוכר מאוד בפולקלור היפני, והיא נושאת שמות ומסרים מבני האדם בכדור הארץ כחלק ממבצע "Wish Upon the Moon" עליו הכריזה הסוכנות.

החללית מצוידת גם במצלמה ברזולוציה גבוהה המתוכננת להקליט תמונות סטילס ווידאו של כדור הארץ כשזה יזרח עבור החללית מאחורי קרקע הירח. הדבר אפשרי משום שהחללית לא נמצאת במקום אחד אלא מקיפה כל הזמןאת הירח, ולפיכך כדור הארץ נע לעומתה בשמים. "הירח הוא אחד מהגופים החביבים על היפנים" אמר שיניצ'י סובו, מתאם המדענים ודובר הפרויקט, לאתר ספייס.קום. "אני סבור כי העם היפני מצפה להצלחת המבצע ובמיוחד לראות את כדור הארץ זורח מעל הירח." עלות המבצע למשלם המסים היפני 480 מיליון דולר לערך, והוא מתוכנן להמשך כשנה, אמר סובו.

שיגור המשימה התאפשר לאחר שמונה שנות פיתוח וסדרת עיכובים, שהאחרון שבהם היה התקנה לא נכונה של מעבה, קונדנסר (מכשיר אופטי לריכוז קרני אור; מכשיר להפיכת חומר גזי לנוזל) על אחד מהלוויינים הקטנים המתלווים לקאגויה. מזג אוויר קשה באתר השיגור מנע שיגור מתוכנן ליום רביעי.קאגויה איננה החללית הראשונה לירח של יפן, אך היא השאפתנית ביותר. בשנת 1990 שיגרה יפן את החללית היטן שחלפה פעמים אחדות ליד הירח, שיגרה מתוכה לווין קטן בשם האגאמורדו, והחלה להקיף את הירח. החללית רוסקה על קרקע הירח ב-.1993 . קאגויה היא החללית הראשונה בצי של חלליות שישגרו מדינות שונות בשנתיים הקרובות – החללית שנז'ה 1 הסינית מתוכננת לשיגור בהמשך 2007 והחללית LRO של נאס"א וצ'אנדראיאן 1 של הודו מתוכננות לשיגור ב-2008.

לידיעה בספייס.קום

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. בהצלחה ליפנים ובהצלחה לכולנו. אבי, בבקשה עדכן אותנו בהקדם האפשרי בעניין המרתק הזה. אתה החלון הכי נח שלנו למדע פופולרי. מעולה!

    יאללה, לירח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן