סיקור מקיף

עדכון: שיגור חללית האספקה לתחנת החלל נדחה בשל תקלה במשגר

תקלה ב תחנת החלל הבינלאומית, הדורשת הליכת חלל שתבוצע לאחר הוצאת חלקי חילוף לחליפת חלל בחללית המטען דראגון 3 של חברת ספייס איקס. הדראגון גם תביא עימה מתקן מתמפח לגידול ירקות

צמחי חסה רומית אדומה גדלים בתוך אב טיפוס של כר לגידול ירקות במשימת חלל. המתקן ישוגר בתוך חללית האספקה השלישית מדגם דראגון של חברת ספייס איקס, היום, 14 באפריל מכף קנוורל. צילום: נאס"א/בריאן אונטה
צמחי חסה רומית אדומה גדלים בתוך אב טיפוס של כר לגידול ירקות במשימת חלל. המתקן ישוגר בתוך חללית האספקה השלישית מדגם דראגון של חברת ספייס איקס, היום, 14 באפריל מכף קנוורל. צילום: נאס"א/בריאן אונטה

עדכון, 14/4/14 שעה 23:25: שיגור החללית דראגון על גבי טיל פאלקון 9 של חברת ספייס איקס בוטל בשל דליפת הליום מהשלב הראשון של המשגר. אם התקלה תתוקן, חלון השיגור הבא צפוי ליום שישי הקרוב.

 

תחנת החלל הבינלאומית: ממתינים לחללית האספקה הנושאת חלקי חילוף לחליפת חלל ומתקן לגידול ירקות

 

אסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית יבצעו בשבוע הבא הליכת חלל במסגרת תוכנית חרום להחלפת מחשב גיבוי שהתקלקל, ואשר שולט על כמה מערכות בתחנת החלל, ובהן מערכות רובוטיות. ואולם נאס"א לא תמשיך בהכנות להליכת החלל עד שיגיעו חלקי החילוף לחליפת החלל הדולפת שכמעט גרמה לאסון בקיץ שעבר.

חלקי החילוף נמצאים על גבי חללית המטען דראגון של חברת ספייס איקס ששיגורה מתעכב כבר זמן רב. השיגור צפוי היום (ב') בשעה 16:58 שעון החוף המזרחי – שתי דקות לחצות שעון ישראל. הליכת החלל אמורה לעגון בתחנה ב-22 באפריל אם אכן חללית הדראגון תגיע במועד המתוכנן – יום רביעי.

מתקן נסיוני שישוגר היום לתחנת החלל יאפשר לאסטרונאוטים לגדל ירקות למאכל

תא המותאם במיוחד לגידול צמחים בתחנת החל הבינלאומית ישוגר היום על סיפון חללית האספקה דראגון של חברת ספייס איקס, וזאת במטרה להרחיב את יכולת ייצור המזון בכמה דרכים והיא מאפשרת לאסטרונאוטים לקבל את מה שכאן על הקרקע אנו מקבלים כמובן מאליו – מזון טרי.
ניסוי Veg-01 של נאס"א ישמש לבדיקת הביצועים והפקודים של מתקן מתפנח לגידול צמחים המכונה Veggie ושל 'כריות הצמחים' שלו. המחקר יתמקד בגידול ופיתוח חסה רומית שזריעה ישלחו באותה טיסה, וצפיה בהסתגלות הצמח לתנאי החלל.

Veggie תספק משאב חדש לאסטרונאוטים ולחוקרים כשנליח לגדל סוגי צמחים אחרים בתחנת החלל" אומר גיואיה מאסה, המדען האחראי בנאס"א על Veggie. "קביעת בטחון המזון היא אחת המשימות העיקריות שלנו בבדיקת ההיתכנות שאנו מבצעים."

Veggie הוא תא זול לגידול צמחים המשתמש בטכנולוגיה שבה משתמשים ליצירת צגי LED בצבעי אדום כחול וירוק לצורך גידול הצמח בשלבים השונים וכדי לאפשר לאנשי הצוות לצפות בו. התכנון שלו מאפשר לכווץ אותו לנפח של חצי מטר מעוקב כאשר צמחים גדלים מתוכו.

רוחבו של שטח הגידול הוא 28 סנטיטרים ועומק התא 36 סנטימטרים, דבר שהופך את המתקן לתא הגדול ביותר המשמש לגידול צמחים ששוגר עד כה לחלל" אמר מאסה.
המתקן פותח בידי חברת Orbital Technologies Corporation (ORBITEC) ממדיסון, ויסקונסין, במסגרת תוכנית המחקר החדשנית של נאס"א לעסקים קטנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן