סיקור מקיף

הפסקת החיסונים ביפן – ולמה צריך להיזהר מהסקת מסקנות חפוזה

לפני ארבעה ימים קיבלו ארבעה תינוקות ביפן, בני חצי-שנה עד שנתיים, חיסונים כנגד דלקת קרום המוח ונגד חיידק הפנאומוקוקוס הגורם לדלקות ממינים שונים, מדלקת קרום המוח ועד לדלקת ריאות. כל הארבעה נפטרו זמן קצר לאחר מכן, וסיבת המוות עדיין לא נקבעה באופן סופי

חיידק הפנאומוקוקוס. מתוך ויקיפדיה
חיידק הפנאומוקוקוס. מתוך ויקיפדיה

דיסקליימר: הרשומה נכתבה בהתייעצות עם ד"ר קרן לנדסמן, מתמחה לאפידמיולוגיה ובריאות הציבור. שני הכותבים שייכים לקבוצת ה- 'ספקנים', האמונה על שמירה על בריאות הציבור וביעור (וביאור) של מיתוסים מזיקים ושרלטנים בשוק הפסאודו-מדעי והפסאודו-רפואי. אף אחד מהכותבים אינו מקבל תשלום עבור שירותי ייעוץ או דברור מחברות לייצור חיסונים.

 

לפני ארבעה ימים קיבלו ארבעה תינוקות ביפן, בני חצי-שנה עד שנתיים, חיסונים כנגד דלקת קרום המוח ונגד חיידק הפנאומוקוקוס הגורם לדלקות ממינים שונים, מדלקת קרום המוח ועד לדלקת ריאות. כל הארבעה נפטרו זמן קצר לאחר מכן, וסיבת המוות עדיין לא נקבעה באופן סופי. ביפן החליטו השלטונות לעצור באופן זמני את השימוש בשני סוגי חיסוני הילדים, עד לפרסום מסקנותיו של צוות מומחים שיבדוק את הנושא ויודיע על החלטתו, כפי הנראה עוד היום.

והחיסונים הללו נמצאים בשימוש גם בישראל.

מפחיד? מבהיל? בהחלט כן. כאב צעיר פוטנציאלי, כל ידיעה שכזו מקפיצה אותי מהכסא וישר לרב גוגל. אבל כמו ברוב המקרים של היסטריה המונית, אם נבחן את כל העניין באופן שקול והגיוני, נבין שאין כאן הרבה סיבה לדאגה, ושעיקר המהומה מגיעה בעיקר מהנטייה הברוכה לגונן על הילדים שלנו מכל גורם מאיים, גם כאשר החשד קלוש שבקלושים.

נתחיל בלשאול – האם ייתכן שנפל פגם בחיסונים? שחומר רעיל כלשהו חדר לתוך התמיסות? ובכן, כדאי לזכור ששני החיסונים בהם מדובר מיוצרים באופן תעשייתי והמוני. מיליוני ילדים מקבלים את אותם חיסונים בדיוק מדי שנה בארצות-הברית, ביפן וגם בישראל. עד עתה, לא התקבלו דיווחים נוספים על בעיות בריאותיות במקבלי החיסונים. גם חברות החיסונים אינן מאמינות שמדובר בבעיה בפס הייצור. סביר להניח לפיכך שהחיסונים בטוחים לשימוש.

מה שמשאיר את השאלה: אז מה בעצם קרה כאן?

והתשובה, כרגיל, היא סטטיסטית.

סיבת המוות של התינוקות עדיין אינה ברורה לנו, אך החשדות מתרכזים בגורם שאינו קשור לחיסונים. אחד הגורמים הנפוצים ביותר לתמותת תינוקות הוא תסמונת המוות בעריסה, שגם הסיבה לו אינה ברורה לגמרי – אך ידוע שאינה קשורה לחיסונים. מתוך כל עשרת-אלפים תינוקות, מתים בין שלושה לשמונה מהתסמונת. חישוב מהיר ומן המותן מראה שכאשר מדובר באוכלוסיה של מיליון ילדים המקבלים את החיסון, יש סיכוי טוב שלפחות 300 תינוקות ימותו במהלך שנה נתונה, ובשנים רעות המספר יכול לעלות עד קרוב לאלף. ועם קצת (הרבה) מזל רע, בהחלט ייתכן שכמה מהתינוקות ימותו באותו הזמן. וזה עוד בלי להזכיר את העובדה (לפי ד"ר פול אופיט, מומחה לחיסונים) ששניים מהתינוקות סבלו מבעיות בריאותיות קשות עוד לפני מתן החיסון.

אבל מה הסיכוי שארבעה תינוקות ימותו זמן קצר דווקא לאחר קבלת החיסונים? הסיכוי אינו קטן כפי שהוא נראה למתבונן מן הצד שאינו מבין סטטיסטיקה על בוריה. ניתן להשוות את המקרה ל- 'פרדוקס ימי ההולדת' (באלף אלפי הבדלות): מה הסיכוי שבכתה בת שישים ילדים, לשניים מהם יהיה בדיוק אותו תאריך לידה?התשובה האינסטינקטיבית שלנו מהמותן היא שהסיכוי נמוך – אבל ניתוח מתמטי של הבעיה מוכיח שהסיכוי לכך דווקא גדול מאד, ומגיע למעל 99 אחוזים. הסיבה לתוצאה הזאת מסובכת להסברה עבור המאמר הנוכחי (למרות שאני בטוח שעמיתי הטוקבקיסטים המלומדים ישמחו לנמק אותה), אבל היא מוכחת במציאות, וגם מביאה לכך שהסיכוי שארבעה ילדים ימותו לגמרי במקרה בדיוק באותו זמן לאחר קבלת חיסון, הוא גדול בהרבה מכפי שהיינו מצפים.

קל לעזוב את הנושא כאן, אבל אנחנו חייבים להמשיך ולשאול: האם החיסונים בטוחים לגמרי? התשובה לכך שלילית. בדומה לכל תרופה וחומר המוזרקים לגוף, גם החיסונים יכולים לגרום לתופעות לוואי או לזיהומים בחלק קטן מאד מהילדים. בין השנים 1988 ל- 2008 סיפק הממשל האמריקאי פיצויים לכמעט אלף הורים שילדיהם נפגעו מחיסונים. שימו לב: אלף מקרים של פגיעה, מתוך עשרות מיליוני ילדים שחוסנו במשך עשרים שנים.

אין בכוונתי לזלזל בפגיעה של אפילו ילד אחד מחיסון. כל פגיעה בילד היא דבר נורא, אך החיסונים מגוננים עלינו ממחלות קשות ונפוצות, שאילולא החיסונים היו יכולות לקטול בילדים בהמוניהן, ולהותיר רבים מהם משותקים (פוליו), חירשים, עיוורים ופגועי-מוחין (דלקת קרום המוח). הסיכון המזערי בנטילת החיסון מתאזן עם הרווח העצום לכלל האוכלוסייה.

החלטתו של הממשל היפני להפסיק את מתן החיסונים עד לבירור נסיבות המוות מובנת ומוצדקת, אך בעידן הנוכחי של הצפה במידע, חשוב לדעת לאלו נתונים להתייחס, ואיזו מידה של חשיבות לייחס להם. חשוב שלא להסיק מהנתונים הנוכחיים מסקנות שגויות, משום שהורה שמחליט להימנע מחיסון ילדיו חושף אותם לדלקות ריאות, לדלקות בקרום המוח ולמגוון של מחלות מדבקות שחותמן עשוי להיוותר על גוף הילד עד סוף חייו.

אז קחו יום, קחו יומיים עד שצוות המומחים של הממשל היפני מברר את המקרה, ואז לכו וחסנו את ילדיכם. כי מי שלא מחסן – פוגע בילד ובסביבתו.שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

22 תגובות

 1. מה שכמובן וחוזרים על אותה התשובה אין הוכחה מדעית שהמוות מחיסון קשר נסיבתי לא קשר סיבתי
  מהקשר העובדתי תמיד מתעלמים הוא לא קיים
  לאחד לשתיים לשלוש תגיד קשר נסיבתי
  שזה מגיע למאות ואלפים בעולם חובה לקחת את הצד השווה שבעל המקרים שהאסון בא בסמוך לחיסון
  המדע עושה מלאכתו רמיה במקום למצוא את שזה תפקידו הוא מנסה לקבוע את העובדות ובכח רק כדי למכור כמה שיותר חיסונים

 2. ספקן:
  האם ה"פ" בכינויך דרושה וכל מה שאתה מנסה זה לספק תחמושת לאידיוט?
  מה ש"שמת לב" אליו אינו נכון וכל מטרתך היא להתנפל על אנשים שאתה חולק על דעתם.

 3. ספקן! יפה דיברת.

  היכחדות הדינוזאורים מיוחסת גם לירידה ברמתו היחסית של החמצן באוויר, מה שתואם יפה את הממצאים שהבאת. זה עדיין אינו סותר את תרומתו הישירה של המטאור להיכחדות או להאצת התהליך.

  מה שהעלה את חמתנו על ננו איננו המילים שהביא בגנות החיסונים אלא הטלת הספק ביושרו של מביא המאמר באופן שנשמע כמו בדיחה מאד לא מוצלחת.

 4. שמתי לב שרוב המגיבים הקבועים המשתמשים בתיוגים "אידיוט" "טמבל" ודומיהם הם אנשים צרי אופקים שמתנפלים על כל מי שאינו חושב כמוהם.

  אגב, למי שהמידע הועלם מידיעתו, נתגלו הוכחות כמעט וודאיות שמספר סוגי דינוזאורים חיו כ- 700 אלף שנה לאחר נפילת המטאור הגדול בקירבת מקסיקו לפני כ- 65.5 מליון שנה (המספרים כאן אינם בדוקים במאה אחוז, אבל נכונים פחות או יותר). זה מערער את הטענה (המפוקפקת לדעתי) על כך שאותו מטאור הוא הסיבה להכחדת הדינוזאורים. למה אני אומר זאת ? כי כל מי שמתייג בתור אידיוט כל מי שדעתו שונה משלו, דעתו (של המתייג) חשובה כקליפת השום. מה שאמרתי בזמנו באותו עניין (אודות הדינוזאורים) תייג אותי על ידי צרי אופקים המגיבים בפורום כ"אידיוט" או משהו באותו סגנון (אני לא זוכר את המינוח מאז).

  לגבי עניין החיסונים ביפן. איננו יודעים פרטים מספיקים על החיסונים שם כדי לאמר משהו אינטליגנטי באותו עניין.
  לא לכיוון זה ולא לכיוון הפוך. לכן חיווי פטפטני מהסוג של צזנה הוא ביזבוז זמנם של הקוראים.

  לגבי אמינות מחקרים לגבי תרופות ומחלות, מן המפורסמות הוא שמחקרים כאילו ממומנים בעיקר על ידי תעשיות רפואיות לכן יש להן אינטרס לממן רק מחקרים שמחמיאים להן. כדאי להפנים את המקרה של מחקרים רפואיים אודות ניזקי הטבק שהעלימו את סכנות הטבק, ההעלמה נעשתה משך עשרות שנים. הסתבר שחברות הטבק הציפו את האקדמיה במחקרים שזילזלו בניזקי הטבק, המחקרים היו "מכובדים" אבל (מסתבר) שהיו מוטים לטובת חברות הטבק. לא חושב שתעשיות רפואיות היום יותר מוסריות מחברות הטבק אז, הכל עניין של כסף.

  העובדה שאנו מוצפים היום בעשרות חיסונים לתינוקות (מצב שהחל מלפני בערך 50 שנים) בעוד שחיסונים אילו היו ספורים לפני 50 שנים — מעוררת שאלות קשות. אחרי הכל — פרט למחלות בודדות, כגון שיתוק ילדים, לא היו נזקים מוכחים בשל מחלות ילדות שהופחתו בגין אותם חיסונים (אין שום הוכחה להפחתה). הרבה יותר הגיוני שחיסונים יצומצמו רק למחלות שניזקיהן הוכחו בעליל.

  מכת החיסונים לילדים החלה לפני כ- 50 שנה, אולי בעקבות פיתוח החיסון למחלת הפוליו (שיתוק ילדים), העובדה שהחיסון הזה הועיל הולידה לאחר מכן גל של חיסונים לילדים שתועלתם לא ברורה.

 5. http://en.wikipedia.org/wiki/MMR_vaccine_controversy
  ל:bsayar
  תתחיל מכאן ואם אתה רציני תמשיך לבדוק ולא רק מסרטונים עם מוסיקה דרמטית ומפחידה מיו טיוב
  ל בוריס ננו: אם אתה לא אידיוט אז אני מתנצל ואם אתה באמת לא אידיוט אולי תבין שניגוד אינטרסים היה דווקא למי שפרסם לראשונה את הקשר בין חצבת אדמת ואבעבועות לאוטיזים.תקרא תלמד

 6. ל bsayar
  אתה לא מעודכן. אותו הרופא שעשה את המחקר הקשור לחיסוני חצבת מואשם כעת בסילוף ועיוות המחקר אם אתה צריך לינק תגיד לי. יש לי שני ילדים קטנים (הקטנה בת 2) ובזמנו חקרתי את וחרשתי את הנושא לעומק. אני מטפל בדיקור סיני ושיאצו. ולי המון חברים "רוחנים" שמעורבים הרבה בתאוריות קנוניה למינהן וגם אני שמחתי לחגוג איתם אך ברגע שזה נגע בילדי בדקתי חקרתי ושאלתי באמת את כל הצדדים.לבסוף חיסנתי אותם ואם הייתי צריך הייתי עושה זאת שוב.בברכת וטול קורה

 7. יאיר:
  מדוע כתבת את מה שכתבת?
  מישהו פה אי פעם התייחס למה שמישהו אחר חושב?
  מכיוון שהטלפטיה עדיין לא פותחה לכזו רמת שכלול – כל התגובות כאן התייחסו רק למה שאנשים כתבו.
  אני מניח שדבריך נובעים מן ההתייחסות לדבריו של ננו בוריס.
  ומהם דבריו של ננו בוריס?
  בין השאר הם כוללים את המשפט הבא:
  " השאלה הנשאלת היא מי שילם\מניע אותך לפרסם כתבה שכזאת? הממ…"

  זו האשמה חמורה.
  הרבה יותר חמורה מן ההאשמה באידיוטיות.
  לא זו אף זו:
  זו האשמה שקרית בשעה שההאשמה באידיוטיות נכונה!

 8. לא אורים ותומות
  ולא אורות ותומים
  כי אם אורות ותומות!

  אללי לי, תָיוג תוייגתי כאידיוט וכטמבל, וכאהבל גם
  וכל זאת כי הנני קורא כתבות ב"הידען"
  קורא ואף מטקבק…

  היות שחופש הדיבור הוא נר לרגלינו הריני סמוך ובטוח כי גם תגובתי זו, מטופשת ככל שתהיה, תתקבל במערכת ותתווסף למאגר הקשקושים זוללי הזיכרון. ההארד-דיסק סובל הכל. היכן היא האינקוויזיציה המדענית כשצריך אותה באמת?

 9. אני מסכים עם יאיר לחלוטין! התגובות פה הן פשוט אינקוויזיציה בחסות המדע.

  רק מראה שלא משנה כמה משכיל ונאור האדם, ההגנה על האמת הסוביקטיבית האישית או הקולקטיית נעשית באותה דרך – התקפה.

  אני מתנגד לדת, אך כיום המוסדות המדעיים הפכו למעין אורות ותומים בעיני משכילים רבים, שיקבלו כל מחקר חדש בצורה עיוורת. הכנסיה החדשה, האמונה החדשה.

 10. המדענים מתנהגים בדיוק כמו הכנסייה. יש דברים שצריך להגיד ויש דברים שאסור אפילו לחשוב. (למשל אסור לחשוב שיש קשר בין חיסונים למשהו רע כלשהו, אם אתה חושב כך אז אתה מתוייג כאידיוט וכד', לא אמשיך את הרשימה כיוון שגם אני עוד רגע אתוייג כאן כאידיוט).

 11. למה העליהום הזה על ננו. זה ממש לא מכובד להגיד עליו שהוא אידיוט כשבסך הכל הוא סתם טמבל…
  מצד שני, הוא קורא מאמרים ב"הידען"…

 12. יאיר- אנא עיין במילון לפני שאתה כותב שטויות. מי שמתנגד לדעת הרוב הוא אולי נון-קונפורמיסט, אבל זה לא קשור לספקנות. ספציפית אתה מוזמן לבדוק מהי ספקנות מדעית, כדי להבין שאי אפשר להיות מדען טוב בלי להיות ספקן, אבל גם אי אפשר להיות מדען טוב עם אמונה עיוורת בתיאוריות קונספירציה נון-קונפורמיסטיות (זו אינה ספקנות).

  אצטרף ואומר, ננו, אתה אדיוט. ואני אומרת זאת בתקווה, כי אם אתה לא אדיוט אז יש חשש שאתה שרלטן הומיאופט או סיינטולוג ו/או מאיזה ארגון מתנגד-לחיסונים שלא אנקוט בשמו.

  וזה מוקדש לרועי, מכאל וכל מי שרואה עצמו כאדם חושב וספקן:
  http://www.youtube.com/watch?v=UB_htqDCP-s

 13. לננו. הוכך שהחיסון המשלוש (חצבת אדמת שעלת) גורם לאוטיזם.
  כמו כן הוכך שהמדען שהוכיח זאת קיבל סכומים נכבדים מהגורם הנכון.
  מסקנה המדען המתאים, תמורת הסכום המתאים, יוכל לשפץ לך ניסוי מתאים שיוכיח כל שקר.
  בינתיים נמצא שרק המדען שגילה שחיסונים מזיקים קיבל שוחד. כל האחרים שתומכים בחיסונים, הוכח שלא קיבלו שוחד.

 14. היומרה של המחברים להסביר את שורת המקרים המדווחים מגוחכת, בהעדר נתונים.
  הערה לגבי הביטוי "ספקנים" שמופיע בדיסקליימר בראש הרשימה:
  ספקן זה מי שמתנגד לדעת הרוב. המחברים מקבלים את דעת הרוב, והספקנות מהם והלאה, הם דווקא "קונפורמיסטים", כפי שגם מוכיחה הפרשנות הנמנעת מהטלת כל ספק באפשרות שיש בעיה עם החיסונים.
  במקרה זה הספקן האמיתי הוא ננו, שכבר הוערו הערות נחוצות בעיניינו.

 15. אכן, כל מילה נוספת מיותרת ולכן אכתוב גם אני את אותן מילים:
  ננו, אתה אידיוט.

 16. ננו, אתה סופר ננו. הכתבה אמנם מגמתית אבל לא מטעם. לגבי הסטטיסטיקה הכיתתית: הכותב אינו טועה מן הטעם של סטטיסטיקה לענין 60 תלמידים בשנתון אחד והסיכוי הנוסף לזוג תאומים…

 17. רועי שלום

  מסקנתך שאין להיחפז ולהסיק מסקנות מקובלת עלי.
  בדיוק בשל כך העיתוי של המאמר מוקדם מדי, שכן אין בקיומן של נסיבות סטטיסטיות כדי לשלול בעיה בחיסון, בעיה בשרשרת האספקה המסוימת ביפן, תפוצה של חיידק או נגיף חדשים בקרב הסגל המחסן, או הצטברות אקראית של תינוקות רגישים לאחד ממרכיבי התרופה.
  אין ספק שתיערך חקירה מקיפה, וייתכן שיימצאו גורמים חיצוניים או אחרים למקרי המוות.
  כל הפחדה – וכל הרגעה – הן בשלב זה מיותרות ומזיקות. 

 18. כתבה מגמתית.
  הרי ברור שחיסונים מזיקים יותר ממועילים וכל מטרתם היא להכניס כסף לממשלות ולתאגידים שעומדים מאחוריהם.

  השאלה הנשאלת היא מי שילם\מניע אותך לפרסם כתבה שכזאת? הממ…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן